10. Otwarte Serca [FOTO]

0

21 marca br. o godz. 19:00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach miała miejsce dziesiąta, jubileuszowa edycja koncertu charytatywnego OTWARTE SERCA z okazji 1. Dnia Wiosny. Koncertu, który na dobre wkomponował się w krajobraz kulturalny Głubczyc i stał się tradycją naszego lokalnego środowiska


A zorganizowany został po raz kolejny przez Marię Farasiewicz i Zespół Szkół Mechanicznych we współpracy z MOK, przy współudziale zaprzyjaźnionych szkół, czyli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. W tym roku do akcji dobroczynnej dołączyła także Szkoła Podstawowa Nr 2.

Koncert ten, jak zwykle zresztą, prowadziła jego inicjatorka i reżyserka, wspomniana już Maria Farasiewicz. Celem tegorocznej edycji owego jakże szlachetnego przedsięwzięcia było wsparcie działalności Franciszkańskiego Ośrodka Pomocy Dzieciom w Głubczycach, a zebrane ofiary zostały przekazane na remont Ośrodka.

Zebrana ogółem kwota to 6.067,70 zł!

A pochodzi z tzw. zbiórek koleżeńskich w w/w placówkach oświatowych i kwesty przed samym koncertem w MOK (2.306,70 zł). Warto tu podkreślić, że głubczycki Mechanik zebrał 2400 zł, przeprowadzając zbiórkę wśród uczniów, nauczycieli, absolwentów i pracowników szkoły. Należałoby przy tej okazji wspomnieć, że akcja dobroczynna OTWARTE SERCA trwała od 27 lutego do 21 marca br. na terenie wspomnianych szkół, a koncert w MOK stanowił niejako jej finał i podsumowanie.

Wróćmy do koncertu. Wypełniona niemal po brzegi widownia. Wśród publiczności włodarze naszego miasta i powiatu, radni różnych szczebli samorządowych, ojcowie i bracia franciszkanie, podopieczni F.O.P.Dz… i rzesze ludzi dobrej woli.

A w trzygodzinnym zgoła, ambitnym programie bogactwo treści i formy jak i urzekająca, wiosenna scenografia z żywymi zwierzątkami! Najpierw ciepłe przywitanie i widowisko wiosenno-idylliczne Grupy Estradowej MOK oraz teatru TRADYCJA ZSM w realizacji Anety Brewus, Natalii Chaszczewskiej, Marii Farasiewicz, Witolda Derenia, Kamila Kaźmierczaka oraz Wiesława Staszewskiego przy akompaniamencie klawiszowym Mariana Bażyńskiego. Potem żywiołowa choreografia zespołu tanecznego HAWAJKI SP Nr 2 pod kier. Mirosławy Masiuk. Następnie gorące rytmy salsy – indywidualne i w duecie – w wykonaniu gimnazjalnej grupy tancerek Opolskiej Szkoły Tańca ROYAL DANCE CENTER Tomasza Nawrockiego – filia MOK, czyli: Oliwii Prus, Luizy Lelińskiej i Marysi Artymiak.

Tymczasem wspaniały występ wokalny tegorocznych maturzystów. Obdarzonej niezwykłym głosem Kamili Klein (LO) i hip-hopowca – Kamila Kaźmierczaka (ZSM). Tuż po nich PSM I stopnia. Oto skrzypcowe, indywidualne mini-koncerty sióstr: Małgosi i Marty Kubów przy akompaniamencie fortepianowym ich mamy – Agnieszki Jagli-Kubów, a następnie urocze występy najmłodszych uczestników, czyli 8-letniego Antosia Kopyto i niewiele starszego Dominika Kaczorowskiego, grających na ksylofonie przy wtórze zespołu „Kadra BAND”, który tworzą ich ojcowie, a mianowicie Adam Kopyto – akordeon i Marcin Kaczorowski – gitara basowa oraz Tomasz Rawski – perkusista.

Jest też niespodzianka! Oto na scenie pojawia się gwiazda wieczoru, zaledwie 17-letnia, świetnie zapowiadająca się sopranistka – Julita Ziółko (tak, tak, nieprzypadkowa zbieżność nazwisk…), by przenieść widza w świat opery i operetki. Hipnotyzuje swym „anielskim” śpiewem. Musi być bis!

Kolejną artystyczną niespodziankę tego baśniowego wręcz wieczoru stanowi występ ad hoc akordeonowego duetu z Kijowa. Przybyli na zaproszenie p. Igora Byhalca znakomici muzycy (Stiepan Piskir i Andrej Fesenko) oczarowują widownię wirtuozowskim wykonaniem ukraińskiego i polskiego folkloru. Jest więc kolejny bis!

Wielką atrakcją koncertu jest niewątpliwie jakże zmysłowy pokaz taneczny grupy starszej, licealnej Opolskiej Szkoły Tańca ROYAL DANCE CENTER – filia MOK. Utytułowani tancerze zniewalają publiczność występem. Solo i w duecie. I znów króluje salsa. Jest też jazz i modern. Natalia Kawa i Judyta Pakulska, które zaledwie dwa dni przed koncertem we francuskim Lyonie zdobyły złoty medal w salsa – duet, a wcześniej wicemistrzostwo Polski. Zmysłowość, uroda, wdzięk, elastyczność ciała, barwne kostiumy oszałamiają publiczność! Widowiskowo prezentują się także panowie: Rafał Artymiak i Michał Wysocki; wspaniali tancerze salsy. Jest na co popatrzeć!

