97. rocznica “Cudu nad Wisłą”

0
15 sierpnia Stowarzyszenie PKK / © fot. SPKK

15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego, w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku odbyły się uroczystości zorganizowane przez Światowy Związek Armii Krajowej


W ostatni wtorek, 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego, w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, w symboliczny dzień zwycięstwa nad Bolszewikami, po raz pierwszy w naszym mieście odbyły się uroczystości zorganizowane przez Światowy Związek Armii Krajowej, organizacji najbardziej zasłużonej do poprowadzenia obchodów pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego.

Obecni na obchodach: por. Marian Markiewicz, żołnierz AK z Okręgu Nowogródzkiego Jerzy Naszkiewicz kierujący biurem Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka, Elżbieta Słodkowska Asystent Biura Poseł na Sejm Katarzyna Czochara, Jacek Jarmoliński Asystent Biura Europosła Kłosowski Sławomir Elżbieta Kielska, Burmistrz Baborowa; Krzysztof Łobos Burmistrz Kietrza; Leszek Antoszczyszyn – Radny Sejmiku wojewódzkiego, Radni Miasta i Gminy Głubczyce, drużyny harcerek i harcerzy ZHR z Głubczyc, Arkadiusz Korus prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego i twórca grupy rekonstrukcyjnej z Włodzienina; nie chcemy kogoś pominąć, ale z zaproszonych na uroczystość dyrektorów szkół obecny był Bogusław Chochowski (ZSRCKU); członkowie Stowarzyszenia „Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle”. Oprócz wymienionych wyżej gości, obecni byli mieszkańcy Głubczyc a także goście z Warszawy, reprezentujący stołeczne środowiska patriotyczne.

Nie zabrakło najbardziej kojarzącej się z tamtymi czasami Pieśni Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego „My, Pierwsza Brygada”. Po podniesieniu biało-czerwonej flagi na maszt, wszyscy z dumą w sercu odśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Spośród zgromadzonych głos zabrali: por. Marian Markiewicz, Krzysztof Marcinkiewicz Stowarzyszenie „Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle”; listy odczytali: w imieniu poseł Katarzyny Czochary – Elżbieta Słodkowska, w imieniu wojewody Adriana Czubaka i wicewojewody Wioletty Porowskiej – Jerzy Naszkiewicz. Uroczystość w tonie powagi adekwatnej do rangi Święta poprowadził harcmistrz ZHR Marcin Żukowski. Nie zabrakło również przedstawicieli środowisk patriotycznych naszej gminy: pani Joanna Brewus, Marzeny Konik.

Źródło: ZHR Głubczyce, PiS Głubczyce, Kietrz.pl, tv.kietrz.pl, Tomasz Kapica (Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle)

 

https://youtu.be/89MZA-Ub9hk

Źródło: http://tv.kietrz.pl/

Opublikowane za zgodą tv.kietrz.pl

 

Poprzedni artykułPożegnanie Józefa Krasickiego
Następny artykułŚwięto Wojska Polskiego [ZHP]
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804