Festiwal Miast Cittaslow Kalety 2017

0
Festiwal Miast Cittaslow - Kalety 2017 / © fot. M. Kitka

W dniach 19-20 maja w Kaletach (woj. śląskie) odbył się Festiwal Miast Cittaslow


Miasto Kalety, Miejski Dom Kultury w Kaletach, Stowarzyszenie Miast Cittaslow przy współorganizacji Wojciecha Saługi – Marszałka Województwa Śląskiego oraz Gustawa Brzezin – Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, zorganizowały FESTIWAL MIAST CITTASLOW.

Festiwal Miast Cittaslow – Kalety 2017 / © fot. M. Kitka

Program obfitował w liczne atrakcje. Prezentowały się gminy i miasta należące do polskiej sieci miast Cittaslow. Wśród nich były Głubczyce, które, godnie się reprezentując, postawiły na twórczość Koła Gospodyń Wiejskich z Pomorzowic. Pani sołtys Grażyna Kulka wraz z Danutą Danylczuk i Elżbietą Popiel promowały lokalną twórczość haftów szydełkowych, zapraszając ludzi do odwiedzin naszych okolic, słynących z dobrej ziemi, ciszy i spokoju, rękodzieła artystycznego i aktywnie działających kół gospodyń. Istotnym wkładem w prezentację gminy była obecność pensjonariuszy Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Gołuszowicach wraz z własnoręcznie przygotowanymi gadżetami promocyjnymi (filcowe kwiaty z logo Cittaslow i herbem Głubczyc) rozdawanymi wszystkim obecnym na Festiwalu przez Panią kierownik Bożenę Zimną. W ostatni dzień w wydarzeniu uczestniczyli również seniorzy.

Festiwal Miast Cittaslow – Kalety 2017 / © fot. M. Kitka

Z ramienia samorządu gminę reprezentowali: wiceburmistrz Pan Kazimierz Bedryj wraz z Panami: Januszem Peczkisem i Pawłem Maleńczykiem. Reprezentantami kultury był z kolei zespół “Akord” Pani Ewy Maleńczyk. Cała widownia Festiwalu miała okazję wysłuchać pięknych szlagierów polskiej muzyki rozrywkowej. Wiceburmistrz odebrał oficjalnie z rąk Organizatora w osobie burmistrza Kalet Pana Klaudiusza Kandzi – “Certyfikat Przynależności do Polskiej Sieci Miast Cittaslow” a także dyplom za nadesłany film z naszej gminy, promujący Głubczyce i okolice, który spotkał się z uznaniem jury.

Poza wspaniałą atmosferą, choć nie do końca łaskawą aurą pogodową, w programie wystąpili między innymi: Zespół Pieśni i Tańca Śląsk z programem “A to Polska właśnie”, Stachurski oraz Orkiestra Rozrywkowa Big Silesia Band. Gwiazdą Festiwalu był zespół IRA.

Jaka jest idea stowarzyszenia Cittaslow?

W filozofii Cittaslow jakość życia stanowi główne źródło sukcesu. Potencjał małych miast tworzy m.in. ich atrakcyjne położenie geograficzne, dziedzictwo kulturowe, naturalne krajobrazy, cisza, lokalne i autentyczne rzemiosło, rękodzieło, produkty, oferta kulinarna, tradycja, zwyczaje, ale także dostęp do wysokiej jakości usług i miejsc pracy w miejscu zamieszkania lub w jego bliskim sąsiedztwie. Stanowi to podstawę do podjęcia działań, celem odkrycia czy odbudowy i podkreślenia własnej tożsamości.

Dobre, harmonijne życie stanowiące alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu i postępującej globalizacji to nasza idea. Miasta zrzeszone w sieci dążą do zrównoważonego rozwoju, czyli świadomej polityki miejskiej zapewniającej odpowiednie relacje między wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko i poprawą jakości życia mieszkańców.

W coraz szybszym świecie członkowie Cittaslow chcą ukazywać to co lokalne i specyficzne dla ich okolic. Jednocześnie krzewiąc postawy ekologiczne i dbając o zabytkową tkankę miejską utrzymują solidarność z przeszłymi i przyszłymi pokoleniami.

Mateusz Kitka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.