Ogień i wiosna w folklorze regionu

0
Teresa Smolińska w ZSM / © fot. M. Kitka

Tematem kolejnego spotkania z kulturą w głubczyckim “Mechaniku” były wiosenne motywy ludowe w kalendarzu agrarnym regionu Śląska Opolskiego


3 kwietnia br. do głubczyckiego “Mechanika” przybył niecodzienny i wyjątkowy gość, pani prof. dr hab. Teresa Smolińska – pracownik naukowy Instytutu Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego.

Wizyta pani profesor związana była z realizowanym w tym roku szkolnym autorskim projektem p. Marii Farasiewicz o nazwie „Spotkania z kulturą”, jak również stanowiła żywy przykład współpracy między uczelnią wyższą a Zespołem Szkół Mechanicznych.

Pani prof. Teresa Smolińska to wielki autorytet w dziedzinie kulturoznawstwa, literaturoznawstwa i folklorystyki. Jest członkiem Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, przewodniczącą Komisji Folklorystycznej KEN, etc. Zainteresowania badawcze folklorystki z Opola dotyczą tradycyjnej i współczesnej kultury regionalnej, folkloru polskiego i słowiańskiego, historii folklorystyki, pogranicza etnicznego, religijności i pobożności ludowej, niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz śląskiej kultury ludowej.

Prof. Smolińska to autorka licznych publikacji książkowych. Pasjonatka i znawca polskiej tradycji, kultury, z jej bogatą obrzędowością i zwyczajem.Miłośniczka i popularyzatorka śląskiej tradycji kulturowej.

Dla społeczności ZSM p. profesor wygłosiła wykład: „Tradycyjne zwyczaje, obyczaje i obrzędy wiosenne na Górnym Śląsku”.

W swym wystąpieniu przywołała kultywowane wciąż na Śląsku zwyczaje i obrzędy związane z okresem wiosennym i świętami Wielkiej Nocy. Skupiła się głównie na symbolice ognia i nieznanym na ziemi głubczyckiej obrzędzie palenia żuru czy Judasza. Swą ponadgodzinną prelekcję podsumowała barwnym filmem dotyczącym obrzędowości Śląska Cieszyńskiego.

Wykład folklorystki z Uniwersytetu Opolskiego to spotkanie z zupełnie nowym dla młodzieży tematem. Tradycja i dziedzictwo kulturowe Śląska to raczej temat nieznany w środowisku, w którym bliższe i żywe są jednak tradycje kresowe.

Licznie zgromadzeni gromkimi brawami nagrodzili panią profesor za ciekawy i bogaty treściowo wykład. Nie mogło zabraknąć symbolicznego, świątecznego upominku. Był nim wielkanocny zając. Zamiast kwiatów – wielkanocna palma!

Wymieniając serdeczności, Teresa Smolińska podarowała Marii Farasiewicz kroszonkę, misternie wykonaną przez ludową artystkę. Wśród ciepłych słów były także wspomnienia i nawiązania do znanego pani profesor teatru TRADYCJA ZSM, który jak sama jego nazwa wskazuje, w swej szerokiej działalności scenicznej kultywuje i popularyzuje piękną polską tradycję, czego przykładem są nagradzane niejednokrotnie w Lewinie Brzeskim HERODY, a zawsze wysoko oceniane przez prof. T. Smolińską – od lat przewodniczącą jury.

A w maju kolejne spotkanie z kulturą i nowy gość w ZSM!

Redakcja ZSM

Poprzedni artykułZ wizytą u burmistrza – rondo
Następny artykułNagrody i stypendia sportowe burmistrza Głubczyc
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804