Umowa o dofinansowanie podpisana!

0
Podpisanie umowy partnerskiej / fot. www.powiatglubczycki.pl

Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu partnerskiego pn. „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej”


Piątkowe popołudnie 2 grudnia br. zaowocowało podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu partnerskiego pn. „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej” w ramach poddziałania 5.3.2 Dziedzictwo kulturowe i kultura na obszarach przygranicznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Uroczyste przekazanie umów miało miejsce w Prudnickim Ośrodku Kultury w obecności Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły.

Na realizację zadania Powiat Głubczycki oraz partnerzy pozyskali ponad 21 mln złotych, z czego dofinansowanie wyniesie ponad 18 mln złotych. Przygotowanie dokumentacji do projektu, który swoim zakresem obejmie Powiat Głubczycki z Gminą Głubczyce, Gminą Kietrz i Gminą Branice oraz Gminy Prudnik i Głuchołazy, trwało kilka lat.

Projekt ma na celu rewitalizację miejsc, które stanowią dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze a tym samym zwiększenie ich atrakcyjności turystycznej.

Jak powiedział Marszałek Andrzej Buła „ten projekt jest ważny zarówno dla mieszkańców regionu, jak i gości, którzy nas odwiedzają. Jest nie tylko duży, ale i ciekawy pod względem poprawy atrakcyjności regionu i oferty sportowej, rekreacyjnej oraz przypomnienia ciekawej historii Gór Opawskich”

Część projektu, który zrealizuje Powiat Głubczycki będzie polegała na wykonaniu ciągu pieszo-jezdnego na ul. Żeromskiego oraz Alei Lipowej w Głubczycach. W ramach tego zadania zostanie wykonana nowa nawierzchnia ścieżki pieszej, pieszo-rowerowej oraz oznaczona trasa rowerowa, zostanie wymieniona warstwa ścieralna jezdni na odcinku ok. 2,3 km. W celu poprawy bezpieczeństwa zostanie oświetlona aleja spacerowa wraz z usytuowaniem elementów tzw. małej architektury typu ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe. Zmodernizowana zostanie również droga powiatowa na odcinku od ul. Żeromskiego w m. Głubczyce do skrzyżowania z drogą powiatową nr 1214O oraz na odcinku od skrzyżowania z droga powiatową nr 1244O do miejscowości Głubczyce. Wszystkie te działania mają na celu poprawę dostępu do dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego obszarów przygranicznych oraz poprawę bezpieczeństwa pieszych, jak i zmotoryzowanych a także dostosowaniu terenu dla osób niepełnosprawnych.

Ponadto w ramach projektu planujemy wykonanie aplikacji na komputery stacjonarne, tablety i smartfony, która będzie pełniła funkcję informatora turystycznego z planerem wycieczek zawierającym niezbędne informacje o dziedzictwie kulturowym objętym projektem.

Mamy nadzieję, iż powyższe działania przyczynią się do pobudzenia aktywności mieszkańców i turystów korzystających z walorów dziedzictwa zarówno przyrodniczego, jak i kulturowego.

Cały projekt zostanie sfinalizowany w roku 2019, natomiast część którą będzie realizować Starostwo Powiatowe w Głubczycach zakończy się w 2017 roku.

Za: www.powiatglubczycki.pl

Poprzedni artykułAdam Kopyto – “Spotkanie z Kulturą” ZSM
Następny artykułVIII Międzynarodowa Wystawa Szopek Bożonarodzeniowych
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.