Doradca emerytalny ZUS – wyjaśni, wytłumaczy, wyliczy

0

W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych.


Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy jeszcze w tym roku mogą skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego!

ZUS rozpoczął pilotaż projektu doradcy emerytalnego. W dwóch oddziałach będzie sprawdzane rozwiązanie, które wkrótce wejdzie w życie w całym kraju.

W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 r. w województwie opolskim przybędzie prawie 8 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. W skali całego kraju z takiej możliwości będzie mogło skorzystać aż 331 tys. osób.

Zakład już od dłuższego czasu przymierza się do wejścia w życie nowych przepisów. Oprócz przygotowań pod względem informatycznym, Zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych.

W tym celu od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych, z czego 19 w naszym regionie. Doradca wyjaśni klientom – potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam zainteresowany.

Pierwsi doradcy emerytalni rozpoczęli już dyżur w II oddziale w Warszawie i oddziale w Zabrzu oraz jednostkach podległych tym oddziałom. – Najpóźniej od lipca, doradcy emerytalni będą do dyspozycji naszych klientów w placówkach Zakładu w województwie opolskim, w tym oczywiście w siedzibie głubczyckiego inspektoratu przy ul. Chrobrego – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim. Pilotaż projektu ma na celu szczegółowe zweryfikowanie potrzeb informacyjnych klientów, którzy jeszcze w tym roku mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych z tytułu obniżonego wieku emerytalnego.

By skorzystać z usługi doradcy emerytalnego wystarczy na dyspenserze/biletomacie w ZUS wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”.

– Po skorzystaniu z porad naszego doradcy poprosimy klientów o wypełnienie ankiety, która podsumuje wizytę w Zakładzie pod kątem udzielonych informacji emerytalnych. Dzięki ankietom będziemy mogli lepiej przygotować się na wprowadzenie doradców emerytalnych w całym kraju – wyjaśnia Magdalena Mazur-Wolak, dyrektor departamentu obsługi klientów ZUS.

ZUS przypomina, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września. Wcześniej jednak, bo już w wakacje zapraszamy wszystkich zainteresowanych na sale obsługi klientów do skorzystania z usług doradców ds. emerytalnych.

Sebastian Szczurek
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa opolskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.