Gościnne Pomorzowice

0
Dzień Niepodległości w Pomorzowicach / © fot. M. Kitka

Pamięć o historii, gościnność, miła atmosfera, pachnące wypieki, rękodzieło haftów i szydełkowania, uśmiechnięte twarze.


Pomorzowice. Druga wieś w kolejności po Klisinie, położona przy wjeździe od Racławic (północna część gminy Głubczyce). Jednak Pomorzowice są nieco z boku, bliżej granicy z Czechami, wśród pagórków, między polami uprawnymi.

Pierwsza historyczna wzmianka o wsi pochodzi z 1262 roku. Przy głównej drodze w Pomorzowicach stoi pałac wybudowany w roku 1614 przez Hartwicha von Stitten. Na przestrzeni 3 wieków pośród wichrów historii, pałac przechodził z rąk do rąk. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami była rodzina von Thiele-Winkler. Otoczony parkiem pałacowym z 3 pomnikami przyrody: dębem błotnym (Quercu palustris) wiek ok. 200 lat, dwoma miłorzębami dwuklapowymi (Ginko Biloba) wiek ok. 150 lat. Ciekawostką związaną z miłorzębami jest fakt, że jeden z właścicieli miał żonę pochodzącą z Japonii. To na jej życzenie posadzono miłorzęby, naturalnie występujące w kraju kwitnącej wiśni. Obecnie budynek zaadoptowany jest na mieszkania komunalne.

We wsi przed wojną były 2 kościoły. Pierwszy gotycko-renesansowy kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela (1613 r.), drugi ewangelicki, rozebrany w latach 50. na odbudowę Warszawy. Obszar zróżnicowany geograficznie, teren pagórkowaty, urozmaicona szata roślinna, żyzne gleby. Nie dziwi więc fakt, że ludność od dawna osiedlała się na tym terenie i to tak bogata kulturowo.

Teraźniejszość

Pomorzowice słyną także z licznych wydarzeń organizowanych przez tamtejsze władze sołeckie wraz z prężnie działającym Kołem Gospodyń Wiejskich. Na uwagę zasługuje fakt, iż od połowy XX w. a dokładniej od 1949 r. prowadzona była Kronika Koła Gospodyń Wiejskich, dokumentując aktywność miejscowej ludności. Święta narodowe, spotkania, imprezy okolicznościowe, Dni Matki, Mikołajki, Wieczory Wigilijne przy suto zastawionych stołach, unoszącym się zapachu świeżo pieczonych ciast, gwarze wieczornych rozmów – to charakter i gościnność, o której można w niej przeczytać.

Ale czy tylko przeczytać? Jak jest obecnie? Okazuje się, że całkiem podobnie. Nie tak dawno, bo 11 listopada gościliśmy z redakcją w Pomorzowicach na obchodach Święta Niepodległości. Uroczystość odbyła się w świetlicy wiejskiej, znajdującej się we wspomnianym wyżej pałacu Hartwicha von Stitten. Zaproszeni goście mieli okazję posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży z Pomorzowic. Obecny był m.in. burmistrz Głubczyc Pan Adam Krupa, ks. Tomasz Skowron proboszcz miejscowej parafii, ks. Dariusz (misjonarz), sołtysi pobliskich wiosek. Całość prowadzona była przez Panią sołtys Grażynę Kulkę w podniosłej i szczególnej atmosferze.

“My, Polacy, na przestrzeni setek lat naszej historii przekonaliśmy się, jak niepodległość jest ważna, jak czasem łatwo ją utracić wskutek zapatrzenia, wskutek kierowania się partykularnymi interesami zamiast tym, co jest dobrem najwyższym, dobrem Ojczyzny, dobrem wspólnym całego narodu, społeczeństwa. Najcenniejsze dla całego narodu jest wolne, niepodległe i suwerenne państwo. Najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród, który ma poczucie wolności. (…) Świętując kolejną rocznicę, świętujmy ją jak najlepiej. W duchu szacunku i pokory. Z poczuciem patriotyzmu tego wielkiego i regionalnego. Bo tutaj jest nasza mała Ojczyzna, radości i smutki”. Grażyna Kulka

I tak właśnie było. W duchu pokory, szacunku, poczuciu patriotyzmu. Tego wielkiego ale też i mniejszego, miejscowego, regionalnego – “Pomorzowickiego”. Dobrem wspólnym jest mówić o tym co dzieje się w naszych “małych Ojczyznach”. Dobrem narodu są ludzie, ich dzieła i pamięć o nich. Ozdoby rękodzieła haftu i szydełkowania, dyplomy, kronika KGW są ekspozycją fragmentu życia, które istniało w Pomorzowicach. Okazuje się, że istnieje i kwitnie także dzisiaj.

“Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu”. Jan Paweł II.

Poprzedni artykułStrzelcy na szkoleniu saperskim w Brzegu
Następny artykułRaport KP PSP 2016.11.21-12.04
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804