Centrum sterowania, OSP i harcerze

0
ZHP w Centrum Sterowania / © fot. ZHP Głubczyce

Harcerze oraz młodzież z OSP w Centrum Sterowania w Opolu


W niedzielę 13 lipca 2017 r. grupa harcerzy z Głubczyc i Lisięcic oraz młodzież z Ochotniczych Straży Pożarnych z Równego i Nowej Wsi Głubczyckiej uczestnicząca w półkoloniach w Ściborzycach Małych wzięła udział w wycieczce do Lokalnego Centrum Sterowania w Opolu.

Czym jest Centrum Sterowania?

Jest to miejsce, w którym system komputerowy pod nadzorem dyżurnych ruchu steruje ruchem kolejowym na określonym odcinku linii kolejowej.

W tym miejscu młodzież miała okazję zobaczyć „od środka” w jaki sposób przejmowana jest kontrola nad wszystkimi pociągami w danym okręgu oraz dowiedzieć się o procedurach obowiązujących w przypadku nagłego zdarzenia.

Zastępca dyrektora d.s. eksploatacyjnych w Zakładzie Linii Kolejowych PKP PLK w Opolu, pan Zbigniew Makowski oprowadził nas po całej placówce, a pracownicy LCS wytłumaczyli na czym polega praca na poszczególnych stanowiskach.

Po wizycie w Centrum Sterowania udaliśmy się na dworzec PKP skąd wyruszyliśmy pociągiem do Kędzierzyna-Koźla. Na zakończenie naszej przygody z koleją, na nieczynnej już stacji kolejowej w Ściborzycach Małych odbyło się wieczorne ognisko.

Dzisiejsza wycieczka była dla uczestników niezapomniana przygodą, a zarazem ciekawą lekcją, szczególnie dla tych wszystkich którzy pierwszy raz jechali pociągiem.

dh. Joanna Kuc

Poprzedni artykułRemont podłogi hali sportowej
Następny artykułDożynki Powiatowe Boguchwałów 2017
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804