Głubczyckie Partnerstwo Lokalne

0
Głubczyckie Partnerstwo Lokalne PUP 2017 / © fot. PUP

Spotkanie warsztatowe w ramach Głubczyckiego Partnerstwa Lokalnego na rzecz ożywienia społeczno-gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w powiecie głubczyckim


28 lutego 2017 r. w sali „Pod Aniołem” głubczyckiego ratusza odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Głubczyckiego Partnerstwa Lokalnego na rzecz ożywienia społeczno-gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w powiecie głubczyckim”. Było to już XIII spotkanie warsztatowe, którego głównym tematem było kształcenie ustawiczne w ramach priorytetów Krajowego Funduszu Szkoleniowego, doradztwo zawodowe oraz rozwój przedsiębiorczości lokalnej. Organizatorem oraz koordynatorem spotkania był Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach.

W spotkaniu wzięło udział 90 osób, które reprezentowały środowiska pracodawców, lokalnych zakładów pracy, szkół, instytucji zawodowo zajmujących się rynkiem pracy oraz władze samorządowe gmin i powiatu.

Otwarcia tegorocznych warsztatów, muzycznym akcentem dokonali soliści Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Głubczycach. Ich występ dokładnie wpisał się w niepisaną zasadę naszego partnerstwa, która promuje to co najlepsze w powiecie głubczyckim.

Po krótkim programie artystycznym głos zabrała moderator warsztatów Pani Jadwiga Olszowska-Urban, która pokrótce przedstawiła program spotkania i rozpoczęła jego zasadniczą część. Do udziału w tegorocznych warsztatach zaproszono przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu w osobie zastępcy Dyrektora WUP Opole Pani Renaty Cygan oraz przedstawiciela Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarczego Pana Jacka Baranowskiego. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w priorytetach Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2017 rok oraz wytyczne zawarte w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego były głównym tematem prelekcji przedstawiciela WUP Opole.

Z kolei zagadnienia dotyczące wsparcia rozwoju przedsiębiorczości, możliwości uzyskania wsparcia finansowego na realizację zadań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego przedstawił Specjalista Działu Autokontroli i Informacji Europejskiej OCRG. W prezentacji zostały przedstawione i szczegółowo omówione zasady oraz warunki uzyskania wsparcia z RPO WO. W tej części warsztatów został również szczegółowo omówiony wniosek o dofinansowanie kształcenia ustawicznego, który obowiązuje w tegorocznym naborze prowadzonym przez PUP Głubczyce. Wniosek ten został omówiony przez Panią Małgorzatę Karaczan pracownika głubczyckiego urzędu, która prowadzi Krajowy Fundusz Szkoleniowy w tutejszym urzędzie.

Drugą część warsztatów rozpoczęto od prezentacji przedsiębiorców i pracodawców z terenu powiatu, którzy przedstawili rozwój kariery zawodowej na własnych przykładach. Ta część partnerstwa poświęcona była prezentacji dobrych praktyk. Pośród zaproszonych prelegentów wystąpili: Pan Tadeusz Eckert, Pan Leon Pleśniak oraz Pan Marian Pospiszel. Następnie krótkiego podsumowania realizowanego projektu dokonała grupa młodzieży Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach prowadzona pod opieką pedagoga szkolnego Panią Barbarę Zdeb. Młodzież głubczyckiego ogólniaka przedstawiła autorski projekt ścieżki zawodowej, który jest wynikiem wcześniej zrealizowanego projektu „Spadochron”.

Zaprezentowany przez młodzież program dotyczył wyboru odpowiedniej ścieżki profilu szkolnego zgodnego z zainteresowaniami oraz wyborem przyszłego zawodu. Program ten stanowi najlepszy dowód na sens i potrzebę realizacji Głubczyckiego Partnerstwa Lokalnego, które pobudza i inicjuje do kreatywnego spojrzenia na lokalny rynek pracy oraz rozwój gospodarczy powiatu głubczyckiego.

PUP Głubczyce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.