Plener malarski w Głubczycach

0
X Plener i Warsztaty Malarskie / © fot. M. Kitka

W Głubczycach trwają X Plener i Warsztaty Malarskie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach


Dzień dobry, nazywam się Jan Bażyński, jestem prezesem Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Głubczycach.

Jako stowarzyszenie organizujemy rożnego rodzaju przedsięwzięcia. A szczególnie mam tu na myśli Plener i Warsztaty malarskie, które organizujemy już po raz 10. W wydarzeniu tym uczestniczą przedstawiciele rożnych klas wiekowych, społecznych i zawodowych. W szczególny sposób spotkania dotyczą jednak uczniów. Mam tu na myśli uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jak i uczniów specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych z tego terenu.

Jak już wspomniałem, jest to plener jubileuszowy, w pewien sposób podsumowujący całokształt wszystkich plenerów z ostatnich dziesięciu lat. Jako organizatorzy stoimy aktualnie przed decyzją, w którą stronę podążać ma forma plenerowa. Są różne pomysły na jej kontynuację, jednak prawdopodobnie trzeba będzie wybrać ją w drodze głosowania.

X Plener i Warsztaty Malarskie / © fot. M. Kitka

Przez te wszystkie lata w warsztatach uczestniczyło, tak jako mówiłem, od 30 do 50 osób. To co do tej pory robiliśmy, będzie wystawione w sali wystawowej Muzeum głubczyckiego Ratusza 29 czerwca (czwartek). W finisażu pleneru uczestniczyć będą rodzice, dzieci, władze samorządowe i inne osoby, które bardzo serdecznie zapraszamy. Mamy nadzieję, że młodzież nie zdąży jeszcze wyjechać na wakacje pod koniec czerwca.

Plener rozpoczynamy dzisiaj (19 czerwca) a kończymy 1 lipca. Tak jak wspomniałem, wystawę planujemy na 29 czerwca. Zapraszamy wszystkich chętnych!

– Gdzie będziecie się spotykać przez ten czas? Jest jakieś miejsce zbiórki? Jak to będzie wyglądać logistycznie?

Miejscem podstawowym jest Sala pod Aniołem głubczyckiego ratusza. I tu codziennie o godz. 10:00 zbiera się grupa.

– Kim będą prowadzący plener?

Prowadzącymi są artyści, malarze z Polski, Ukrainy, Litwy i Czech – Barbara Dzikiewicz-Obrąpalska, Ewa Kalinowska-Maćków, Urszula Sobieraj, Wanda Fik-Pałkowa, Kazimierz Franczuk, Kazimierz Wilk, Wacław Sobieraj, Jurij Syczew, Anna Lewińska. Dzisiaj przyjeżdżają. Wybierają swoje pomysły, które realizują w plenerze z dziećmi, z uczestnikami warsztatów. Gdzie idą? Najczęściej rozpoczynają od Rynku. Potem idą do parku a w ubiegłym roku byli także w Czechach. Cały czas jest to samo – dwa podstawowe tematy: architektura i plener.

Jak jest wystawa, zwiedza ją co roku 1000-1500 osób. Trwa to miesiąc. Ciesze się z tego.

– Jeśli ktoś dowie się o plenerze w przeciągu jego trwania – czy może dołączyć do grupy i uczestniczyć?

W każdej chwili, o każdej porze. Wydarzenie jest otwarte, nie jest zamknięte.

– Rozumiem. Czyli zapraszamy wszystkie osoby chętne, które choć trochę czują wenę artystyczną, które chciałyby choć trochę pomalować, porysować.

I nie tylko dzieci – dorośli są także mile widziani. Chcielibyśmy aby oni tez przyszli. Róbcie, malujcie, rysujcie – wszystko będziemy wystawiali.

Z Janem Bażyńskim rozmawiał Mateusz Kitka

Poprzedni artykułUpał może zabić
Następny artykułZakończenie roku w LO
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804