II Konkurs o Puchar Dyrektora ZSM – Etap gminny


8 grudnia 2016 r. w Zespole Szkół Mechanicznych w Głubczycach odbyła się duża uroczystość – Dzień Języków Obcych oraz II Konkurs o Puchar Dyrektora ZSM dla szkół gimnazjalnych przygotowana przez nauczycieli języków obcych Agnieszkę Wałkiewicz, Krystynę Koziarę, Aleksandrę Pieszak i Artura Wanickiego. Ważnym celem spotkania z gimnazjalistami była prezentacja naszej szkoły i zapoznanie z ofertą edukacyjną. Swoją obecnością zaszczycili nas: dyrektor ZSM Jan Łata, wicedyrektor ZSM Ilona Klepacka i kierownik szkolenia praktycznego Andrzej Wesołowski.

Dzień języków obcych w ZSM / © fot. M. Kitka
Dzień języków obcych w ZSM / © fot. M. Kitka

W pierwszej części uroczystości głos zabrali dyrektor naszej szkoły oraz kierownik szkolenia praktycznego, a także niektórzy z zaproszonych gości w osobach:
mgr Zbigniew Ziółko – radny Sejmiku Wojewódzkiego, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach
dr Barbara Piechaczek – dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej
brygadier mgr inż. Wojciech Semeniuk – komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Głubczycach
kpt. mgr inż. Waldemar Hołownia – zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Głubczycach
ppor. Bartłomiej Kawulok – rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego
Starszy posterunkowy Komendy Powiatowej Policji – Sandra Zjawin
ing. Vera Predikantova – Dyrektor Szkoły Samochodowej z Czech
Eugenia Huterowa – kierownik Domu Młodzieży – internatu szkoły
ing. Petr Fojtik – zastępca dyrektora do nauki praktycznej
ing. Zdenek Welna – tłumacz i koordynator partnerstwa i współpracy szkół

Ponadto:
Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Głubczycach wraz z opiekunem
Uczniowie Gimnazjum w Branicach wraz z opiekunem
Uczniowie Gimnazjum w Baborowie wraz z opiekunem
Uczniowie Gimnazjum w Pietrowicach Głubczyckich wraz z opiekunem
Przedstawiciele lokalnych mediów.

Szczególnym momentem naszej uroczystości było wystąpienie gości z Czech, gościliśmy bowiem kadrę kierowniczą z zaprzyjaźnionej Szkoły Samochodowej z Krnova.

Dzień języków obcych w ZSM / © fot. M. Kitka
Dzień języków obcych w ZSM / © fot. M. Kitka

W swoim wystąpieniu przedstawiciele szkoły z Czech poinformowali zebranych o podpisanym porozumieniu pomiędzy ZSM w Głubczycach a Szkołą Samochodową w Krnovie. Współpraca ta zaowocuje wyminą młodzieży polskiej i czeskiej, wymianą doświadczeń w dziedzinie kształcenia i rozwiązywania wielu problemów dotyczących kształcenia zawodowego.

W swoich wypowiedziach wszyscy zabierający głos goście przedstawili możliwości i kierunki kształcenia Zespołu Szkół Mechanicznych, podkreślali fakt, iż szkoła nasza daje szerokie możliwości jeśli chodzi o odnalezienie się uczniów na rynku pracy po zakończeniu nauki. Absolwenci naszej szkoły kończąc edukację posiadają odpowiednie kwalifikacje do podjęcia pracy w wybranym przez siebie zawodzie, ale także mają możliwość kontynuowania nauki na uczelniach i uniwersytetach.

Ewenementem naszej szkoły jest także fakt, iż pomimo tego, że jest to szkoła techniczna mamy wiele młodych uzdolnionych artystycznie uczniów, chętnie realizujących swoje artystyczne pasje i zainteresowania, o czym zaproszeni goście i gimnazjaliści mieli okazję przekonać się oglądając program artystyczny w wykonaniu uczniów klas technicznych.
Grudzień to miesiąc, w którym odwiedza nas święty Mikołaj, dlatego w tym dniu nie zabrakło tego sympatycznego gościa u nas. Przybyli do nas nie tylko Dziadek Mróz, a także Santa Claus, którzy wraz z pomocnymi Śnieżynkami rozdali prezenty wszystkim zgromadzonym na uroczystości osobom.

Program artystyczny w wykonaniu uczniów różnych klas naszej szkoły zawierał utwory w trzech językach. Ponieważ dzień Języków Obcych zawsze zachęca do nauki języków mogliśmy usłyszeć taki repertuar. Najpierw noworoczną piosenkę rosyjską w wykonaniu Oli Pabian z kl. Ia, oraz kolędę Cicha Noc w trzech językach w wykonaniu Magdy Miki z kl. IIIa oraz Filipa Platy z kl. Iil. Tematyka programu zawierała treści wiary, nadziei i miłości. O miłości zaśpiewał Filip w utworze Claptona w j. angielskim oraz ponownie Magda i Filip w nowoczesnej wersji Sacrum. Na koniec list Bednarka w wykonaniu Filipa zostawił nas w atmosferze miłości na dłużej. Dzięki owocnej współpracy z naszym nauczycielem p. Łukaszem Zwaryczem, który zadbał o oprawę muzyczną niektórych utworów, aulę ZSM wypełnił czar pięknej żywej muzyki.

O fotorelację z imprezy zadbał jak zwykle p. Wiesław Gałązka. O poczęstunek dla uczniów szkół gimnazjalnych zadbała nie tylko Dyrekcja ZSM, a także uczniowie naszej szkoły z wypiekami własnymi oraz Piekarnia – Ciastkarnia Albin Prassol.

Dzień języków obcych w ZSM / © fot. M. Kitka
Dzień języków obcych w ZSM / © fot. M. Kitka

W drugiej części spotkania odbył się Konkurs o Puchar Dyrektora ZSM. Konkurs przewidziany był dla uczniów gimnazjów naszego powiatu i możemy z dumą powiedzieć, że uczniowie a także nauczyciele języków obcych z entuzjazmem odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Konkurs ten łączy w sobie kilka celów, a mianowicie doskonalenie i popularyzacja nauki języków obcych, sprawdzenie wiedzy stricte językowej. W pytaniach konkursowych były także elementy realioznawcze i kulturoznawcze krajów niemieckojęzycznych.

W konkursie wzięły udział cztery gimnazja z naszego powiatu. Każda ze szkół wytypowała trzech przedstawicieli, którzy odpowiadali na pytania konkursowe. Po tym etapie został wyłoniony zwycięzca, a mianowicie Gimnazjum im. Jana Pawła II z Baborowa. Na miejscu drugim uplasowało się Gimnazjum im. Trzeciego Tysiąclecia z Branic. Dwa pozostałe gimnazja zajęły egzekwo trzecie miejsce i przystąpiły do dodatkowej rundy, polegającej na odpowiedzi na zadane pytania. Po dogrywce miejsce trzecie zajęło gimnazjum im. Marii Curie Skłodowskiej z Głubczyc, natomiast miejsce czwarte przypadło w udziale gimnazjum im. Jana Pawła II z Pietrowic.

Puchar Dyrektora ZSM, nagrody książkowe i rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy zostały wręczone przez Pana Dyrektora, który serdecznie pogratulował wszystkim uczestnikom oraz podziękował za przybycie.

Komisja Języków Obcych
Zespołu Szkół Mechanicznych
w Głubczycach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.