Punkt kulminacyjny koncertu. Przekazanie na ręce O. Pawła Tarnowskiego – dyrektora F.O.P.Dz. kwot zebranych podczas akcji dobroczynnej i koncertu OTWARTE SERCA. O. Paweł ciepłe słowa wdzięczności kieruje do organizatorów, współorganizatorów przedsięwzięcia, występujących i wszystkich darczyńców – ludzi dobrej woli. Nie może tu zabraknąć stosownych dyplomów – podziękowań. Jest ich bez liku!

Dyplomy otrzymują:
Za pomoc w organizacji akcji i koncertu charytatywnego OTWARTE SERCA: dyrektor Zbigniew Ziółko i pracownicy MOK-u, dyrektor ZSM – Jan Łata, wicedyrektor ZSM – Ilona Klepacka, dyrektor LO – Tadeusz Eckert, wicedyrektor LO – Iwona Skibińska, dyrektor ZSCKR – Bogusław Chochowski, wicedyrektor ZSCKR – Dorota Wierzba, dyrektor SP Nr 2 – Ewa Błażków, wicedyrektor SP Nr 2 – Mariusz Kruk, koordynator akcji w LO – Barbara Zaleb, koordynator w SP Nr 2 – Katarzyna Drzewicka-Sołtys, dyrektor PSM I stopnia – Adam Kopyto, nauczycielka ZSM – Violetta Maciej, opiekun tancerzy – Grażyna Pakulska, wolontariusze – Maciek Gwaj i Karol Fedorowicz (kl. I il ZSM).

Za wsparcie zbiórki: Grono Pedagogiczne i pracownicy ZSM, Obywatelski Komitet Głubczyce (OKoG) i Starostwo Powiatowe

Za pomoc informatyczną: Agnieszka Korczyńska i Grażyna Zaworska – nauczycielki ZSM

Za patronat medialny: Marian Pospiszel – TV Pogranicze, Jan Wac – Głos Głubczyc oraz Mateusz Kitka – portal twojeglubczyce.pl

Za pomoc akustyczno-techniczną: Krzysztof Skwarek, Dawid Szulborski.

Za wspaniały występ – wszyscy wyżej wymienieni artyści i ich opiekunowie.

Ponadto podziękowania otrzymują: Adam Kamiński – cukiernia „Kamilka” (sponsor słodkiego poczęstunku), Krystyna Czorniej i Firma DARKOM (kwiaty i elementy dekoracyjne na scenę) Hobby sklep – artykuły zoologiczne (ptaki, króliczki, klatki dla zwierzątek na potrzeby scenografii), Władysław Malewicz (użyczenie ptactwa domowego i rodziny króliczej na scenę), Zbigniew Kostuś (warzywa jako element dekoracji), Dorota Wierzba, Jacek Ziółkowski oraz młodzież ZSCKR (przygotowanie poczęstunku w klubie „Na skrzyżowaniu” w MOK).

Szczególne wyrazy wdzięczności za inicjatywę, zaangażowanie i zorganizowanie po raz kolejny akcji charytatywnej i koncertu OTWARTE SERCA Ojciec Dyrektor F.O.P.Dz. kieruje pod adresem Marii Farasiewicz, życząc jej zdrowia i sił tak potrzebnych w pracy społecznikowskiej.

Jeszcze ukłon w stronę p. Eli Zenfler – plastyczki MOK za wsparcie scenograficzne urzeczywistniające wizje reżyserki oraz wyrazy wdzięczności dla ekipy dźwiękowo-technicznej, czyli Piotra Kałka i Dawida Konapackiego (MOK).

Pora na finał! I wybrzmiewa w nim od lat dziesięciu ten sam sztandarowy utwór, czyli „Wiosna” z repertuaru „Skaldów”. Cała widownia włącza się do wspólnego śpiewu. O. Paweł także.

A potem spotkanie w klubie „Na skrzyżowaniu”, kawa, herbata, ciasto i… długie, kuluarowe rozmowy do późna. A jest co wspominać! Tyle się wydarzyło…

Należy także powiedzieć, że tego dnia dla uczniów głubczyckich szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w owej akcji dobroczynnej, o której tu mowa, w świetlicy ZSM o godz.10:00 odbył się znakomity koncert młodzieżowego zespołu rockowego „Sound wave”, w skład którego wchodzą absolwenci PSM I stopnia w Głubczycach, obecnie uczniowie klas pierwszych LO. A są to: Piotr Szmit – gitara prowadząca, Krzysztof Fuhs – akordeon i wokal, Daniel Stawarz – gitara rytmiczna, Antek Wołoszyn- perkusja oraz Mateusz Atłachowicz – wokal. Żywiołowo reagująca, zachwycona widownia nie szczędziła braw zespołowi, który wystąpił w wiosennej scenerii autorstwa nauczycielek: Alicji Ozimek oraz Elżbiety Śmidody. Były miłe słowa i podziękowania, a także dyplomy i symboliczny upominek. Występ „Sound wave” w murach MECHANIKA to przykład prawdziwej, międzyszkolnej integracji.

Reasumując, koncert charytatywny OTWARTE SERCA i poprzedzająca go akcja dobroczynna to żywa lekcja zrozumienia, ofiarności, wrażliwości i otwarcie się na potrzeby innych.

Koncert OTWARTE SERCA, zarejestrowany przez TV Pogranicze, wkrótce ukaże się na antenie TV oraz dostępny będzie na YouTube.

Redakcja ZSM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.