VII edycja Konkursu Kresowego

0

25 kwietnia 2017 r. w czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Głubczycach, odbyła się uroczystość wręczenia nagród uczniom szkół ponadgimnazjalnych z Głubczyc, którzy wzięli udział w VII edycji konkursu pt. „Korzenie wielu głubczyczan są na Kresach”


Organizatorami poprzednich edycji (od 2009 r.) były dwie instytucje: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Głubczycach. W tym roku dołączył do nich również głubczycki Miejski Ośrodek Kultury.

Tegoroczny konkurs, w odróżnieniu od poprzednich, literackich, miał formę plastyczną.

Młodzież miała przygotować prace, dotyczące wspomnień głubczyckich Kresowian, techniką dowolną. Uroczystość poprowadziła nauczycielka historii i wos w ZSO w Głubczycach, Katarzyna Maler. Zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele, mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną o szczególnych miejscach na Kresach, przedstawioną przez uczniów klasy II b ZSO, Bartłomieja Biernackiego i Filipa Wójcika. Mogli także wysłuchać utworów „Tylko we Lwowi” i „Sokoły”, w wykonaniu licealnej „Wesołej Kapeli Lwowskiej”, w składzie: Anna Hamerla z II b – skrzypce, Krzysztof Fuhs z I a – akordeon i Bartosz Trynda z II a – mandolina. Do kapeli dołączyli spontanicznie jako wokaliści: Maria Farasiewicz – polonistka i animatorka kultury z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach i dyrektor ZSO Tadeusz Eckert.

Nagrody, które ufundowali: biblioteka miejska i MOK, wręczyli: kierownik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Tomasz Seń, przewodniczący Rady Miejskiej w Głubczycach i zarazem wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Głubczyce, Kazimierz Naumczyk oraz dyr. Tadeusz Eckert. „Kalendarze Głubczyckie” dostarczył redaktor naczelny „Głosu Głubczyc” Jan Wac, a piękne dyplomy, plakaty i zaproszenia wykonał pracownik biblioteki miejskiej Lesław Jabłoński.

Oceny prac dokonała trzyosobowa komisja, w składzie: dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej Barbara Piechaczek, kierownik biblioteki miejskiej Jolanta Górak oraz plastyk z MOK Elżbieta Zenfler.

Nagrodzone zostały następujące osoby:
Alicja Kwiatkowska z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego – I miejsce
Edyta Klimczak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących – II miejsce
Magdalena Sadło z Zespołu Szkół Mechanicznych – III miejsce
Ponadto wyróżnione zostały prace: Wiktorii Konik z ZSM i Kamili Tarnawskiej z ZSO

Nauczycielami, którzy wsparli radą i pomocą swoich uczniów, byli: Renata Korus i Janina Źrebiec z ZSCKR, Maria Farasiewicz i Andrzej Seń z ZSM oraz Stanisława Wiciak i Katarzyna Jasińska-Kaliwoda z ZSO.

Organizatorzy składają podziękowania uczniom za udział w konkursie i serdecznie gratulują laureatom. Dziękują także nauczycielom za zaangażowanie i wsparcie swoich podopiecznych, a także gościom, wśród których byli rodowici Kresowianie, za przybycie na tę uroczystość i aktywny w niej udział.

Red ZSO

Poprzedni artykułDKK Sławomir Koper
Następny artykuł96. Rocznica III Powstania Śląskiego
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804