Chór Cantabile z Gimnazjum nr 1 w Głubczycach pod dyr. Ewy Maleńczyk wybrany został do udziału w wielkim wydarzeniu Koncertu Finałowego “Śpiewającej Polski” w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.


Andrzej Kosendiak, dyr. Narodowego Forum Muzyki: Cieszę się, że już 10 lat możemy dzielić się z dziećmi, z młodzieżą – możliwością ubogacania się poprzez piękno, które niesie muzyka.

Dobrze jest, że na naszej drodze pojawia się ktoś, kto potrafi otworzyć przed nami świat sztuki, światu muzyki. Im wcześniej się to dzieje, tym lepiej.

Zamysł by stwarzać okazje by młodzież, gdziekolwiek na swojej drodze się znajdując, miała okazję spotkać osoby mogące stać się dla nich przewodnikami, mogące wprowadzić we wspaniały świat sztuki był motywem przewodnim idei “Śpiewającej Polski”.

Wypowiedź podczas Koncertu Finałowego w Narodowym Forum Muzyki, 27 listopada 2016 r.

===

Z tej okazji na terenie całego kraju odbył się szereg spotkań artystycznych a wśród nich 2 koncerty finałowe w NFM. 2-gi koncert finałowy miał miejsce 27 listopada. Wystąpiło na nim 9 wybranych chórów młodzieżowych z całej Polski. Zabrzmiała suita chóralna “Rytmy świata” autorstwa Jacka Sykulskiego.

250 osobowy chór tworzyli:
Chór Belcanto z ZS im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie pod dyr. Kseni Miśkiewicz,
Chór Cantabile z Gimnzajum nr 1 w Głubczycach pod dyr. Ewy Maleńczyk,
Chór Cantores Don Bosko z Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych w Zabrzu pod dyr. Szymona Cichonia,
Chór Capricolium LO w Głuchołazach im. B. Chrobrego pod dyr. Adama Dziurowskiego,
Chór Kantylena III LO im. Unii Lubelskiej z Lublina pod dyr. Małgorzaty Nowak,
Chór Kopernik III LO w Kaliszu pod dyr. Henryki Iglewskiej-Macek,
Chór Triole ZS w Kuropatniku pod dyr. Marty Chumycz,
Chór XVII LO im. A. Osieckiej we Wrocławiu pod dyr. Magdaleny Lipskiej,
Żeński Chór Kameralny przy I LO w Kościerzynie pod dyr. Tomasza Chyły.

Rozśpiewanej młodzieży towarzyszyli profesjonalni muzycy. Partie fortepianu realizował Tomasz Kaczmarek, perkusję Aleksandra Gołaj, Michał Kanafa, Maciej Adamczyk – solo, Sara Litorowicz, Kacper Rutka – tancerze, Agnieszka Franków-Żelazny – dyrygent.

Zabrzmiało wiele fantastycznych melodii i rytmów: kujawiak, taniec irlandzki, piosenka bałkańska, tango, samba. Warstwa muzyczna ubogacona została ruchem w choreografii Elżbiety Lejman-Krzysztyniak.

Młodemu człowiekowi warto podnosić poprzeczkę, wspierać go i wierzyć do końca, że potrafi.

“W imieniu swoim i dyr. Narodowego Forum Muzyki, Pana Andrzeja Kosendiaka pomysłodawcy Śpiewającej Polski, pragnę podziękować wszystkim bohaterom obu koncertów finałowych. Najpierw dyrygentom, którzy na co dzień pracują ze swoimi zespołami, a także dzieciom i młodzieży, która po raz kolejny udowodniła, że mogą osiągać rzeczy niemożliwe”.

Agnieszka Franków-Żelazny, Dyrektor Programowy Akademii Chóralnej

http://www.nfm.wroclaw.pl/


Gratulujemy Chórowi Cantabile z Gimnazjum nr 1 w Głubczycach i jego prowadzącej, Pani Ewie Maleńczyk tak prestiżowego wyróżnienia w skali kraju. Zaproszenie do uczestnictwa w tego typu wydarzeniu, jest bez wątpienia nagrodą za poświęcony czas i zaangażowanie w zdobywaniu, podnoszeniu kunsztu muzycznego głubczyckiej młodzieży.

Życzymy dalszych, równie owocnych sukcesów!

Redakcja TG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.