Opłatek kresowy

0
Opłatek kresowy - styczeń 2017 / fot © J. Bażyński

We wtorek, 24 stycznia br. o godz. 16:00 w klubie ,,Na skrzyżowaniu” Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach odbyło się spotkanie opłatkowe Kresowian zgromadzonych wokół Głubczyckiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich


W spotkaniu wzięło udział sześćdziesiąt osób. Całość poprowadził prezes stowarzyszenia Edward Wołoszyn wraz ze swym zastępcą Kazimierzem Naumczykiem.

Wśród zaproszonych gościli: radny Sejmiku Wojewódzkiego – Zbigniew Ziółko, wiceburmistrz – Kazimierz Bedryj, prezes stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu – Witold Listowski, kapelan Kresowiaków – ks. Adam Szubka, przedstawiciele różnych środowisk i organizacji. Były nostalgiczne wspomnienia, sentymentalne refleksje, noworoczne życzenia i oczywiście kuluarowe rozmowy.

O oprawę muzyczno – poetycką zadbało trio kresowe Maria Farasiewicz, Beata Krzaczkowska oraz akompaniujący Marian Bażyński. Wybrzmiały tradycyjne kolędy i pastorałki autorstwa Marii Farasiewicz, przeplatane poezją Bożonarodzeniową. Nie mogło też zabraknąć kresowej nuty i takich piosenek jak ,,Tylko we Lwowie” czy ,,Hej sokoły”.

Rdzenni Kresowianie, dr Zygmunt Kosowski oraz pani Halina Mróz, przywołali pamięć rodzinnej krainy, recytując wiersze swego autorstwa. Były łzy i wzruszenia, a w niejednym oku łza się zakręciła. Lecz to nie wszystko! Oto minutą ciszy zgromadzeni na opłatku uczcili pamięć tych współbraci, którzy w minionym roku odeszli do wieczności. To smutne, że środowisko prawdziwych Kresowiaków coraz bardziej się kurczy. Są już sędziwi i nie domagają. Każdego roku ich ubywa. Ale cieszy fakt, że ich potomkowie kultywują i popularyzują tradycje kresowe. Zatem pamięć o Kresach II RP nie zaginie!

Redakcja ZSM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.