Relacja Marii Farasiewicz z projekcji filmu “Wołyń” reż. Wojciecha Smarzowskiego w MOK w Głubczycach


Poniedziałek, 24 października, godz. 10:00. Kino „Centrum” Miejskiego Ośrodka Kultury wypełnione po brzegi. Całą widownię stanowi społeczność głubczyckiego MECHANIKA. Młodzież i nauczyciele. Cisza i skupienie. Na ekranie długo wyczekiwany film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. Wstrząsające dzieło filmowe traktujące o ludobójstwie na Kresach Płd.-Wsch. II RP w latach 1939-46.

Smarzowski jako pierwszy w świecie filmu dotknął tego jakże okrutnego i „niewygodnego” tematu tzw. „rzezi wołyńskiej”

Niewyobrażalna skala cierpienia i okrucieństwa. Śmierć Polaków z rąk nacjonalistów ukraińskich zwanych banderowcami przeraża i poraża. Śmierć za bycie Polakiem, w imię „wolnej Ukrainy”. „Wołyń” to świadectwo ludobójstwa.

„Nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary!” – powie w swej dramatycznej książce „Przemilczane ludobójstwo na Kresach” ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Smarzowski zapewne tę książkę przeczytał. Odwołał się do postaci polskiego oficera-poety Zygmunta Rumla rozerwanego końmi na rozkaz Stiepana Bandery – przywódcy OUN. To właśnie Rumlowi poświęcony jest jeden z rozdziałów w/w zbioru, a zatytułowany „Diament rozerwany końmi”.

Rzecz straszna i niewiarygodna

Męczeństwo „zafundowane” Polakom (Lachom). Śmierć długa i bolesna, najczęściej zadawana siekierami, sierpami, toporami, ostrymi narzędziami. Odzieranie ze skóry, wydłubywanie oczu, odrąbywanie kończyn, palenie żywcem. 265 sposobów umierania uświęconego przez księży grekokatolickich. Trzysta tysięcy pomordowanych w bestialski sposób. Przerażająca statystyka… Łzy cisną się do oczu.

A propos. Na ekranie ujrzałam historię mojej rodziny. Krwawe obrazy przywoływane każdego niemal dnia przez śp. babcię Marię. Maziarnia, Połoniczna, Grabowa i inne spalone wsie. Dziadka Władysława – leśniczego zamordowali banderowcy. Miał jednak to „szczęście”, że zginął od kuli. Jego sąsiada przecięli piłą. Na pół.

Ot, krwawa historia Kresów…

Maria Farasiewicz

Zdjęcia opublikowane za zgodą Producenta. Dariusz Pietrykowski / filmwolyn.org / FILM IT

Poprzedni artykułSrebro miksta podczas YONEX Hungarian International
Następny artykuł“Siejąc kwiaty pomagamy pszczołom 2016”
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.