„Zaklęte w czasie – Maski” [WYSTAWA]

0

Dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprasza na wernisaż prac RAFAŁA WERSZLERA „Zaklęte w czasie – Maski”


 Kiedy:  30 marca / czwartek 
 Gdzie: Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku 
 Godzina:  18:00 

Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca 2017 r.

dr Rafał Werszler – urodzony w 1968 r. we Wrocławiu. Autor wystaw indywidualnych. Uczestnik wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat nagród i wyróżnień.

Twórczo zajmuje się: sztuką włókna, rysunkiem, malarstwem, batikiem, grafiką artystyczną, wydawniczą, ekslibrisem, fotografią, filmem dokumentalnym i artystycznym, rysunkiem satyrycznym, szkłem unikatowym, aranżacją przestrzeni wystawienniczej. Projektuje strony www, design. Pisze felietony historyczne i wiersze.

Autor wystaw indywidualnych (Wystawa w Prudniku 30-ta). Uczestnik wystaw zbiorowych w kraju i za granicą (ponad 200).

Techniką wyplatania zainspirowałem się podczas warsztatów na Międzynarodowym Sympozjum Sztuki Włókna – Warsztat Twórczy Kowary w 2012 r. Od tego czasu przetwarzanie materiału recyklingowego, jakim jest papier gazetowy, stało się jednym ze sposobów mojej wypowiedzi artystycznej. Formowanie tego materiału poprzez stosowanie różnych splotów dało mi możliwość nadania im przestrzennego charakteru. Zastosowałem tradycyjne sploty tkackie oraz własne, podkreślające trójwymiarowość form. Moje obserwacje jako portrecisty – rysownika przekształciłem w rzeźbiarskie formy. Od wielu lat intryguje mnie mimika ludzkiej twarzy, która tu stała się tematem przewodnim w kreowanych przeze mnie papierowych pracach. W dzieciństwie nieodłączna była mi plastelina, na studiach rzeźbiarskie fascynacje realizowałem w formach szklanych. Teraz papier, materię przeciwstawną wobec szkła, zmuszam do plastycznego działania. I choć szkło tworzy się z ognia a papier w ogniu ginie, oba te materiały są bardzo trwałe, jeśli się o nie odpowiednio dba.

Moje maski łączą w sobie tkaninę, rzeźbiarstwo i poszukiwania w obrębie portretu. Posługuję się wyselekcjonowanym materiałem makulaturowym, tym samym moja twórczość bliska jest sztuce recyklingu, lecz wyłącznie jako materii. Kreując obiekt, masę wykorzystuję jako materiał sam w sobie, tworzony od podstaw i każdorazowo indywidualnie traktowany. W maskach uwidaczniam wyrazy ludzkiej twarzy, czasami lekko ironicznie, ale też z akcentowaniem groteskowych elementów. Nie satyryczność jednak jest dla mnie istotna, ale uchwycenie w tym materiale różnorodności – po prostu człowiek z Metra – bladym świtem, późną nocą czy w środku dnia. Przygotowanie ekspozycji to długotrwały proces. Zajął mi ponad dwa lata. W trakcie powstawania masek, pojedyncze rzeźby prezentowałem na kilku zbiorowych, międzynarodowych wystawach.

Rafał Werszler

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.