Zagraj mi piękny cyganie!

0
Zagraj mi piękny cyganie / © fot. M. Kitka

Jakże widowiskowo było w tą niedzielę w głubczyckim amfiteatrze! Tabor cyganów zawitał do naszego miasta


W niedzielę, 25 czerwca o godz. 18:00 w amfiteatrze przy ul. Kochanowskiego w Głubczycach odbyło się jakże barwne ponad dwugodzinne widowisko muzyczno-taneczne pt. „Zagraj mi piękny cyganie”, wyreżyserowane przez Marię Farasiewicz, według jej scenariusza. A wystąpiły w nim: Grupa Estradowa MIRIAM z Miejskiego Ośrodka Kultury, teatr TRADYCJA ZSM oraz Towarzystwo Kulturalno-Społeczne Romów pod kier. Bronisławy Mirgi.

Zagraj mi piękny cyganie / © fot. M. Kitka

Akompaniowali: Marian Bażyński (instrumenty klawiszowe), Tomasz Mirga (skrzypce) oraz Wiesław Wierzba (gitara).

Licznie zgromadzona publiczność, a wśród niej włodarze naszego miasta i powiatu wypełniła po brzegi amfiteatr i otaczający park. W jego malowniczej scenerii wybrzmiały niegdysiejsze i współczesne piosenki cygańskie ilustrowane tańcem romskim a przeplatane stosowną poezją.

Urzekająca, tematyczna scenografia „Stajni na Warszawskiej” zrobiła ogromne wrażenie. Można było poczuć klimat i atmosferę dawnych obozowisk i taborów cygańskich. Pojawienie się pary koni także zaskoczyło widzów. Z kolei ognisko nieopodal sceny dodało autentyczności widowisku.
Żywiołowo reagująca publiczność dała się ponieść cygańskim, gorącym rytmom. Brawom nie było końca. Musiał więc być bis! Integracyjny charakter programu dopełnił finałowy utwór „Jedno jest niebo dla wszystkich”.

W spektaklu muzycznym wystąpili: Witold Dereń, Maria Farasiewicz, Beata Krzaczkowska, Aleksandra Pabian, Karolina Sobczyk, Wiesław Staszewski, Mietek Zając, wspomniani wyżej akompaniatorzy oraz grupa dzieci, młodzieży i dorosłych głubczyckich Romów.

TV Pogranicze zarejestrowała to wydarzenie kulturalne i w stosownym czasie je wyemituje. Ponadto program ten będzie dostępny na youtube.

Redakcja ZSM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.