III Obóz Maltański

0
III Obóz Maltański w Grobnikach / © fot. M. Kitka

Grobniki to bardzo malownicza wioska położona w urozmaiconym, pagórkowatym krajobrazie doliny rzeki Psiny. Kiedyś główna miejscowość w regionie – siedziba mistrza Zakonu Maltańskiego, Jerzego Prószkowskiego. To w niej komtur wybudował w XVI w. pałac, w którym aktualnie jego zakonni spadkobiercy organizują już po raz trzeci Obóz Maltański.


Jest to obóz dla dzieci niepełnosprawnych z różnymi zespołami genetycznymi, m.in. z zespołem Aspergera, żywieniowym czy nadpobudliwości. Opiekę nad dziećmi sprawują terapeuci, członkowie Stowarzyszenia “Inicjatywa” oraz członkowie Zakonu Maltańskiego. Praca z dziećmi to także integracja. Mówiąc “integracja” mam na myśli integrację z lokalną społecznością, dziećmi i młodzieżą z Grobnik czy pobliskich miejscowości.

Prowadzone są lekcje przyrody w pobliskim Sadzie Maltańskim, dokładnie w tej samej lokalizacji gdzie przed kilkuset laty Jerzy Prószkowski chadzał z innymi członkami zakonu by korzystać z dóbr drzew owocowych i krzewów. – mówi Paweł Buczek, radny miejski, były sołtys Grobnik oraz inicjator spotkań z Joannitami.

Wykonaliśmy wspólnymi siłami domek dla owadów. Grobniki przewodzą w regionie akcji “Siejąc kwiaty pomagamy pszczołom”, która to promuje wśród dzieci i młodzieży właściwe postawy wobec świata przyrody a szczególnie wobec dzikich owadów.

Ponadto spotykamy się na zajęciach plastycznych, które uzdalniają dzieci nie tylko manualnie i artystycznie, ale również pomagają uczyć współpracy. Mamy też czas wolny, podczas którego dzieci pod okiem opiekunów spędzają go na placu zabaw czy nad wodą. Zorganizowaliśmy w tym roku wyjazd do pobliskiego Ośrodka w Pietrowicach. Aura dopisała w sposób wyjątkowy, było bardzo ciepło i słonecznie. Dzieci miały wielką frajdę!

Integralną częścią obozu jest część duchowa – gawędy i msze święte, podczas których chcemy promować wartości chrześcijańskie. Sekularyzacja rodzi stres, niepokój, różne schorzenia psychosomatyczne. Chcemy zwrócić uwagę na potrzebę wyciszenia i zaufania Bożej opatrzności, której dzieci naprawdę potrzebują.

Poprzedni artykułWiadomości TV Pogranicze 2017.08.02
Następny artykułRaport zdarzeń KP PSP 2017.07.24-08.06
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804