10. Otwarte Serca [FOTO]

0

21 marca br. o godz. 19:00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach miała miejsce dziesiąta, jubileuszowa edycja koncertu charytatywnego OTWARTE SERCA z okazji 1. Dnia Wiosny. Koncertu, który na dobre wkomponował się w krajobraz kulturalny Głubczyc i stał się tradycją naszego lokalnego środowiska


A zorganizowany został po raz kolejny przez Marię Farasiewicz i Zespół Szkół Mechanicznych we współpracy z MOK, przy współudziale zaprzyjaźnionych szkół, czyli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. W tym roku do akcji dobroczynnej dołączyła także Szkoła Podstawowa Nr 2.

Koncert ten, jak zwykle zresztą, prowadziła jego inicjatorka i reżyserka, wspomniana już Maria Farasiewicz. Celem tegorocznej edycji owego jakże szlachetnego przedsięwzięcia było wsparcie działalności Franciszkańskiego Ośrodka Pomocy Dzieciom w Głubczycach, a zebrane ofiary zostały przekazane na remont Ośrodka.

Zebrana ogółem kwota to 6.067,70 zł!

A pochodzi z tzw. zbiórek koleżeńskich w w/w placówkach oświatowych i kwesty przed samym koncertem w MOK (2.306,70 zł). Warto tu podkreślić, że głubczycki Mechanik zebrał 2400 zł, przeprowadzając zbiórkę wśród uczniów, nauczycieli, absolwentów i pracowników szkoły. Należałoby przy tej okazji wspomnieć, że akcja dobroczynna OTWARTE SERCA trwała od 27 lutego do 21 marca br. na terenie wspomnianych szkół, a koncert w MOK stanowił niejako jej finał i podsumowanie.

Wróćmy do koncertu. Wypełniona niemal po brzegi widownia. Wśród publiczności włodarze naszego miasta i powiatu, radni różnych szczebli samorządowych, ojcowie i bracia franciszkanie, podopieczni F.O.P.Dz… i rzesze ludzi dobrej woli.

A w trzygodzinnym zgoła, ambitnym programie bogactwo treści i formy jak i urzekająca, wiosenna scenografia z żywymi zwierzątkami! Najpierw ciepłe przywitanie i widowisko wiosenno-idylliczne Grupy Estradowej MOK oraz teatru TRADYCJA ZSM w realizacji Anety Brewus, Natalii Chaszczewskiej, Marii Farasiewicz, Witolda Derenia, Kamila Kaźmierczaka oraz Wiesława Staszewskiego przy akompaniamencie klawiszowym Mariana Bażyńskiego. Potem żywiołowa choreografia zespołu tanecznego HAWAJKI SP Nr 2 pod kier. Mirosławy Masiuk. Następnie gorące rytmy salsy – indywidualne i w duecie – w wykonaniu gimnazjalnej grupy tancerek Opolskiej Szkoły Tańca ROYAL DANCE CENTER Tomasza Nawrockiego – filia MOK, czyli: Oliwii Prus, Luizy Lelińskiej i Marysi Artymiak.

Tymczasem wspaniały występ wokalny tegorocznych maturzystów. Obdarzonej niezwykłym głosem Kamili Klein (LO) i hip-hopowca – Kamila Kaźmierczaka (ZSM). Tuż po nich PSM I stopnia. Oto skrzypcowe, indywidualne mini-koncerty sióstr: Małgosi i Marty Kubów przy akompaniamencie fortepianowym ich mamy – Agnieszki Jagli-Kubów, a następnie urocze występy najmłodszych uczestników, czyli 8-letniego Antosia Kopyto i niewiele starszego Dominika Kaczorowskiego, grających na ksylofonie przy wtórze zespołu „Kadra BAND”, który tworzą ich ojcowie, a mianowicie Adam Kopyto – akordeon i Marcin Kaczorowski – gitara basowa oraz Tomasz Rawski – perkusista.

Jest też niespodzianka! Oto na scenie pojawia się gwiazda wieczoru, zaledwie 17-letnia, świetnie zapowiadająca się sopranistka – Julita Ziółko (tak, tak, nieprzypadkowa zbieżność nazwisk…), by przenieść widza w świat opery i operetki. Hipnotyzuje swym „anielskim” śpiewem. Musi być bis!

Kolejną artystyczną niespodziankę tego baśniowego wręcz wieczoru stanowi występ ad hoc akordeonowego duetu z Kijowa. Przybyli na zaproszenie p. Igora Byhalca znakomici muzycy (Stiepan Piskir i Andrej Fesenko) oczarowują widownię wirtuozowskim wykonaniem ukraińskiego i polskiego folkloru. Jest więc kolejny bis!

Wielką atrakcją koncertu jest niewątpliwie jakże zmysłowy pokaz taneczny grupy starszej, licealnej Opolskiej Szkoły Tańca ROYAL DANCE CENTER – filia MOK. Utytułowani tancerze zniewalają publiczność występem. Solo i w duecie. I znów króluje salsa. Jest też jazz i modern. Natalia Kawa i Judyta Pakulska, które zaledwie dwa dni przed koncertem we francuskim Lyonie zdobyły złoty medal w salsa – duet, a wcześniej wicemistrzostwo Polski. Zmysłowość, uroda, wdzięk, elastyczność ciała, barwne kostiumy oszałamiają publiczność! Widowiskowo prezentują się także panowie: Rafał Artymiak i Michał Wysocki; wspaniali tancerze salsy. Jest na co popatrzeć!

