Oszustwa “na wnuczka” w Głubczycach

0

W ciągu jednego dnia głubczyccy policjanci odnotowali 6 nieudanych prób oszustwa


Oszuści podając się za policjantów oraz członków rodzin potencjalnych ofiar próbowali oszukać mieszkańców naszej gminy. Bezskutecznie. Nasi mieszkańcy wykazali się czujnością, dociekliwością i świadomością istnienia problemu.

Od lat informujemy naszych mieszkańców o problemie jakim jest oszustwo na wnuczka. Pomysły oszustów nie znają granic i stale ewoluują. Znane nam są już oszustwa na policjanta, funkcjonariusza CBŚ, pracownika gazowni, listonosza, czy pracownika opieki społecznej.

Kilka dni temu do 6 mieszkańców naszej gminy rozdzwoniły się telefony ze strasznymi informacjami o wypadkach komunikacyjnych osób bliskich. W jednym przypadku była mowa o potrzebie udzielenia pilnej pomocy…finansowej! W słuchawce głos wnuka, wnuczki, pani policjant być może był miły i przejmujący, ale niewiarygodny. Nasi mieszkańcy nie dali się zwieść opowieściom oszustów i o wszystkim poinformowali policjantów. Głubczyccy policjanci ustalają osoby, które mogą mieć związek z tymi sprawami.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie proszą o przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy.

Źródło: KPP w Głubczycach / www.glubczyce.policja.gov.pl

Poprzedni artykułRaport KP PSP 2017.02.20-26
Następny artykułOSP Lewice w KSRG
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804