74. rocznica mordu Polaków na Wołyniu

0
74. rocznica mordu Polaków na Wołyniu / © fot. ZHP Głubczyce

11.07.2017 r. Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach wzięła udział w obchodach 74. rocznicy mordu ludności polskiej na Wołyniu


Latem 1943 r. ukraińscy nacjonaliści pomordowali dziesiątki tysięcy niewinnych ofiar, w tym kobiet i dzieci. W celu uczczenia pamięci ofiar „Krwawej Niedzieli” na Cmentarzu Komunalnym w Głubczycach przed Kamieniem Pamięci Kresowiaków i Pomnikiem Sybiraków zgromadzili się m.in. przedstawiciele Władz Samorządowych Gminy i Powiatu, Służby Mundurowe, Związki Kombatanckie, Kresowiacy, Poczty Sztandarowe, zuchy i harcerze.

O godz. 12:00 odbył się uroczysty apel zakończony skłaniającą do refleksji pieśnią „Wołyń”, po której Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Edward Wołoszyn w paru słowach przypomniał zebranym tragiczne wydarzenia, mające miejsce latem 1943 r. Następnie kapelan Kresowiaków Głubczyckich – ksiądz proboszcz Adam Szubka poprowadził wspólną modlitwę za wszystkie ofiary Zbrodni na Wołyniu.

Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed „Kamieniem Pamięci” na Cmentarzu Komunalnym w Głubczycach.

Dh. Joanna Herbut

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.