13 grudnia w ZSM odbyła się akcja zbiórki krwi dla Mateusza Siudy


Maria Farasiewicz: Wiosną jak i jesienią do ZSM w Głubczycach przyjeżdża specjalistyczny ambulans z Opolskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby młodzież mogła oddać krew właśnie w murach ZSM a konkretnie w jego świetlicy szkolnej.

Od 5 lat uczestniczymy w akcji poboru krwi o nazwie “Młoda krew ratuje życie”. Koordynatorem tej akcji na niwie szkolnej jest nauczycielka chemii i biologii, Pani Beata Lechun.

Rzecz odbywa się pod nadzorem Klubu Honorowych Dawców Krwi w Głubczycach, Pani Eli Kubal i osób z nią współpracujących: Pani Heleny Kubal i naszej szkolnej higienistki, szkolnej pielęgniarki, Pani Janiny Węgrzyn.

Akcja cieszy się zainteresowaniem, ma też walor dydaktyczno-wychowawczy. Jednocześnie gdy mówimy o tym, że krew ratuje życie, że krew jest darem życia – oddając krew dodajesz nadziei – automatycznie wychowujemy nowe pokolenie w duchu szlachetnego człowieczeństwa. Jest to rzecz arcyważna, by młodzi ludzie mieli świadomość, że mogą uratować komuś życia, a być może kiedyś oni sami będą potrzebowali tej przysłowiowej “życiodajnej kropli krwi”. To działa w obie strony.

Zainteresowanie jest duże, powiedzmy sobie, że zawsze uczestniczy w projekcie 40-50 osób. Duże w skali szkoły, biorąc pod uwagę skalę, gdzie wyłącznie klasy 3 i 4 mogą oddawać krew (ci, którzy ukończyli 18 lat). Na pewno mielibyśmy chętnych z młodszych roczników, niemniej jednak regulaminowo nie mogą oddawać krwi niepełnoletni.

Nie wszyscy mogą też oddać krew, zważywszy na przebyte choroby, infekcje, inne sytuacje zdrowotne w danym momencie.

Na chwilę obecną (godz. 11:00) okazuje się, że mamy 5 litrów krwi. Czasem było więcej, czasem mniej. Wydaje się, że pobijemy rekord.

Mateusz Kitka: Rzecz dzieje się w ZSM, ale czy osoby postronne z zewnątrz mogą przyjść do Państwa i oddać krew?

MF: Naturalnie, oczywiście! Od lat praktykujemy działania czerwonokrzyskie, rozpowszechniając te akcje na zewnątrz. I dorośli i młodzież z zewnątrz mogą przyjść, choćby z nieopodal położonego ZSCKR czy ZSO. Działania te są popularyzowane w innych placówkach oświatowych, mało tego – dorośli z innych instytucji przychodzą, bo dowiadują się, że tego a tego dnia w ZSM jest pobór krwi.

Myślę, że krwiodawstwo stało się już pewną “wizytówką szkoły”. Jako zogranizowana akcja ma ono miejsce w październiku i w kwietniu.

MK: Jeśli ktoś chciałby się załapać na jakiś najbliższy termin oddawania krwi, gdzie może przyjść?

MF: Każdy trzeci poniedziałek miesiąca zapraszam pod Urząd Miejski. Przyjeżdża wtedy autokar, w którym można oddać krew.

===

krew-dla-mateusza-siudy-zsm-2016-015

Jan Łata: Dzień dobry. Nazywam się Jan Łata. Jestem dyrektorem Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach. W dniu dzisiejszym, 13 grudnia nasza młodzież pełnoletnia czyli ci, którzy mają już ukończone 18 lat oddają krew ratując życie innym.

Od 5 lat uczestniczymy w akcji poboru krwi o nazwie “Młoda krew ratuje życie”.

Dzisiaj otrzymaliśmy maila z prośbą, żeby zbieraną krew przeznaczyć na rzecz Mateusza Siudy, chłopaka, który uległ ciężkiemu wypadkowi przebywającemu obecnie w szpitalu im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu. Mam nadzieję, że spotka się to z uznaniem naszych uczniów, z pozytywną odpowiedzią na tą akcję.

Rozmowy przeprowadził Mateusz Kitka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.