Grobniki to bardzo malownicza wioska położona w urozmaiconym, pagórkowatym krajobrazie doliny rzeki Psiny. Kiedyś główna miejscowość w regionie – siedziba mistrza Zakonu Maltańskiego, Jerzego Prószkowskiego. To w niej komtur wybudował w XVI w. pałac, w którym aktualnie jego zakonni spadkobiercy organizują już po raz trzeci Obóz Maltański.
Jest to obóz dla dzieci niepełnosprawnych z różnymi zespołami genetycznymi, m.in. z zespołem Aspergera, żywieniowym czy nadpobudliwości. Opiekę nad dziećmi sprawują terapeuci, członkowie Stowarzyszenia “Inicjatywa” oraz członkowie Zakonu Maltańskiego. Praca z dziećmi to także integracja. Mówiąc “integracja” mam na myśli integrację z lokalną społecznością, dziećmi i młodzieżą z Grobnik czy pobliskich miejscowości.
Prowadzone są lekcje przyrody w pobliskim Sadzie Maltańskim, dokładnie w tej samej lokalizacji gdzie przed kilkuset laty Jerzy Prószkowski chadzał z innymi członkami zakonu by korzystać z dóbr drzew owocowych i krzewów. – mówi Paweł Buczek, radny miejski, były sołtys Grobnik oraz inicjator spotkań z Joannitami.
Wykonaliśmy wspólnymi siłami domek dla owadów. Grobniki przewodzą w regionie akcji “Siejąc kwiaty pomagamy pszczołom”, która to promuje wśród dzieci i młodzieży właściwe postawy wobec świata przyrody a szczególnie wobec dzikich owadów.
Ponadto spotykamy się na zajęciach plastycznych, które uzdalniają dzieci nie tylko manualnie i artystycznie, ale również pomagają uczyć współpracy. Mamy też czas wolny, podczas którego dzieci pod okiem opiekunów spędzają go na placu zabaw czy nad wodą. Zorganizowaliśmy w tym roku wyjazd do pobliskiego Ośrodka w Pietrowicach. Aura dopisała w sposób wyjątkowy, było bardzo ciepło i słonecznie. Dzieci miały wielką frajdę!
Integralną częścią obozu jest część duchowa – gawędy i msze święte, podczas których chcemy promować wartości chrześcijańskie. Sekularyzacja rodzi stres, niepokój, różne schorzenia psychosomatyczne. Chcemy zwrócić uwagę na potrzebę wyciszenia i zaufania Bożej opatrzności, której dzieci naprawdę potrzebują.