1/3 Green Velo zdobyta

0
1/3 GREEN VELO / fot. ZS Lisięcice

Po raz czwarty w Zespole Szkół w Lisięcicach odbyła się innowacyjna w naszym środowisku impreza turystyczno-edukacyjna tj. zielona szkoła w formie rajdu rowerowego


W tym roku zaplanowana została trasa GREEN VELO, czyli wytyczony szlak wschodniej Polski, który biegnie przez 5 województw i liczy łącznie prawie 2000 km. 24 uczestników rajdu pokonało 1/3 tego szlaku przejeżdżając na rowerze 651 km w 10 dni. Rajd rozpoczął się 29 maja od miejscowości Końskie, gdzie jest początek (lub koniec) trasy rowerowej. Codziennie pokonywaliśmy około 50-70 km, aby ostatecznie dotrzeć do Przemyśla.

Jechaliśmy wśród malowniczo położonych terenów Gór Świętokrzyskich, okolic Sandomierza, przez Roztoczański Park Narodowy, okolice Zamościa, a następnie wzdłuż granicy z Ukrainą. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele atrakcji turystycznych.

Największe wrażenie zrobiły na nas zabytki Zamościa i Kielc, sandomierski rynek oraz zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Z przyjemnością je zwiedzaliśmy. Do bardzo ciekawych miejsc należy również Roztoczański Park Narodowy. Szlak rowerowy biegnie tam przez Zwierzyniec i Szczebrzeszyn, dwie miejscowości, w których zatrzymaliśmy się na dłużej, aby podziwiać piękno polskiej fauny i flory.  Nie zabrakło też wspólnego zdjęcia pod pomnikiem Chrząszcza na rynku w Szczebrzeszynie.

Spotkaliśmy po drodze wiele nietypowych nazw miejscowości, ale najbardziej rozśmieszyła nas wieś pod nazwą Wielkie Oczy i Marzysz Pierwszy. Oprócz wspólnej jazdy łączyła nas dobra zabawa i kuchnia. Co wieczór na miejscach noclegowych odbywały się, zapamiętane na długo, wspólne zabawy, śpiewy i tańce. Najmilej wspominamy niedzielny wieczór w Zwierzyńcu. Świetnie się bawiliśmy grając w plażową piłkę siatkową, śpiewając i do późnego wieczora tańcząc przy świetle latarni. Hitem tego wieczoru była wspólnie zatańczona belgijka. Na rajdzie oprócz zajęć edukacyjnych każdy uczestnik musiał zmierzyć się z pracą w kuchni. Powstały 3-4 osobowe grupy przygotowujące posiłki. Samoistnie wywiązała się zdrowa rywalizacja między grupami, na czym korzystali pozostali uczniowie rajdu.

Grupy zaskakiwały nas coraz to innymi pomysłami na śniadania i kolacje. Hitem były racuchy czy tortilla, którą zjedliśmy ponad 50 szt. – same pyszności! Gwiazdą kulinarną naszego rajdu okazało się jednak spaghetti w wykonaniu Patrycji Wilczyńskiej i grupy z nią współpracującej.

Pomimo tego, że trasa rajdu nie należała do łatwych, było wiele stromych wzniesień, a długość przejazdu często dawała nam w kość, to ten rajd pozostanie na długo w naszej pamięci. Mamy nadzieje, że będzie takich imprez więcej.

Uczestnicy rajdu z kl. IIg

Dominika Łabińska, Dominika Mazurkiewicz, Wiktoria Iglińska

PODZIĘKOWANIE

Gorąco chcieliśmy podziękować Wszystkim osobom, które pomogły nam w organizacji rajdu. Dziękujemy przede wszystkim Panu burmistrzowi Głubczyc Adamowi Krupie. Gmina była głównym sponsorem naszej wyprawy. Dziękujemy prezesowi RSP w Lisięcicach Władysławowi Oliwa, dziękujemy panu Krzysztofowi Góral, dziękujemy państwu Fuchs i Remień z Lisięcic. Dziękujemy właścicielom sklepów i zakładów: Turek, Kurek – Głubczyce, Kwiatkowski – Lisięcice, za pomoc materialną.

Poprzedni artykułGłos Głubczyc / 2017 lipiec
Następny artykułWiadomości TV Pogranicze 2017.06.28
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804