Wakacje czas zacząć – tylko bezpiecznie

0

Plecaki i tornistry w kąt – uczniowie szkół rozpoczęli już upragnione wakacje


Dla nich czas beztroskich zabaw, dla policjantów czas wytężonej pracy. Będziemy na drogach, nad jeziorami, w parkach, na podwórkach, w miejscach rekreacji i wypoczynku. Wszystko po to, aby z nowym semestrem przywieść tylko miłe wspomnienia.

Policjanci w czasie wakacji w szczególny sposób dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Funkcjonariusze spotykają się z najmłodszymi na obozach i półkoloniach. Akcja od wielu lat realizowana jest we współpracy z innymi instytucjami lub organizacjami społecznymi, działającymi lokalnie. Tuż przed rozpoczęciem wakacji policjanci byli także w szkołach, gdzie przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas spędzania wolnego czasu.

Wakacje to również odpoczynek nad wodą. Pamiętajmy, żeby korzystać tylko ze strzeżonych kąpielisk. Nie ryzykujmy pływania tam, gdzie woda jest skażona a dno nie jest sprawdzone. Pod żadnym pozorem nie skaczmy do wody w takich miejscach – ryzykujemy wówczas naszym życiem. Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.

Pod żadnym pozorem nie wchodźmy też do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią. Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki. Nigdy nie korzystajmy z takiego sprzętu po alkoholu. Jest to niezgodne z prawem, a przede wszystkim śmiertelnie niebezpieczne. Na największych akwenach Opolszczyzny pracują policyjni wodniacy. Funkcjonariusze wyposażeni w pojazdy terenowe i łodzie motorowe dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą.

Okres wakacyjny to czas, kiedy ruch na drogach jest większy. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracają na trzeźwość kierujących, prędkość, używanie fotelików do przewożenia dzieci oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Musimy pamiętać, że dobre warunki drogowe nie są gwarancją bezpiecznego podróżowania. Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży, także zmęczenie.

Każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Ważne jest także aby nie spieszyć się i nie próbować dojechać do celu w jak najkrótszym czasie. Niestety w wielu przypadkach, to pośpiech okazuje się być przyczyną wypadków, których skutki są tragiczne. Używajmy pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci, gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie.

Dobrym już zwyczajem w czasie wakacji stało się kontrolowanie przez policjantów autokarów przewożących dzieci. Podczas kontroli sprawdzane są m.in. stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie, tachografy, właściwe umocowanie bagaży oraz kwalifikacje i trzeźwość kierowców. Po sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu każdy kierowca autokaru otrzymuje protokół kontroli. Należy pamiętać, że jeśli autokar jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, dzieci powinny mieć je zapięte. Bagaże powinny być umieszczone na półkach lub w bagażniku tak, by przejścia były wolne i umożliwiały szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji. Miejsca przy drzwiach powinny zajmować osoby dorosłe, a nie dzieci.

Wyjeżdżając upewnijmy się, że nasze mieszkanie czy dom jest właściwie zabezpieczone. Jeśli mamy taką możliwość zainstalujmy alarmy oraz rolety antywłamaniowe, jednak najlepszym sposobem zabezpieczenia domu czy mieszkania jest czujny sąsiad, który zwróci uwagę na to co dzieje się w pobliżu naszego domu, gdy nas nie ma.

KPP Głubczyce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.