W Głubczycach czas na kolej?

0
Ruch kolejowy w Głubczycach coraz bliżej / fot. M. Kitka

Działania osób zaangażowanych w zabiegi zmierzające do powrotu kolei do Głubczyc LK294/177


Bardzo krótko o historii kolei na Ziemi Głubczyckiej

Kolej żelazna na terenie Głubczyc istniała od przeszło połowy XIX w. (1855) funkcjonując do 2 kwietnia 2000 r. Wtedy to ruch kolejowy z Głubczyc do Racławic Śląskich został wstrzymany i jak dotąd żaden skład tędy nie przejeżdżał. Linię Baborów-Racławice Śl. zamknięto 2 grudnia 2013 r. Kolej na Ziemi Głubczyckiej, a więc obok transportu drogowego najbardziej istotna forma przewozu, przestała praktycznie istnieć.

Ponownie wznowiono go na linii nr 177 Pietrowice Wielkie-Baborów 5 grudnia 2016 r. na życzenie spółki Ecco Rail, ładującej na stacji w Baborowie zboże, z przeznaczeniem do transportu nad Bałtyk. Czy podobnie uda się w przypadku Głubczyc? Mamy nadzieję, że tak.

Poniżej przedstawiamy pewnego rodzaju “manifest” ludzi zaangażowanych w czynne działania mające na celu przywrócenie ruchu kolejowego na linii LK294/177. Grupę wspiera aktywnie m.in. wiceprezes firmy Top Farms Pan Łukasz Krechowiecki.


Kolej Głubczyce – działania i perspektywy

1. Odbyliśmy dwa spotkania, pierwsze z naczelnikiem oddziału PKP PLK w Raciborzu drugie z dyrektorem oddziału terenowego Tarnowskie Góry (pod który podlega linia LK177 biegnąca od Baborowa, i która kończy się przed semaforami w Głubczycach tj. kilkaset metrów przed dworcem. Sam dworzec i dalszy bieg torowiska w kierunku Racławic Śląskich to już linia o numerze LK294 pod zarządem PKP PLK odział terenowy w Opolu).
Najważniejszy wniosek jest taki, iż PKP PLK ma środki i przywraca podobne linie do ruchu. Konieczne jest natomiast skuteczne lobbowanie za tym aby gruntowna rewitalizacja linii trafiła do budżetu PKP PLK w tym roku, z realizacją maksymalnie do roku 2019.

2. PKP PLK jako spółka akcyjna notowana na giełdzie papierów wartościowych musi zarabiać (chyba ewenement na skalę światową ponieważ do zysków z torowiska nie wlicza się np nierozjeżdżanych przez samochody ciężarowe dróg czy innych niedogodności które ruch samochodów ciężarowych powoduje), w związku z tym musimy mieć mocne argumenty biznesowe które będą dla PKP PLK finansowo atrakcyjne.

3. Mamy zidentyfikowane firmy zainteresowane korzystaniem z bocznic kolejowych w Racławicach Śląskich, Głubczycach Baborowie i dalej w kierunku Raciborza. Obecnie określamy potencjalny tonaż towarów który mógłby być transportowany koleją. Jest tego sporo!

4. Mamy zidentyfikowane firmy zainteresowane świadczeniem przewozów pasażerskich na LK294/177.

5. Nawiązaliśmy kontakt z posłami oraz senatorami wybranymi do parlamentu z naszego okręgu z prośbą o poparcie naszej inicjatywy. Pierwsza interpelacja poselska w tej sprawie została złożona do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa przez Pana posła Bartłomieja Stawiarskiego! Bardzo duże poparcie otrzymaliśmy również od Pana senatora Jerzego Czerwińskiego, który już jako radny sejmiku wojewódzkiego zabiegał o przyznanie środków unijnych na LK294/177.

6. Przygotowujemy pismo do zarządu PKP PLK w Warszawie, w którym umieścimy wszystkie dane, o których mowa jest wyżej tj. tonaże, przewidywania ich docelowych kierunków, perspektywy w kolejnych latach oraz ilość przewozów pasażerskich. Zabiegamy o poparcie sąsiadujących z Głubczycami gmin, Głogówek, Baborów, Piotrowice Wielkie. Drugi egzemplarz ww pisma zostanie wysłany do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa a trzeci z pismem przewodnim do Pani Premier Beaty Szydło.

7. Wystąpiliśmy do PKP PLK odział terenowy Opole z prośbą o udzielenie zgody na kompleksowe odkrzaczenie i oczyszczenie terenu dworca w Głubczycach. Jednocześnie zawiadomiliśmy Radio Opole oraz TVP3 Opole, TV Pogranicze, twojeglubczyce.pl o planowanej akcji tak aby odbiła się ona możliwie szerokim echem w regionie i pokazała determinację społeczności lokalnej.

8. Prawdopodobnie w tym tygodniu spodziewany jest przyjazd dużej drezyny z Raciborza do Głubczyc w tym celu oczyszczamy kilka km torowiska w okolicach Sułkowa.

9. Na teraz to tyle … o kolejnych działaniach będziemy informować na bieżąco.

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom odpowiedzialnym za ww działania. Z imienia i nazwiska wymienimy je wkrótce

Zadaniem Państwa, śledzących Nasz profil, jest natomiast maksymalne nagłośnienie Naszej akcji dlatego prosimy o szybkie publikowanie tego postu na Państwa osiach czasu i komentarze. Czekamy też na propozycje innych działań które mogą Nam pomóc.

Kolej Głubczyce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.