Dzięki inicjatywie oraz zaangażowaniu dyrektor Przedszkola nr 1 w Głubczycach Pani Anny Pyrczak oraz Pani Barbary Piechaczek dyrektora Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej w dniu 20.10.2016 w MOK w Głubczycach odbył się I Przedszkolny Festiwal Kultury „GŁUBCZYCKI TYGIEL”
Głubczyce to miasto usytuowane na granicy Państw, Rzeczpospolitej i Czeskiej Republiki.
Od prehistorii Ziemię głubczycką przemierzały różne grupy ludności, które chętnie na niej się osiedlały. Stąd płaskowyż głubczycki zamieszkiwały różne kultury np. Polacy, Czesi, Niemcy, Holendrzy, Żydzi, Włosi i inne.
Celem Festiwalu było przybliżenie kultury Ziemi Głubczyckiej, rozbudzenie dziecięcej ciekawości dziejami i kulturą regionu głubczyckiego a także kształtowanie świadomości i poszanowania tradycji.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Miasta i Gminy Głubczyce Pan Adam Krupa, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Kazimierz Naumczyk, Dyrektor DPS w Klisinie Pani Małgorzata Krywko-Trznadel, emerytowana wizytator Pani Halina Sak, seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Głubczycach, Pan Waldemar Lankauf reżyser pantomimy zatytułowanej „Lipa Dżuma” Koło Gospodyń Wiejskich z Zawiszyc oraz głubczyckie Media Pan Jan Wac redaktor „Głos Głubczyc”, Pan Marian Pospiszel „Telewizja Pogranicze”, Pan Mateusz Kitka „Twoje Głubczyce”.
Na wstępie Głubczycki Anioł (Pani Patrycja Ksobiech) i Joanita (Pan Damian Gadzimski) przywitali wszystkich obecnych na Festiwalu.
Z kolei dzieci z Przedszkola nr 1 w Głubczycach z grupy V „Pszczółki” przedstawiły legendę głubczycką w formie pantomimy pt. „Lipa-Dżuma”. Pantomimę legendy przygotował Pan Waldemar Lankauf, Pani Agnieszka Biśta i Kamila Prochońska nauczycielki z Przedszkola nr 1 w Głubczycach.
Gościem specjalnym Festiwalu była Pani Józefa Kowalczuk (95 lat). Swoje dzieciństwo oraz młodość spędziła na Kresach Wschodnich. Po wojnie wraz z mężem przybyła na ziemie odzyskane i zamieszkała w Czerwonkowie tj. Gmina Baborów, obecnie mieszka z rodziną w Bogdanowicach. Pani Józefa bardzo często wspomina swoje dzieciństwo oraz lata szkolne, które opisała w pamiętniku i przedstawiła podczas Festiwalu.
Następnie dzieci z Przedszkola nr 2 w Głubczycach zaprezentowały „Legendę o Ognikach z Pielgrzymowa”, w formie teatrzyku kukiełkowego. Legendę wraz z dziećmi przygotowała Pani Anna Semczuk nauczycielka z Przedszkola nr 2 w Głubczycach.
Kolejnymi uczestnikami Festiwalu były dzieci z Przedszkola nr 3 w Głubczycach. Dzieci przedstawiły improwizację słowno-muzyczną „Zabawy dzieci-aktualne kiedyś i dziś”. Improwizację przygotowała Pani Katarzyna Komplikowicz nauczycielka z Przedszkola nr 3 w Głubczycach.

„My Cyganie” czyli taniec i wiersz zaprezentowały dzieci z Przedszkola Piccolino z Głubczyc pod kierunkiem nauczycielki Pani Iwony Junki.
Na zakończenie dzieci z Przedszkola nr 1 z grupy III „Motylki” wykonały taniec przedstawiający przenikanie się kultur miejscowej oraz napływowej (Kresowiacy, Krakowiacy, Żydzi, Głubczyczanie). Taniec przygotowała Pani Agnieszka Kubów nauczyciel ze Szkoły Muzycznej w Głubczycach, Pani Marzenia Gisal, Pani Krystyna Bednarska nauczycielki z Przedszkola nr 1 w Głubczycach.
Na koniec festiwalu Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Zawiszyc umilały czas śpiewając biesiadne piosenki, a rodzice (Edyta Lenartowicz, Agnieszka Kortas Justyna Baranowska, Anna Tromsa) przebrani w stroje głubczyckich przekupek rozdawały wszystkim ciasteczka zwane „Marciniakami”.
„Głubczycki Tygiel” ukazał nam kulturę ludności miejscowej oraz ludności napływowej, dzieci jak prawdziwi aktorzy zaprezentowali się na scenie, a owacjom i brawom nie było końca. Dziękujemy rodzicom, nauczycielom oraz pozostałym osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do uświetnienia tej uroczystości i zapraszamy za rok na II Festiwal Kultury Powiatowej.
Lucyna Satarowsaka