Centrum sterowania, OSP i harcerze

0
ZHP w Centrum Sterowania / © fot. ZHP Głubczyce

Harcerze oraz młodzież z OSP w Centrum Sterowania w Opolu


W niedzielę 13 lipca 2017 r. grupa harcerzy z Głubczyc i Lisięcic oraz młodzież z Ochotniczych Straży Pożarnych z Równego i Nowej Wsi Głubczyckiej uczestnicząca w półkoloniach w Ściborzycach Małych wzięła udział w wycieczce do Lokalnego Centrum Sterowania w Opolu.

Czym jest Centrum Sterowania?

Jest to miejsce, w którym system komputerowy pod nadzorem dyżurnych ruchu steruje ruchem kolejowym na określonym odcinku linii kolejowej.

W tym miejscu młodzież miała okazję zobaczyć „od środka” w jaki sposób przejmowana jest kontrola nad wszystkimi pociągami w danym okręgu oraz dowiedzieć się o procedurach obowiązujących w przypadku nagłego zdarzenia.

Zastępca dyrektora d.s. eksploatacyjnych w Zakładzie Linii Kolejowych PKP PLK w Opolu, pan Zbigniew Makowski oprowadził nas po całej placówce, a pracownicy LCS wytłumaczyli na czym polega praca na poszczególnych stanowiskach.

Po wizycie w Centrum Sterowania udaliśmy się na dworzec PKP skąd wyruszyliśmy pociągiem do Kędzierzyna-Koźla. Na zakończenie naszej przygody z koleją, na nieczynnej już stacji kolejowej w Ściborzycach Małych odbyło się wieczorne ognisko.

Dzisiejsza wycieczka była dla uczestników niezapomniana przygodą, a zarazem ciekawą lekcją, szczególnie dla tych wszystkich którzy pierwszy raz jechali pociągiem.

dh. Joanna Kuc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.