Niedziela, 27 sierpnia 2017 roku, gminne dożynki we wsi Zubrzyce. Ta malownicza miejscowość już z daleka wita swych gości! Przystrojona, niczym panna młoda, robi wrażenie na przybyłych


Sprawozdanie z gminnego Święta Plonów Marii Farasiewicz

Najpierw dożynkowy korowód prowadzony przez branickie mażoretki (zespół „Kaprys”), potem uroczysta Msza święta w kościele parafialnym pw. św. Piotra i Pawła, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. proboszcza – dziekana Ryszarda Polasza. Dziękczynny charakter liturgii podkreśla patetyczna homilia. Wyrazy wdzięczności padają z ust starostów dożynek. Jest za co Panu dziękować!

Tymczasem przemarsz kolumną na boisko sportowe. To tu realizowane są kolejne punkty programu i występy artystyczne przy konferansjerce Zbyszka Ziółki i Moniki Komarnickiej.

Zatem przywitanie i część oficjalna zainaugurowana przez burmistrza – Adama Krupę w asyście zastępcy – Kazimierza Bedryja, notabene mieszkańca Zubrzyc. Tu następuje symboliczne przekazanie chleba włodarzom miasta przez dożynkowych starostów: Jolanty Grzegorzewicz i Piotra Strychanieckiego. Głos zabiera też przedstawiciel wojewody. W tzw. międzyczasie w świetlicy wiejskiej obiad dla zaproszonych gości i… kuluarowe rozmowy.

A na scenie – oj dzieje się, dzieje! Koncert orkiestry dętej PLANIA z Raciborza tworzy specyficzny klimat święta plonów. Następnie uczniowie ZS w Pietrowicach w tematycznym spektaklu w reżyserii Waldka Lankaufa. Nie może tu zabraknąć tanecznych popisów przedszkolaków z tej placówki. Królują krakowiak i kujawiak.

Lecz czas na odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”, ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejsze korony żniwne i najestetyczniejszą posesję (patrz Głos Głubczyc wrzesień 2017) i … wieś Gadzowice zostaje przyszłorocznym gospodarzem dożynek. Gratulacje! Zaraz potem barwne, choć krótkie, zaledwie półgodzinne widowisko muzyczne country „Wsi spokojna, wsi wesoła” w mojej reżyserii (tylko tyle czasu antenowego!) w wykonaniu Grupy Estradowej MIRIAM-MOK. W swojej parafii trzeba się pokazać! Jest i ludowa nuta w realizacji raciborskiego zespołu folklorystycznego „Żródło”. Po nim świetny duet, czyli Brygida i Robert Łukowscy w bogatym koncercie śląskich szlagierów.

Tuż po nich dwie grupy discopolowe: MAVERS i DOXXX oraz zabawa taneczna do północy.

No tak. Na estradzie coś dla ducha, a wokoło, na obrzeżach boiska, coś dla ciała. Stragany, stoiska, jakieś łakocie, dmuchańce dla dzieci, etc…
Dożynki, dożynki i… po dożynkach! Kolejne, jak doczekamy, dopiero za rok!

Maria Farasiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.