STOP Zagrożeniom!

0
STOP Zagrożeniom / © fot. M. Kitka

W środę, 30 listopada 2016 r. o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Krętej w Głubczycach odbyło się szkolenie dotyczące zagrożeń


Zostało ono zorganizowane przez panią prezes Zarządu Spółdzielni – Renatę Kulik. Uczestniczyli w nim głubczyccy seniorzy jak i klasa III M – policyjna Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach.

Szkolenie to prowadzone było przez profesjonalistów – przedstawicieli służb mundurowych Komendy Powiatowej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej. Pierwszy resort reprezentował starszy aspirant Krzysztof Kaczanek, a drugi z-ca komendanta PSP kpt. Waldemar Hołownia.

Spotkanie, o którym tu mowa, miało charakter prelekcji wyżej wymienionych, ilustrowanej prezentacją multimedialną.

P. Krzysztof Kaczanek przygotował wykład na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym pieszych, zwłaszcza w wieku senioralnym, którzy w okresie jesienno-zimowym ulegają największej liczbie wypadków. Tak we dnie jak i w nocy. A zgromadzonych obdarował opaskami odblaskowymi, mogącymi uratować pieszemu życie. Nawiązał jednocześnie do tzw. mapy zagrożeń, a związanej ze współpracą mieszkańców z dzielnicowymi. Owa mapa to specjalna aplikacja Komendy Powiatowej Policji, na której można zaznaczać potencjalne zagrożenia.

Starszy aspirant K. Kaczanek jako kierownik dzielnicowych przedstawił także funkcje podległych mu policjantów, ich kompetencje i zakres działań. Grupę tę reprezentowała pani sierżant Ewa Cieślak.

Tymczasem kpt. Waldemar Hołownia podjął temat szczególnej ostrożności i bezpieczeństwa w okresie grzewczym, a tym samym zatruć tlenkiem węgla, zwanym potocznie czadem. Przytoczył przerażające statystyki żniwa, jakie zbiera ten cichy zabójca. Bezbarwny i bezwonny. Ponadto zaprezentował działanie i obsługę tzw. czujników wspomnianego czadu i dymu, które to należy kupić, by zabezpieczyć się przed zaczadzeniem, a co za tym idzie, utratą zdrowia, a niejednokrotnie i życia!

W. Hołownia nawoływał do sezonowego przeglądu drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych. Apelował, aby dbać o właściwą cyrkulację powietrza w mieszkaniach. Lecz to nie wszystko. Zaprezentował również domowe gaśnice, proste zresztą w obsłudze, które powinny znaleźć się w każdym domostwie. Mogą bowiem uchronić przed niebezpiecznym pożarem.

Ciekawe i pouczające prelekcje w/w panów znalazły podatny grunt w gronie odbiorców jakże zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa.

Kończąc spotkanie, pani prezes rozdała przybyłym broszurki ufundowane przez Starostwo Powiatowe, a traktujące o zagrożeniu czadem i dymem. Z kolei prelegentom i właścicielowi TV Pogranicze p. Marianowi Pospiszelowi wręczyła symboliczne podziękowania za popularyzowanie w naszym lokalnym środowisku tak istotnych treści. Były gorące brawa.

Podsumowanie szkolenia stanowił słodki poczęstunek przy herbacie i kawie w kręgu kuluarowych rozmów.

Maria Farasiewicz

zagrozenia

Poprzedni artykułZadłużony w ZUS? Jest pomoc
Następny artykułWitold Zembaczyński w Piccolino
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804