XI Międzynarodowy Festiwal Młodych Pianistów to nie tylko przesłuchania i koncerty. W budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Głubczycach odbył się wykład prof. Pavla Dombrovsky’ego z Rosji (26 kwietnia 2017)
Tematem warsztatu była “Praca nad stylowością wykonania w utworach dla dzieci” na przykładzie kilku dzieł z przestrzeni wieków (barok, klasycyzm, romantyzm, współczesność).
Na przykładzie analizy 4 utworów z różnych epok, (barok – J. S. Bach, Preludium c-dur 1, klasycyzm – Ludwik van Beethoven, Bagatela, romantyzm – R. Schumann – Utwór bez tytułu, muzyka XX w. – Arnold Schoenberg, 6 małych utworów, utwór nr 2) prof. Pavel Dombrovsky wprowadził uczestników w podstawy zagadnień kształtowania stylu wypowiedzi muzycznej.
Profesor zwrócił uwagę na potrzebę uświadomienia i ustalenia zasad w dyskusji o stylu w muzyce. Uczulał zebranych na zmienność środków wyrazu w komponowaniu dzieł na przestrzeni wieków.
Inaczej interpretuje się dzieła Bacha, pisane pod organy czy klawesyn a inaczej dzieła klasyków czy romantyków, w których liryczność, narracja a także możliwości nowych instrumentów (fortepian) czy choćby skala wykonania – niosą ze sobą inną formę przekazu.
Sprawa stylu to sprawa bardziej psychologii niż umiejętności. Wymaga odpowiedniej dojrzałości i bezwzględnie opanowania warsztatowego, które zdobywa się mozolną i systematyczną pracą.
Wiedza o formie jest w pewnym sensie ograniczeniem, utrudnieniem dla nauczyciela z jednej strony i ucznia z drugiej. Dążąc jednak do istoty i sensu muzyki, nie można pozostawać obojętnym na to co dzieje się “wewnątrz” interpretatora. W końcu muzyka jest sztuką i odzwierciedla jakże ulotne emocje w czasie. Nie można do niej podchodzić jak do syntetycznej, skodyfikowanej czy wręcz matematycznej formy ujętej ramą czasową.
Muzyka powinna mieć duszę, a odpowiedni styl stoi na jej straży.
Mateusz Kitka