13 grudnia w ZSM odbyła się akcja zbiórki krwi dla Mateusza Siudy


Maria Farasiewicz: Wiosną jak i jesienią do ZSM w Głubczycach przyjeżdża specjalistyczny ambulans z Opolskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby młodzież mogła oddać krew właśnie w murach ZSM a konkretnie w jego świetlicy szkolnej.

Od 5 lat uczestniczymy w akcji poboru krwi o nazwie “Młoda krew ratuje życie”. Koordynatorem tej akcji na niwie szkolnej jest nauczycielka chemii i biologii, Pani Beata Lechun.

Rzecz odbywa się pod nadzorem Klubu Honorowych Dawców Krwi w Głubczycach, Pani Eli Kubal i osób z nią współpracujących: Pani Heleny Kubal i naszej szkolnej higienistki, szkolnej pielęgniarki, Pani Janiny Węgrzyn.

Akcja cieszy się zainteresowaniem, ma też walor dydaktyczno-wychowawczy. Jednocześnie gdy mówimy o tym, że krew ratuje życie, że krew jest darem życia – oddając krew dodajesz nadziei – automatycznie wychowujemy nowe pokolenie w duchu szlachetnego człowieczeństwa. Jest to rzecz arcyważna, by młodzi ludzie mieli świadomość, że mogą uratować komuś życia, a być może kiedyś oni sami będą potrzebowali tej przysłowiowej “życiodajnej kropli krwi”. To działa w obie strony.

Zainteresowanie jest duże, powiedzmy sobie, że zawsze uczestniczy w projekcie 40-50 osób. Duże w skali szkoły, biorąc pod uwagę skalę, gdzie wyłącznie klasy 3 i 4 mogą oddawać krew (ci, którzy ukończyli 18 lat). Na pewno mielibyśmy chętnych z młodszych roczników, niemniej jednak regulaminowo nie mogą oddawać krwi niepełnoletni.

Nie wszyscy mogą też oddać krew, zważywszy na przebyte choroby, infekcje, inne sytuacje zdrowotne w danym momencie.

Na chwilę obecną (godz. 11:00) okazuje się, że mamy 5 litrów krwi. Czasem było więcej, czasem mniej. Wydaje się, że pobijemy rekord.

Mateusz Kitka: Rzecz dzieje się w ZSM, ale czy osoby postronne z zewnątrz mogą przyjść do Państwa i oddać krew?

MF: Naturalnie, oczywiście! Od lat praktykujemy działania czerwonokrzyskie, rozpowszechniając te akcje na zewnątrz. I dorośli i młodzież z zewnątrz mogą przyjść, choćby z nieopodal położonego ZSCKR czy ZSO. Działania te są popularyzowane w innych placówkach oświatowych, mało tego – dorośli z innych instytucji przychodzą, bo dowiadują się, że tego a tego dnia w ZSM jest pobór krwi.

Myślę, że krwiodawstwo stało się już pewną “wizytówką szkoły”. Jako zogranizowana akcja ma ono miejsce w październiku i w kwietniu.

MK: Jeśli ktoś chciałby się załapać na jakiś najbliższy termin oddawania krwi, gdzie może przyjść?

MF: Każdy trzeci poniedziałek miesiąca zapraszam pod Urząd Miejski. Przyjeżdża wtedy autokar, w którym można oddać krew.

===

krew-dla-mateusza-siudy-zsm-2016-015

Jan Łata: Dzień dobry. Nazywam się Jan Łata. Jestem dyrektorem Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach. W dniu dzisiejszym, 13 grudnia nasza młodzież pełnoletnia czyli ci, którzy mają już ukończone 18 lat oddają krew ratując życie innym.

Od 5 lat uczestniczymy w akcji poboru krwi o nazwie “Młoda krew ratuje życie”.

Dzisiaj otrzymaliśmy maila z prośbą, żeby zbieraną krew przeznaczyć na rzecz Mateusza Siudy, chłopaka, który uległ ciężkiemu wypadkowi przebywającemu obecnie w szpitalu im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu. Mam nadzieję, że spotka się to z uznaniem naszych uczniów, z pozytywną odpowiedzią na tą akcję.

Rozmowy przeprowadził Mateusz Kitka

Poprzedni artykułNie bądź obojętny
Następny artykułSylwester w Bogdanowicach
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804