16 marca w Zespole Szkół Mechanicznych goszczono delegację uczniów z nauczycielami z pobliskiej Szkoły samochodowej w Krnovie


Andrzej Jedliński, instruktor nauki zawodu.

Witam serdecznie. W dniu dzisiejszym przeprowadzona była 1 edycja konkursu techniczno-sprawnościowego z udziałem 2 drużyn czeskich i 3 z Zespołu Szkół Mechanicznych (1-3 klasa ZSM). W minionym roku Zespół Szkół Mechanicznych podpisał umowę o współpracy ze Średnią Szkołą Samochodową w Krnovie, na mocy której dziś się spotykamy.

Celem warsztatów, współzawodnictwa jest wymiana doświadczeń związanych z mechaniką pojazdową

Głównym środkiem ku temu jest dobra, wspólna „zabawa” – tak to nazwijmy, bo wszystko odbywa się w miłej atmosferze a taka właśnie atmosfera sprzyja wymianie informacji, służy obopólnej współpracy.

Szkoła czeska, którą dziś gościmy to szkoła średnia samochodowa o profilu stricte motoryzacyjnym (Střední škola automobilní). Zwracam uwagę na to, że głubczycki „Mechanik” jako Zespół Szkół Mechanicznych tylko w pewnej części zajmuje się motoryzacją.

TG: Jak wyglądały konkurencje?

AJ: Konkurencje nakierowane były na poznanie umiejętności technicznych zawodników z wykorzystaniem elementu presji czasu.

Przebieg zadania polegał na podniesieniu samochodu, odkręceniu kół, napompowaniu odpowiednim ciśnieniem, demontaż klocków hamulcowych i tarcz. Następnie ich zamiana stronami pomiędzy zawodnikami, ponowny montaż i opuszczenie pojazdu.

Druga część zadania polegała na odkręceniu wskazanej świecy cylindra silnika spalinowego, odczytanie ukrytej informacji na tłoku przy użyciu kamery endoskopowej.

Głównym kryterium oceny był czas. Do tego czasu dodawane były karne sekundy w przypadku błędów, jeśli nie wykonano danej czynności zgodnie z instrukcją.

TG: To nie pierwsze spotkanie między szkołami?

Tak. Pierwsze spotkanie odbyło się w styczniu tego roku w Krnovie. Natomiast dziś mamy pierwsze spotkanie u nas. W styczniu mieliśmy okazję zapoznać się z czeskim systemem autotronic, który skupia w sobie cały zakresu materiału związanego z diagnostyką pojazdów. A mianowicie: prawidłowe zdiagnozowanie uszkodzenia, zużycia, jego naprawa i regulacja.

Uczniowie uczą się diagnozowania za pomocą nowoczesnych instrumentów pojazdów samochodowych, stanu technicznego, dostosowania, naprawy, konserwacji, operacji serwisowych. Ponadto potrafią testować silniki, określać potrzeby i sposoby dokonywania korekt, zapotrzebowania na części zamienne.

W związku z tym muszą posiadać znaczną wiedzę teoretyczną, zarówno techniczną jak i z dziedziny gospodarki czy planowania biznesu. Warsztaty w Czechach i w Polsce są platformą wymiany podstawowych umiejętności rzemieślniczych.

Nasi uczniowie wykonywali te same zadania co ich czescy koledzy. Ocenieni zostali dobrze. Jedyną przeszkodą była komunikacja. Spora ilość komend w języku czeskim niewątpliwie rzutowała na nieco gorsze wyniki. Jednak w zupełności nie świadczyła o ich gorszym przygotowaniu.

TG: Czy są planowane kolejne spotkania?

W najbliższym czasie z początkiem kwietnia, 4 uczniów ZSM plus nauczyciel wyjadą na 3-dniowe warsztaty. Rewanż też jest już planowany. Umowa podpisana jest na dłuższy czas. Głubczyce i Krnov są tak blisko siebie – szkoda nie skorzystać z takiej okazji.

Z Andrzejem Jedlińskim, instruktorem nauki zawodu rozmawiał Mateusz Kitka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.