ZUS i kwestie cudzoziemców

0

W województwie opolskim rośnie liczba pracujących cudzoziemców


ZUS ma dane, ilu z nich jest ubezpieczonych. To już ponad dziesięć tysięcy osób. Obywatele Ukrainy dominują.

Od kilku lat rosną słupki, pokazujące dane o legalnie pracujących w Polsce obywatelach innych państw. Są zatrudniani przez rodzimych pracodawców lub zakładają własne interesy. Najliczniejszą grupę ubezpieczonych w ZUS stanowią osoby z paszportem ukraińskim. Znajdują zatrudnienie głównie w budownictwie, przetwórstwie spożywczym, handlu i usługach gastronomicznych.

O tym jak dynamicznie zmienia się sytuacja na rynku pracy świadczą statystyki, którymi dysponuje ZUS. Na początku lipca w województwie opolskim zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych było ponad dziesięć tysięcy cudzoziemców.

Na pierwszym miejscu już od kilku lat są obywatele Ukrainy – ponad 8 700 osób

– We wrześniu ubiegłego roku zgłoszonych w opolskim oddziale było około 4 700 obywateli Ukrainy. Po niespełna roku mamy prawie stuprocentowy wzrost. Obecnie, zgłoszonych do ubezpieczenia we wszystkich oddziałach ZUS w Polsce jest ponad 270 tys. Ukraińców. We wrześniu 2016 r. takich osób było 170 tys. – podaje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Na Opolszczyźnie legalnie pracują przedstawiciele kilkudziesięciu krajów, często egzotycznych. Ich obecność na rynku pracy, a tym samym ilość zgłoszeń do państwowego ubezpieczyciela nie jest już tak spektakularna jak w przypadku naszych wschodnich sąsiadów.

Do ZUS wpływają nie tylko składki odprowadzane za pracowników, ale również od prowadzących firmy cudzoziemców.

– Na działalność gospodarczą decydują się głównie obywatele Ukrainy, Niemiec i Bułgarii. Na koniec pierwszego półrocza biznes w regionie prowadziło 307 cudzoziemców. Ponad stu z nich to Ukraińcy – dodaje Sebastian Szczurek.

Aktualnie opolska jednostka ZUS ubezpiecza o ponad 300 proc. więcej cudzoziemców niż w 2014 r. Wówczas zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego było niespełna 3 tys. pracowników o obywatelstwie innym niż polskie. Zatrudnieni lub prowadzący działalność obywatele innych państw, podlegają krajowym przepisom o ubezpieczeniach społecznych. Nie dzieje się tak tylko wtedy, gdy wyklucza to umowa między Polską, a macierzystym krajem pracownika.

Obywatele Ukrainy podejmujący zatrudnienie u opolskich przedsiębiorców powinni mieć świadomość, że od 1 stycznia 2014 r. Polska i Ukraina są związane umową o zabezpieczeniu społecznym, która stanowi podstawę prawą koordynacji systemów emerytalno-rentowych. Przepisy tej umowy mają ułatwić osobom mającym okresy pracy (ubezpieczenia) w Polsce i na Ukrainie nabywanie uprawnień do świadczeń i ich pobieranie z tych państw.

Z przepisów zawartej umowy mogą czerpać obywatele zarówno Ukrainy jak i Polski. Szczególnie zaś ci, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym, czyli są aktywni zawodowo. Chodzi o osoby zatrudnione oraz prowadzące działalność na własny rachunek. Zasada równego traktowania wynikająca z umowy, osobom, które są objęte jej zapisami daje wymierne korzyści. Mogę one być beneficjentami uprawnień wynikających z ustawodawstwa drugiego państwa. Oznacza to, że po spełnieniu konkretnych warunków obywatele Ukrainy, będą objęci polskimi świadczeniami emerytalno-rentowymi realizowanymi przez ZUS. Chodzi głównie o emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, renty z tytułu wypadków przy pracy czy zasiłki pogrzebowe.

Sebastian Szczurek
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa opolskiego

Poprzedni artykułWiadomości TV Pogranicze 2017.07.12
Następny artykuł74. rocznica mordu Polaków na Wołyniu
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804