W Głubczycach czas na kolej?

0
Ruch kolejowy w Głubczycach coraz bliżej / fot. M. Kitka

Działania osób zaangażowanych w zabiegi zmierzające do powrotu kolei do Głubczyc LK294/177


Bardzo krótko o historii kolei na Ziemi Głubczyckiej

Kolej żelazna na terenie Głubczyc istniała od przeszło połowy XIX w. (1855) funkcjonując do 2 kwietnia 2000 r. Wtedy to ruch kolejowy z Głubczyc do Racławic Śląskich został wstrzymany i jak dotąd żaden skład tędy nie przejeżdżał. Linię Baborów-Racławice Śl. zamknięto 2 grudnia 2013 r. Kolej na Ziemi Głubczyckiej, a więc obok transportu drogowego najbardziej istotna forma przewozu, przestała praktycznie istnieć.

Ponownie wznowiono go na linii nr 177 Pietrowice Wielkie-Baborów 5 grudnia 2016 r. na życzenie spółki Ecco Rail, ładującej na stacji w Baborowie zboże, z przeznaczeniem do transportu nad Bałtyk. Czy podobnie uda się w przypadku Głubczyc? Mamy nadzieję, że tak.

Poniżej przedstawiamy pewnego rodzaju “manifest” ludzi zaangażowanych w czynne działania mające na celu przywrócenie ruchu kolejowego na linii LK294/177. Grupę wspiera aktywnie m.in. wiceprezes firmy Top Farms Pan Łukasz Krechowiecki.


Kolej Głubczyce – działania i perspektywy

1. Odbyliśmy dwa spotkania, pierwsze z naczelnikiem oddziału PKP PLK w Raciborzu drugie z dyrektorem oddziału terenowego Tarnowskie Góry (pod który podlega linia LK177 biegnąca od Baborowa, i która kończy się przed semaforami w Głubczycach tj. kilkaset metrów przed dworcem. Sam dworzec i dalszy bieg torowiska w kierunku Racławic Śląskich to już linia o numerze LK294 pod zarządem PKP PLK odział terenowy w Opolu).
Najważniejszy wniosek jest taki, iż PKP PLK ma środki i przywraca podobne linie do ruchu. Konieczne jest natomiast skuteczne lobbowanie za tym aby gruntowna rewitalizacja linii trafiła do budżetu PKP PLK w tym roku, z realizacją maksymalnie do roku 2019.

2. PKP PLK jako spółka akcyjna notowana na giełdzie papierów wartościowych musi zarabiać (chyba ewenement na skalę światową ponieważ do zysków z torowiska nie wlicza się np nierozjeżdżanych przez samochody ciężarowe dróg czy innych niedogodności które ruch samochodów ciężarowych powoduje), w związku z tym musimy mieć mocne argumenty biznesowe które będą dla PKP PLK finansowo atrakcyjne.

3. Mamy zidentyfikowane firmy zainteresowane korzystaniem z bocznic kolejowych w Racławicach Śląskich, Głubczycach Baborowie i dalej w kierunku Raciborza. Obecnie określamy potencjalny tonaż towarów który mógłby być transportowany koleją. Jest tego sporo!

4. Mamy zidentyfikowane firmy zainteresowane świadczeniem przewozów pasażerskich na LK294/177.

5. Nawiązaliśmy kontakt z posłami oraz senatorami wybranymi do parlamentu z naszego okręgu z prośbą o poparcie naszej inicjatywy. Pierwsza interpelacja poselska w tej sprawie została złożona do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa przez Pana posła Bartłomieja Stawiarskiego! Bardzo duże poparcie otrzymaliśmy również od Pana senatora Jerzego Czerwińskiego, który już jako radny sejmiku wojewódzkiego zabiegał o przyznanie środków unijnych na LK294/177.

6. Przygotowujemy pismo do zarządu PKP PLK w Warszawie, w którym umieścimy wszystkie dane, o których mowa jest wyżej tj. tonaże, przewidywania ich docelowych kierunków, perspektywy w kolejnych latach oraz ilość przewozów pasażerskich. Zabiegamy o poparcie sąsiadujących z Głubczycami gmin, Głogówek, Baborów, Piotrowice Wielkie. Drugi egzemplarz ww pisma zostanie wysłany do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa a trzeci z pismem przewodnim do Pani Premier Beaty Szydło.

7. Wystąpiliśmy do PKP PLK odział terenowy Opole z prośbą o udzielenie zgody na kompleksowe odkrzaczenie i oczyszczenie terenu dworca w Głubczycach. Jednocześnie zawiadomiliśmy Radio Opole oraz TVP3 Opole, TV Pogranicze, twojeglubczyce.pl o planowanej akcji tak aby odbiła się ona możliwie szerokim echem w regionie i pokazała determinację społeczności lokalnej.

8. Prawdopodobnie w tym tygodniu spodziewany jest przyjazd dużej drezyny z Raciborza do Głubczyc w tym celu oczyszczamy kilka km torowiska w okolicach Sułkowa.

9. Na teraz to tyle … o kolejnych działaniach będziemy informować na bieżąco.

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom odpowiedzialnym za ww działania. Z imienia i nazwiska wymienimy je wkrótce

Zadaniem Państwa, śledzących Nasz profil, jest natomiast maksymalne nagłośnienie Naszej akcji dlatego prosimy o szybkie publikowanie tego postu na Państwa osiach czasu i komentarze. Czekamy też na propozycje innych działań które mogą Nam pomóc.

Kolej Głubczyce

Poprzedni artykułLista zadań MBO
Następny artykułBezpiecznie nad wodą? Bądź czujny
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.