Święto Śląskiego Oddziału Straży Granicznej

0
Święto Śląskiego Oddz. Straży Granicznej - Racibórz 2017 / © fot. ZHP

30 maja 2017 r. Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu obchodził XXVI rocznicę powstania


W uroczystościach Gminę Głubczyce reprezentował Burmistrz Głubczyc Adam Krupa, Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Naumczyk oraz drużyna harcerska „Iskra” z Lisięcic.

Podczas tegorocznego Święta odbyło się nadanie Śląskiemu Oddziałowi Straży Granicznej imienia nadkomisarza Józefa Bocheńskiego oraz sztandaru. Józef Bocheński podczas I Wojny Światowej był żołnierzem Legionów Polskich, następnie uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej i III powstaniu śląskim. Był jedną z wielu ofiar zbrodni Katyńskiej. 26 października 2007 r. mianowany pośmiertnie na nadkomisarza Straży Granicznej.

Uroczystość rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez Ks. Biskupa Andrzeja Czaję w intencji Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Jak co roku, święto było okazją do złożenia podziękowań funkcjonariuszom oraz pracownikom za ich wzorową pracę i służbę. Wręczone zostały wyróżnienia, odznaczenia państwowe i resortowe oraz akty mianowania na kolejne stopnie służbowe w Straży Granicznej.

Burmistrz Głubczyc Adam Krupa na ręce Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Adama Jopek złożył „Honorowy Złoty Herb Głubczyc”. Nagroda ta jest podziękowaniem za długoletnią współpracę z Komendą Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach i pomoc przy organizacji Akcji Zimowej i Letniej, biwaków, rajdów oraz imprez o charakterze historycznym, religijnym i państwowym.

Całość uroczystości uświetnił pokaz musztry w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz koncert orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej i Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

dh Joanna Kuc

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.