Maciej Albert dyplomowanym organistą

0
Egzamin dyplomowy Maćka Alberta / fot. materiał nadesłany

W sobotę, 1 lipca br. w Bazylice pw. Św. Rodziny w Branicach o godz. 18:00 miał miejsce egzamin dyplomowy organistowski Macieja Alberta – mieszkańca wsi Mokre – absolwenta Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu


Komisja egzaminacyjna składająca się z profesorów tej uczelni: Beaty i Alfreda Bączkowiczów oraz Anny Sikory oceniała najpierw oprawę muzyczną mszy św., a następnie prawie godzinny koncert organowy w wykonaniu egzaminowanego.

Wybrzmiały w nim kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Mariana Sawy, Flora Peetersa, Gustawa Roguskiego, Louisa Vierne’a oraz pieśni religijne w opracowaniu Alfreda Bączkiewicza i Maxa Regera. Maciek Albert został wysoko oceniony przez komisję, a z egzaminu dyplomowego otrzymał ocenę bardzo dobrą!

Były wielkie emocje, gratulacje, ciepłe słowa uznania, liczne podziękowania. Nie brakowało też wzruszeń! W uroczystej mszy św., sprawowanej przez ks. proboszcza Alojza Nowaka i znakomitym koncercie uczestniczyli bliscy Macieja, jego rodzina, przyjaciele, nauczyciele, ks. Krzysztof Cieślak – proboszcz parafii Równe, znajomi oraz wierni, przybyli do bazyliki na wieczorną Eucharystię.

Warto przypomnieć, że Maciek Albert ma zaledwie 18 lat! To uczeń III klasy technikum informatycznego głubczyckiego MECHANIKA i akompaniator w teatrze TRADYCJA ZSM. Od ósmego roku życia jest organistą w kościele parafialnym w Równem i trzech kościołach filialnych we wsiach: Mokre, Dobieszów i Pielgrzymów.

Pięcioletnie studia organistowskie zrealizował w cyklu czteroletnim, co tylko potwierdza jego niezwykły talent, pasję i kunszt artystyczny.
Wcześniej ukończył Państwową Szkolę Muzyczną I st. w Głubczycach w klasie fortepianu pani Lilianny Eckert.

Maćka Alberta można zwać mistrzem organów. Z wielką łatwością i subtelnością, a także energią i głębią wydobywa z nich różnorodne brzmienia. Nadaje im kształt i barwę.

Jego możliwości i umiejętności wokalne także zasługują na uwagę. Słucha się go z przyjemnością. Do licznych gratulacji dołączamy życzenia zdrowia i wszelakiego dobra! Maćku, jesteśmy z ciebie dumni!

Maria Farasiewicz

Poprzedni artykułRaport zdarzeń KP PSP 2017.07.03-09
Następny artykułSpotkanie ze sztuką komiksu
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804