13 grudnia w ZSM odby艂a si臋 akcja zbi贸rki krwi dla Mateusza Siudy


Maria Farasiewicz: Wiosn膮 jak i jesieni膮 do ZSM w G艂ubczycach przyje偶d偶a specjalistyczny ambulans z Opolskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby m艂odzie偶 mog艂a odda膰 krew w艂a艣nie w murach ZSM a konkretnie w jego 艣wietlicy szkolnej.

Od 5 lat uczestniczymy w akcji poboru krwi o nazwie “M艂oda krew ratuje 偶ycie”. Koordynatorem tej akcji na niwie szkolnej jest nauczycielka chemii i biologii, Pani Beata Lechun.

Rzecz odbywa si臋 pod nadzorem Klubu Honorowych Dawc贸w Krwi w G艂ubczycach, Pani Eli Kubal i os贸b z ni膮 wsp贸艂pracuj膮cych: Pani Heleny Kubal i naszej szkolnej higienistki, szkolnej piel臋gniarki, Pani Janiny W臋grzyn.

Akcja cieszy si臋 zainteresowaniem, ma te偶 walor dydaktyczno-wychowawczy. Jednocze艣nie gdy m贸wimy o tym, 偶e krew ratuje 偶ycie, 偶e krew jest darem 偶ycia – oddaj膮c krew dodajesz nadziei – automatycznie wychowujemy nowe pokolenie w duchu szlachetnego cz艂owiecze艅stwa. Jest to rzecz arcywa偶na, by m艂odzi ludzie mieli 艣wiadomo艣膰, 偶e mog膮 uratowa膰 komu艣 偶ycia, a by膰 mo偶e kiedy艣 oni sami b臋d膮 potrzebowali tej przys艂owiowej “偶yciodajnej kropli krwi”. To dzia艂a w obie strony.

Zainteresowanie jest du偶e, powiedzmy sobie, 偶e zawsze uczestniczy w projekcie 40-50 os贸b. Du偶e w skali szko艂y, bior膮c pod uwag臋 skal臋, gdzie wy艂膮cznie klasy 3 i 4 mog膮 oddawa膰 krew (ci, kt贸rzy uko艅czyli 18 lat). Na pewno mieliby艣my ch臋tnych z m艂odszych rocznik贸w, niemniej jednak regulaminowo nie mog膮 oddawa膰 krwi niepe艂noletni.

Nie wszyscy mog膮 te偶 odda膰 krew, zwa偶ywszy na przebyte choroby, infekcje, inne sytuacje zdrowotne w danym momencie.

Na chwil臋 obecn膮 (godz. 11:00) okazuje si臋, 偶e mamy 5 litr贸w krwi. Czasem by艂o wi臋cej, czasem mniej.聽Wydaje si臋, 偶e pobijemy rekord.

Mateusz Kitka: Rzecz dzieje si臋 w ZSM, ale czy osoby postronne z zewn膮trz mog膮 przyj艣膰 do Pa艅stwa i odda膰 krew?

MF: Naturalnie, oczywi艣cie! Od lat praktykujemy dzia艂ania czerwonokrzyskie, rozpowszechniaj膮c te akcje na zewn膮trz. I doro艣li i m艂odzie偶 z zewn膮trz mog膮 przyj艣膰, cho膰by z nieopodal po艂o偶onego ZSCKR czy ZSO. Dzia艂ania te s膮 popularyzowane w innych plac贸wkach o艣wiatowych, ma艂o tego – doro艣li聽z innych instytucji przychodz膮, bo dowiaduj膮 si臋, 偶e tego a tego dnia w ZSM jest pob贸r krwi.

My艣l臋, 偶e krwiodawstwo sta艂o si臋 ju偶 pewn膮 “wizyt贸wk膮 szko艂y”. Jako zogranizowana akcja ma ono miejsce w pa藕dzierniku i w kwietniu.

MK: Je艣li kto艣 chcia艂by si臋 za艂apa膰 na jaki艣 najbli偶szy termin oddawania krwi, gdzie mo偶e przyj艣膰?

MF: Ka偶dy trzeci poniedzia艂ek miesi膮ca zapraszam pod Urz膮d Miejski. Przyje偶d偶a wtedy autokar, w kt贸rym mo偶na odda膰 krew.

===

krew-dla-mateusza-siudy-zsm-2016-015

Jan 艁ata: Dzie艅 dobry. Nazywam si臋 Jan 艁ata. Jestem dyrektorem Zespo艂u Szk贸艂 Mechanicznych w G艂ubczycach. W dniu dzisiejszym, 13 grudnia nasza m艂odzie偶 pe艂noletnia czyli ci, kt贸rzy maj膮 ju偶 uko艅czone 18 lat oddaj膮 krew ratuj膮c 偶ycie innym.

Od 5 lat uczestniczymy w akcji poboru krwi o nazwie “M艂oda krew ratuje 偶ycie”.

Dzisiaj otrzymali艣my maila z pro艣b膮, 偶eby zbieran膮 krew przeznaczy膰 na rzecz Mateusza Siudy, ch艂opaka, kt贸ry uleg艂 ci臋偶kiemu wypadkowi przebywaj膮cemu obecnie w szpitalu im. Prymasa Kardyna艂a Stefana Wyszy艅skiego w Sieradzu. Mam nadziej臋, 偶e spotka si臋 to z uznaniem naszych uczni贸w, z pozytywn膮 odpowiedzi膮 na t膮 akcj臋.

Rozmowy przeprowadzi艂 Mateusz Kitka

ZOSTAW ODPOWIED殴

Please enter your comment!
Wprowad藕 swoje imi臋

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczy膰 spam. Dowiedz si臋 wi臋cej jak przetwarzane s膮 dane komentarzy.