Służymy społeczeństwu

0
Ppor. Bartłomiej Kawulok / © fot. M. Kitka

Jest takie miejsce łączące bezpieczeństwo i zagrożenie, które jest w samym centrum miasta, a jednocześnie jest praktycznie niedostępne…


Jest w Głubczycach pewne miejsce, które można opisać dość skrajnymi znaczeniowo słowami. Łączy w sobie przeciwieństwa takie jak np. bezpieczeństwo i zagrożenie. Położone jest w centrum miasta ale jest od niego odseparowane społecznie i terytorialnie. Co to za miejsce?

W przedostatni dzień czerwca tego roku, odwiedziliśmy z aparatem jedno z najbardziej niedostępnych miejsc w Głubczycach. Nie były to ruiny browaru ani dworca PKP, ale więzienie w samym centrum miasta, przy skrzyżowaniu ul. Kościuszki i ul. Kochanowskiego. Dokładnie naprzeciw Miejskiego Ośrodka Kultury.

Jest tylko kilka możliwości aby dostać się za mury jednostki. Pomijając oczywisty powód (skazujący wyrok sądu), w każdym innym przypadku należy mieć przepustkę i przejść przez cały szereg zabezpieczeń: począwszy od podwójnych drzwi, wszechobecnego monitoringu, kontroli wnoszonych rzeczy, krat dzielących sektory budynku – kończąc na rewizji osobistej i przejściu przez bramkę wykrywającą przedmioty metalowe.

Zostaliśmy zaproszeni przez Służbę Więzienną w związku ze zbliżającymi się uroczystymi obchodami Święta Służby Więziennej przypadającymi na 30 czerwca. Pisząc „my” mam na myśli przedstawicieli regionalnych mediów w osobach: Pana Jana Waca redaktora Głosu Głubczyc, Pana Marka Mikitki redaktora w TV Pogranicze i redaktora portalu twojeglubczyce.pl we własnej osobie.

Czym jest Służba Więzienna?

Ppor. B. Kawulok / © fot. M. Kitka

Służba Więzienna to służba mundurowa, apolityczna, podlegająca Ministerstwu Sprawiedliwości, podzielona na 15 inspektoratów. Całą tą strukturą kieruje dyrektor generalny. W formacji mundurowej zatrudnionych jest około 30 tysięcy osób. W samym okręgu opolskim pracuje 1600 osób. W głubczyckiej jednostce penitencjarnej zatrudnionych jest 95 funkcjonariuszy cywilnych w tym 13 funkcjonariuszek.

Głubczyckie więzienie

Zakład Karny w Głubczycach jest jednostką typu zamkniętego z przeznaczeniem dla odbywających karę po raz pierwszy z oddziałami: zakładu karnego typu zamkniętego i półotwartego dla odbywających karę po raz pierwszy.

We wrześniu 2015 roku został oddany do użytku nowy budynek z przeznaczeniem na administrację zakładu. Wcześniej administracja mieściła się w gmachu Sądu Rejonowego. Wybudowanie nowej administracji było dużym usprawnieniem w funkcjonowaniu zakładu. Dzięki temu na terenie całej jednostki zostały zainstalowane nowe systemy ochronne i teleinformatyczne.

Aktualnie zakład dysponuje 289 miejscami dla skazanych. Największym działem jest dział ochrony, w którym zatrudnionych jest 62 funkcjonariuszy. Każdego dnia funkcjonariusze Zakładu Karnego w Głubczycach wykonują wiele zadań, których celem jest ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw.

Funkcjonariusze SW

Brama wjazdowa / © fot. M. Kitka

Dużo mówi się dziś o bezpieczeństwie społeczeństwa i kraju. Służba Więzienna jest trzecią co do wielkości formacją mundurową w kraju, która zajmuje kluczowe miejsce w systemie wewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Należy pamiętać, że nie każdy człowiek posiada predyspozycje aby być funkcjonariuszem Służby Więziennej i mieć kontakt ze sprawcami, często ciężkich przestępstw.

– Na co dzień odbywamy trudną i niebezpieczną misję, realizujemy cel wykonywania kary pozbawienia wolności, czyli resocjalizować, socjalizować, tak aby osadzeni nie powracali do przestępstwa. – mówi ppor. Bartłomiej Kawulok, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Głubczycach.

Prowadzimy oddziaływania wychowawcze, psychologiczne i edukacyjne. Jest to bardzo trudne i niebezpieczne zadanie.

Podczas codziennej służby w dużym stopniu jesteśmy narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa takie jak np. obrażenia ciała, lub trwałe kalectwo, a nawet utratę życia.

Z kart historii

Po raz pierwszy na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w dniu 30 czerwca, zorganizowane zostały Centralne Obchody Święta Służby Więziennej. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Obchodom towarzyszyła uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej, wręczenie odznaczeń państwowych i odznak resortowych.

W tym roku minęła 98. rocznica powstania formacji. Za datę powstania Służby Więziennej przyjmuje się dzień 8 lutego 1919 roku, kiedy to Marszałek Józef Piłsudski, ówczesny Naczelnik Państwa, podpisał Dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych.

Bezpieczne dziś i jutro

Centrum nadzoru / © fot. M. Kitka

Zgadzamy się z ppor. Kawulokiem, iż praca w Zakładzie Karnym do lekkich i bezpiecznych prac nie należy. Bezpośredni kontakt z przestępcami wymaga od pracownika SW nieugiętej, zdecydowanej postawy i dużej wytrzymałości psychicznej.

Pracując „za kratami” można bez przesady stwierdzić, iż razem ze skazanymi odbywają w pewien sposób „odsiadkę”. Spędzają w więzieniu blisko 1/3 swego życia, biorąc jako miarę staż pracy.

Z całą pewnością nowe technologie ochronne, monitorowania, wykrywania przedmiotów, różnego rodzaju czujniki, systemy teleinformatyczne służą poprawie bezpieczeństwa skazanych i bezpieczeństwu ich nadzoru. Technologie te służą także poprawie warunków wykonywania zawodu. W swoich statystykach nasza jednostka może poszczycić się bardzo niskim odsetkiem wypadków nadzwyczajnych. Świadczy to o wysokich kwalifikacjach i profesjonalizmie pracowników głubczyckiego więzienia. Jesteśmy zadowoleni, że tworzą zgrany i dobrze funkcjonujący zespół.

Więcej informacji na stronie internetowej:

http://sw.gov.pl/jednostka/zaklad-karny-w-glubczycach

Tekst: ppor. Kawulok Bartłomiej, Mateusz Kitka

Zakład Karny – resocjalizacja / © TV Pogranicze, Marian Pospiszel


Źródło: Dzięki uprzejmości TV Pogranicze, Marian Pospiszel / www.tvpogranicze.pl

Link do źródła: www.tvpogranicze.pl

Poprzedni artykułDo pracy wracaj zdrowy
Następny artykułIV Turniej Piłkarski o Puchar Starosty Głubczyckiego
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804