Niedziela, 27 sierpnia 2017 roku, gminne dożynki we wsi Zubrzyce. Ta malownicza miejscowość już z daleka wita swych gości! Przystrojona, niczym panna młoda, robi wrażenie na przybyłych


Sprawozdanie z gminnego Święta Plonów Marii Farasiewicz

Najpierw dożynkowy korowód prowadzony przez branickie mażoretki (zespół „Kaprys”), potem uroczysta Msza święta w kościele parafialnym pw. św. Piotra i Pawła, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. proboszcza – dziekana Ryszarda Polasza. Dziękczynny charakter liturgii podkreśla patetyczna homilia. Wyrazy wdzięczności padają z ust starostów dożynek. Jest za co Panu dziękować!

Tymczasem przemarsz kolumną na boisko sportowe. To tu realizowane są kolejne punkty programu i występy artystyczne przy konferansjerce Zbyszka Ziółki i Moniki Komarnickiej.

Zatem przywitanie i część oficjalna zainaugurowana przez burmistrza – Adama Krupę w asyście zastępcy – Kazimierza Bedryja, notabene mieszkańca Zubrzyc. Tu następuje symboliczne przekazanie chleba włodarzom miasta przez dożynkowych starostów: Jolanty Grzegorzewicz i Piotra Strychanieckiego. Głos zabiera też przedstawiciel wojewody. W tzw. międzyczasie w świetlicy wiejskiej obiad dla zaproszonych gości i… kuluarowe rozmowy.

A na scenie – oj dzieje się, dzieje! Koncert orkiestry dętej PLANIA z Raciborza tworzy specyficzny klimat święta plonów. Następnie uczniowie ZS w Pietrowicach w tematycznym spektaklu w reżyserii Waldka Lankaufa. Nie może tu zabraknąć tanecznych popisów przedszkolaków z tej placówki. Królują krakowiak i kujawiak.

Lecz czas na odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”, ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejsze korony żniwne i najestetyczniejszą posesję (patrz Głos Głubczyc wrzesień 2017) i … wieś Gadzowice zostaje przyszłorocznym gospodarzem dożynek. Gratulacje! Zaraz potem barwne, choć krótkie, zaledwie półgodzinne widowisko muzyczne country „Wsi spokojna, wsi wesoła” w mojej reżyserii (tylko tyle czasu antenowego!) w wykonaniu Grupy Estradowej MIRIAM-MOK. W swojej parafii trzeba się pokazać! Jest i ludowa nuta w realizacji raciborskiego zespołu folklorystycznego „Żródło”. Po nim świetny duet, czyli Brygida i Robert Łukowscy w bogatym koncercie śląskich szlagierów.

Tuż po nich dwie grupy discopolowe: MAVERS i DOXXX oraz zabawa taneczna do północy.

No tak. Na estradzie coś dla ducha, a wokoło, na obrzeżach boiska, coś dla ciała. Stragany, stoiska, jakieś łakocie, dmuchańce dla dzieci, etc…
Dożynki, dożynki i… po dożynkach! Kolejne, jak doczekamy, dopiero za rok!

Maria Farasiewicz

Poprzedni artykułWakacje z ekonomią
Następny artykułObchody upamiętniające wybuch II wojny światowej
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804