8 i 9 listopada br. o godz. 17:00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach miała miejsce 14. edycja programu integracyjnego BEZ BARIER, wkomponowanego w Głubczyckie Dni Kultury


Pierwszego dnia z udziałem dzieci, a drugiego – młodzieży i dorosłych. A przyświecało mu hasło „Życie to dar”.

To szlachetne przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez jego pomysłodawczynię – Marię Farasiewicz przy współpracy z MOK oraz Zespołem Szkół Mechanicznych w Głubczycach. Oto razem na scenie, w jedności i wspólnocie niepełnosprawni i zdrowi.

Podczas tych integracyjnych wieczorów sala widowiskowa wypełniona były po brzegi. Na widowni zasiedli przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli. Wśród nich radny Sejmiku Wojewódzkiego – Zbigniew Ziółko, burmistrz – Adam Krupa, jego zastępca – Kazimierz Bedryj, wójt Branic- Sebastian Baca, przewodniczący Rady Miejskiej – Kazimierz Naumczyk, członek Zarządu Powiatu- Irena Sapa, radni gminy i powiatu. Ponadto dyrektorzy przedszkoli, szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych, poradni, osoby duchowne, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń, kierownicy instytucji świadczących pomoc niepełnosprawnym, nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie, rodzice, dzieci, młodzież, lokalne i wojewódzkie media i inni. Słowem- sympatycy idei integracji na ziemi głubczyckiej.

Program BEZ BARIER 8. listopada dedykowany był Dawidowi Herbutowi, uczniowi Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, cierpiącemu na nieuleczalną chorobę metaboliczną. Stał się niejako apelem o pomoc finansową na leczenie Dawida. Z kolei koncert 9 listopada dedykowano poruszającemu się na wózku inwalidzkim, „uwięzionemu” we własnym ciele Bartoszowi Dereniowi, tegorocznemu absolwentowi LO, obecnie studentowi informatyki na Politechnice Opolskiej. Były wielkie emocje, łzy i wzruszenia.

Na scenie bogactwo treści i formy: inscenizacje, piosenki, tańce, recytacje, pantomima itd. W tegorocznej edycji BEZ BARIER wystąpiło ponad trzystu wykonawców. Od przedszkolaków po osoby dorosłe. Przybyli tu także goście z Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie.

BEZ BARIER to swoisty festiwal integracji. Od lat cieszy się uznaniem i popularnością w naszym środowisku. To prawdziwa lekcja zrozumienia, przyjaźni i miłości.

Integracja na scenie: rzeczywista, szczera, autentyczna. Lecz w życiu codziennym jeszcze wiele barier do pokonania!

Za rok 15. jubileuszowa edycja programu BEZ BARIER, na którą organizatorzy już zapraszają.

Redakcja ZSM

Poprzedni artykułMini Cup Silesia 2016
Następny artykułIII Biesiada Śpiewacza
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804