Praca nad stylowością wykonania w utworach dla dzieci

0
Wykład prof. Pavla Dombrovsky'ego MFMP PSM 2017 / © fot. M. Kitka

XI Międzynarodowy Festiwal Młodych Pianistów to nie tylko przesłuchania i koncerty. W budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Głubczycach odbył się wykład prof. Pavla Dombrovsky’ego z Rosji (26 kwietnia 2017)


Tematem warsztatu była “Praca nad stylowością wykonania w utworach dla dzieci” na przykładzie kilku dzieł z przestrzeni wieków (barok, klasycyzm, romantyzm, współczesność).

Na przykładzie analizy 4 utworów z różnych epok, (barok – J. S. Bach, Preludium c-dur 1, klasycyzm – Ludwik van Beethoven, Bagatela, romantyzm – R. Schumann – Utwór bez tytułu, muzyka XX w. – Arnold Schoenberg, 6 małych utworów, utwór nr 2) prof. Pavel Dombrovsky wprowadził uczestników w podstawy zagadnień kształtowania stylu wypowiedzi muzycznej.

Profesor zwrócił uwagę na potrzebę uświadomienia i ustalenia zasad w dyskusji o stylu w muzyce. Uczulał zebranych na zmienność środków wyrazu w komponowaniu dzieł na przestrzeni wieków.

Inaczej interpretuje się dzieła Bacha, pisane pod organy czy klawesyn a inaczej dzieła klasyków czy romantyków, w których liryczność, narracja a także możliwości nowych instrumentów (fortepian) czy choćby skala wykonania – niosą ze sobą inną formę przekazu.

Sprawa stylu to sprawa bardziej psychologii niż umiejętności. Wymaga odpowiedniej dojrzałości i bezwzględnie opanowania warsztatowego, które zdobywa się mozolną i systematyczną pracą.

Wiedza o formie jest w pewnym sensie ograniczeniem, utrudnieniem dla nauczyciela z jednej strony i ucznia z drugiej. Dążąc jednak do istoty i sensu muzyki, nie można pozostawać obojętnym na to co dzieje się “wewnątrz” interpretatora. W końcu muzyka jest sztuką i odzwierciedla jakże ulotne emocje w czasie. Nie można do niej podchodzić jak do syntetycznej, skodyfikowanej czy wręcz matematycznej formy ujętej ramą czasową.

Muzyka powinna mieć duszę, a odpowiedni styl stoi na jej straży.

Mateusz Kitka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.