Rencisto, uważaj żebyś nie stracił!

0

Ważne dla osób, które w październiku będą pobierać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rentę z tytułu niezdolności do pracy!


Jeśli osiągną obniżony wiek emerytalny będą mogły zamienić rentę na emeryturę. I tu uwaga – można na tym stracić.

Ustawa wiekowa obniża od jesieni powszechny wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W szczególnym położeniu znajdą się osoby, które mają w ZUS prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przyznanej do podwyższonego wieku emerytalnego (obowiązującego do października) lub na dłużej. Te osoby mogą nadal pobierać rentę aż do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego albo wystąpić do ZUS o emeryturę. Wybranie drugiego wariantu może się okazać niekorzystne – emerytura może być niższa niż renta.

Jeśli rencista zaczeka na emeryturę z urzędu

Osoba z prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy, która nie złoży wniosku o emeryturę, dalej będzie pobierać rentę. Dopiero gdy ukończy podwyższony wiek emerytalny – ZUS nie czekając na wniosek – zamieni rentę na emeryturę. Co istotne, w tej sytuacji przyszła emerytura będzie wynosiła co najmniej tyle, ile dotychczas pobierana renta.

Jeśli rencista złoży wniosek o emeryturę

Po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego (60/65 lat) osoba z prawem do renty sama może złożyć odpowiedni wniosek. ZUS przyzna wtedy świadczenie w wysokości wynikającej ze zgromadzonych składek oraz ustalonego kapitału początkowego. W zależności od stanu konta w ZUS, emerytura może okazać się niższa niż pobierana do tej pory renta. Można jednak uchronić się przed obniżką. Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu emerytury, można w ciągu 30 dni od jej doręczenia wycofać wniosek o emeryturę.

Chcąc uniknąć formalności ze składaniem i wycofywaniem wniosku – wszyscy pobierający rentę z tytułu niezdolności do pracy, a noszący się z zamiarem przejścia na emeryturę – mogą skonsultować się z doradcami emerytalnym w ZUS.

– Renciści powinni sprawdzić u doradcy, czy wysokość emerytury nie będzie niższa od wypłacanej renty. Zachęcamy do tego, bo w tym przypadku nie zadziała zasada, w której Zakład z urzędu wypłacać będzie świadczenie w wyższej wysokości. Doradca dzięki wyliczeniu w kalkulatorze emerytalnym, poda wysokość emerytury, dzięki czemu rencista zdecyduje czy warto składać wniosek o emeryturę – wyjaśnia Mariola Chmielewska, zastępca dyrektora opolskiego oddziału ZUS.

Emerytura może być oczywiście wyższa od renty, ale nie w każdym przypadku. Osoby, które w młodym wieku przeszły na rentę i mają niewiele okresów składkowych, powinny być szczególnie ostrożne przy składaniu wniosku o emeryturę od obniżonego wieku. Może się okazać, że na swój własny wniosek, obniżą sobie wysokość świadczenia.

– W lipcu, do ponad 7 590 rencistów z regionu, wysłaliśmy informację, że jeśli mają przyznaną rentę do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe, a chcą przejść na emeryturę z racji obniżonego wieku, sami muszą złożyć o to wniosek.

Złożenie wniosku jest niezbędne, bo przepisy ustawy zmieniającej, zachowują prawa do przyznanych przed październikiem świadczeń aż do chwili osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. List z ZUS trafił do wszystkich rencistów, nie tylko tych, którzy osiągną wiek 60/65 lat w tym i przyszłym roku – podkreśla Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Sebastian Szczurek
Regionalny rzecznik prasowy
w województwie opolskim

Poprzedni artykułKoncert “Ave Maria” w Równem
Następny artykułRecydywista okradał samochody
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.