Mammobus w Głubczycach

0

“Nie pozwól aby choroba zmieniła twoje plany. Dbaj o siebie. Badaj się”


Program profilaktyki raka piersi kobiety w wieku 50-69 lat
Program profilaktyki raka szyjki macicy kobiet w wieku 25-59 lat

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się:

8 lutego / środa / 9:00-17:00 – przy stadionie Polonii w Głubczycach, Plac Sportowy 1
24 lutego / piątek / 8:00-15:00 – przy stadionie Polonii od ul. Wrocławskiej
30 marca / czwartek / 9:00-17:00 – przy stadionie Polonii w Głubczycach, Plac Sportowy 1

Z danych epidemiologicznych wynika, że nadal duży procent kobiet w Polsce umiera na raka piersi oraz raka szyjki macicy. Stąd pomysł podjęcia działań mających na celu poprawę tego stanu rzeczy. Naszym celem jest nie tylko prowadzenie kampanii informacyjnej w mediach, ale przede wszystkim zorganizowanie badań dla kobiet w miejscowościach, w których pacjentki z nich nie korzystają. Kampania będzie prowadzona przez cały 2017 rok, zarówno w ramach badań mammograficznych jak i badań cytologicznych.

PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI

W ramach programu wykonuje się mammografię, a w przypadku nieprawidłowego wyniku badania mammograficznego, pacjentka kierowana jest do etapu pogłębionej diagnostyki, w ramach której lekarz może zlecić dodatkową mammografię, usg piersi, biopsję.

Kto może skorzystać z programu

Z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), spełniające jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia czynnikami ryzyka (rak piersi wśród członków rodziny – u matki, siostry lub córki, mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2)

Programem badań profilaktycznych nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym (pacjentki te są już w trakcie leczenia lub pod kontrolą onkologiczną).

PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY

W ramach programu wykonuje się badanie cytologiczne wymazu z ujścia zewnętrznego i z tarczy szyjki macicy. W przypadku niepokojącego wyniku badania cytologicznego lekarz kieruje na dalszą diagnostykę (etap pogłębionej diagnostyki), która obejmuje kolposkopię oraz ewentualne badanie histopatologiczne wycinków.

Kto może skorzystać z programu

Program skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). Badania przeprowadzane są raz na 3 lata, chyba że na wyniku jest informacja o konieczności powtórzenia badania za 6 miesięcy. U kobiet obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka) badanie wykonuje się co 12 miesięcy. Kobiety, które nie mieszczą się w podanej grupie wiekowej również mogą korzystać z bezpłatnych badań cytologicznych w poradniach posiadających umowę z NFZ.

Poprzedni artykułPodsumowanie WOŚP w Głubczycach
Następny artykuł“Przebój sezonu” [spektakl]
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.