Punkt kulminacyjny koncertu. Przekazanie na ręce O. Pawła Tarnowskiego – dyrektora F.O.P.Dz. kwot zebranych podczas akcji dobroczynnej i koncertu OTWARTE SERCA. O. Paweł ciepłe słowa wdzięczności kieruje do organizatorów, współorganizatorów przedsięwzięcia, występujących i wszystkich darczyńców – ludzi dobrej woli. Nie może tu zabraknąć stosownych dyplomów – podziękowań. Jest ich bez liku!

Dyplomy otrzymują:
Za pomoc w organizacji akcji i koncertu charytatywnego OTWARTE SERCA: dyrektor Zbigniew Ziółko i pracownicy MOK-u, dyrektor ZSM – Jan Łata, wicedyrektor ZSM – Ilona Klepacka, dyrektor LO – Tadeusz Eckert, wicedyrektor LO – Iwona Skibińska, dyrektor ZSCKR – Bogusław Chochowski, wicedyrektor ZSCKR – Dorota Wierzba, dyrektor SP Nr 2 – Ewa Błażków, wicedyrektor SP Nr 2 – Mariusz Kruk, koordynator akcji w LO – Barbara Zaleb, koordynator w SP Nr 2 – Katarzyna Drzewicka-Sołtys, dyrektor PSM I stopnia – Adam Kopyto, nauczycielka ZSM – Violetta Maciej, opiekun tancerzy – Grażyna Pakulska, wolontariusze – Maciek Gwaj i Karol Fedorowicz (kl. I il ZSM).

Za wsparcie zbiórki: Grono Pedagogiczne i pracownicy ZSM, Obywatelski Komitet Głubczyce (OKoG) i Starostwo Powiatowe

Za pomoc informatyczną: Agnieszka Korczyńska i Grażyna Zaworska – nauczycielki ZSM

Za patronat medialny: Marian Pospiszel – TV Pogranicze, Jan Wac – Głos Głubczyc oraz Mateusz Kitka – portal twojeglubczyce.pl

Za pomoc akustyczno-techniczną: Krzysztof Skwarek, Dawid Szulborski.

Za wspaniały występ – wszyscy wyżej wymienieni artyści i ich opiekunowie.

Ponadto podziękowania otrzymują: Adam Kamiński – cukiernia „Kamilka” (sponsor słodkiego poczęstunku), Krystyna Czorniej i Firma DARKOM (kwiaty i elementy dekoracyjne na scenę) Hobby sklep – artykuły zoologiczne (ptaki, króliczki, klatki dla zwierzątek na potrzeby scenografii), Władysław Malewicz (użyczenie ptactwa domowego i rodziny króliczej na scenę), Zbigniew Kostuś (warzywa jako element dekoracji), Dorota Wierzba, Jacek Ziółkowski oraz młodzież ZSCKR (przygotowanie poczęstunku w klubie „Na skrzyżowaniu” w MOK).

Szczególne wyrazy wdzięczności za inicjatywę, zaangażowanie i zorganizowanie po raz kolejny akcji charytatywnej i koncertu OTWARTE SERCA Ojciec Dyrektor F.O.P.Dz. kieruje pod adresem Marii Farasiewicz, życząc jej zdrowia i sił tak potrzebnych w pracy społecznikowskiej.

Jeszcze ukłon w stronę p. Eli Zenfler – plastyczki MOK za wsparcie scenograficzne urzeczywistniające wizje reżyserki oraz wyrazy wdzięczności dla ekipy dźwiękowo-technicznej, czyli Piotra Kałka i Dawida Konapackiego (MOK).

Pora na finał! I wybrzmiewa w nim od lat dziesięciu ten sam sztandarowy utwór, czyli „Wiosna” z repertuaru „Skaldów”. Cała widownia włącza się do wspólnego śpiewu. O. Paweł także.

A potem spotkanie w klubie „Na skrzyżowaniu”, kawa, herbata, ciasto i… długie, kuluarowe rozmowy do późna. A jest co wspominać! Tyle się wydarzyło…

Należy także powiedzieć, że tego dnia dla uczniów głubczyckich szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w owej akcji dobroczynnej, o której tu mowa, w świetlicy ZSM o godz.10:00 odbył się znakomity koncert młodzieżowego zespołu rockowego „Sound wave”, w skład którego wchodzą absolwenci PSM I stopnia w Głubczycach, obecnie uczniowie klas pierwszych LO. A są to: Piotr Szmit – gitara prowadząca, Krzysztof Fuhs – akordeon i wokal, Daniel Stawarz – gitara rytmiczna, Antek Wołoszyn- perkusja oraz Mateusz Atłachowicz – wokal. Żywiołowo reagująca, zachwycona widownia nie szczędziła braw zespołowi, który wystąpił w wiosennej scenerii autorstwa nauczycielek: Alicji Ozimek oraz Elżbiety Śmidody. Były miłe słowa i podziękowania, a także dyplomy i symboliczny upominek. Występ „Sound wave” w murach MECHANIKA to przykład prawdziwej, międzyszkolnej integracji.

Reasumując, koncert charytatywny OTWARTE SERCA i poprzedzająca go akcja dobroczynna to żywa lekcja zrozumienia, ofiarności, wrażliwości i otwarcie się na potrzeby innych.

Koncert OTWARTE SERCA, zarejestrowany przez TV Pogranicze, wkrótce ukaże się na antenie TV oraz dostępny będzie na YouTube.

Redakcja ZSM

Poprzedni artykułŻołnierze wyklęci w ZSCKR [TV]
Następny artykułRozpoczęcie Sezonu Motocyklowego
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804