Kościół katolicki na ziemi głubczyckiej w latach 1742-1945

0
Promocja książki K. Maler w Branicach / © fot. LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi

“Kościół katolicki na ziemi głubczyckiej w latach 1742-1945” – pod takim tytułem 24 sierpnia w budynku administracji szpitala w Branicach miała miejsce promocja dwutomowej książki dr Katarzyny Maler


Dnia 24 sierpnia 2017 r. w budynku administracji Samodzielnego Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Ks. Bp. J. M. Nathana, w Izbie Pamięci Biskupa Nathana, odbyła się promocja dwutomowego dzieła o w/w tytule, autorstwa dr Katarzyny Maler.

Danuta Szwiec, prezes LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi / © fot. M. Kitka

Organizatorem spotkania promocyjnego i wydawcą książki jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Płaskowyż Dobrej Ziemi”. Jak powiedziała dr K. Maler, bez wsparcia finansowego oraz organizacyjnego LGD, książka nie pojawiła by się na półkach bibliotek i u czytelników zainteresowanych historią lokalną i historią Kościoła na ziemi głubczyckiej.

Książka opisuje dzieje pruskiej części archidiecezji ołomunieckiej – komisariatu kietrzańskiego i wikariatu generalnego w Branicach.

Na promocję książki przybyli goście reprezentujący środowiska – kościelne, samorządowe, oświatowe oraz pracownicy szpitala branickiego i pasjonaci historii lokalnej. Spotkanie poprowadziła prezes Stowarzyszenia LGD inż. Danuta Szwiec, która przywitała zaproszonych gości.

Dr Katarzyna Maler w oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną w bardzo interesujący sposób zapoznała obecnych z genezą powstawania książki, procesem zbierania materiałów i jej ostatecznym kształcie pod względem układu treści.

W tomie I autorka przedstawiła dzieje Kościoła na ziemi głubczyckiej od czasów najdawniejszych do 1945 r., ze szczególnym uwzględnieniem historii arcybiskupiego komisariatu kietrzańskiego i wikariatu generalnego w Branicach. Ziemia głubczycka w 1038 lub 1039 r., w wyniku najazdu księcia czeskiego Brzetysława, została oderwana od Polski i podobnie jak ziemia kłodzka, odtąd do 1945 r., pozostawała poza jej granicami. Kolejno należała: do państwa czeskiego, monarchii habsburskiej, a od 1742 r. do Prus.


Materiał video udostępniony za zgodą TV Pogranicze, Marian Pospiszel
© TV Pogranicze / www.tvpogranicze.pl

Link do źródła: www.tvpogranicze.pl


Pod względem kościelnym od 1063 do 1945 r. podlegała diecezji, a od 1777 r. archidiecezji ołomunieckiej. Przedstawicielem biskupa/ arcybiskupa ołomunieckiego na ziemi głubczyckiej, był od 1751 r. rezydujący w Kietrzu komisarz arcybiskupi, od 1924 r. wikariusz generalny, a od 1943 r. biskup sufragan ołomuniecki (ks. J. M. Nathan) z siedzibą w Branicach.

Poza sprawami ściśle związanymi z Kościołem, autorka opisała również dzieje polityczne ziemi głubczyckiej, stosunki gospodarcze i społeczne oraz etniczne

We wczesnym średniowieczu na tej ziemi mieszkała ludność słowiańska. Sytuacja ta zmieniła się wskutek kolonizacji niemieckiej. W XIX w. język polski było jeszcze słychać w północnej części dzisiejszej gminy Baborów. Jednocześnie na tym obszarze oraz w okolicach Branic, Nasiedla, w Ściborzycach Wielkich, w powszechnym użyciu był dialekt morawski. Wytworzyły się także gwary laskie (w wyniku zmieszania się wpływów polsko–czeskich). W II połowie XIX w. postępowała germanizacja miejscowych Słowian.

W tomie II autorka zamieściła liczne biogramy księży urodzonych lub działających na ziemi głubczyckiej do 1946 r., w tym również duchownych przybyłych tu w 1945 r. z Kresów Wschodnich, a także dzieje działających na obszarze głubczyckim zakonów żeńskich

bp Jan Kopiec / © fot. M. Kitka

Przemawiający goście, m.in. ks. bp Jan Kopiec, dyrektor szpitala w Branicach mgr Krzysztof Nazimek, dyr. ZSO w Głubczycach mgr Tadeusz Eckert oraz koleżanka autorki, z zawodu polonistka, mgr Maria Farasiewicz, wyrazili podziw dla dzieła, lecz przede wszystkim dla autorki, jej pasji jako badacza historii oraz tak rzetelnego i profesjonalnego warsztatu pracy. Bp J. Kopiec wypowiedział istotne słowa, że badacz dziejów nie opiniuje, nie ocenia, ale odtwarza, stara się wiernie odtworzyć historię danej ziemi, społeczności, czy wspólnoty. Prezes LGD inż. D. Szwiec w swojej przemowie podjęła wątek, dlaczego powinno się ocalić od zapomnienia historię tej ziemi, mimo że większość z nas ma korzenie kresowe.

Na zakończenie spotkania promocyjnego, goście mogli zwiedzić zbudowaną przez ówczesnego generalnego wikariusza branickiego J. M. Nathana bazylikę św. Rodziny i kompleks szpitalny nazywany „Miasteczkiem Miłosierdzia” – dziełem biskupa Nathana.

Uczestniczka spotkania promocyjnego
S. W.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.