Złota jesień? Oczywiście! [SENIORALIA 2016]

0

Czy bycie w podeszłym wieku zawsze wiąże się z brakiem sił, energii, niedołężnością i obecnością w pustym pokoju z tykającym głośno zegarem? Niekoniecznie


senior_hands-981400_1920Słysząc słowo „starość” jakie nasuwają się nam skojarzenia?

Myśląc stereotypowo, mamy przed oczami osobę schorowaną, przeważnie o trudnym charakterze, pełną dziwactw. Jest to osoba często samotna, niejednokrotnie niedołężna, zamknięta we własnym świecie – świecie przyzwyczajeń, utartych przez długie życie schematów codziennej egzystencji.

“Zlepek stereotypów, które nieraz podświadomie, bez zastanowienia uważamy za obowiązującą prawdę”

Taki obraz człowieka w zaawansowanym wieku to zlepek stereotypów, które nieraz podświadomie, bez zastanowienia uważamy za obowiązującą prawdę. Zastanówmy się na ile my – ludzie którzy do miana seniora dopiero dążymy – czerpiemy na co dzień z mądrości, doświadczenia i wiedzy osób starszych? Ile z tej wiedzy nie zauważamy, lub ją wręcz lekceważymy!

Seniorzy przed laty, podobnie nam, równie aktywnie uczestniczyli w życiu i z niego brali. Nawet jeśli warunki bytowania były zgoła inne, to przecież była radość, zabawa, praca, rodzina – jednym słowem “życie”. Aktywne życie.

Jak jest dziś, po latach, gdy na trzecie piętro trzeba wejść z tą samą liczbą odpoczynków między piętrami a wzrok i słuch już nie te co dawniej? Czy z wiekiem zawsze przychodzi zniechęcenie i bierność? Niekoniecznie. Wiele zależy od nas samych, od naszego nastawienia.

Seniorzy chcą i potrafią być aktywną, godną, pełnowartościową częścią społeczeństwa. Trzeba im tylko stworzyć warunki na utrzymanie odpowiedniego poziomu niezależności i społecznej integracji. Lokalne władze samorządowe, co widać w przypadku naszej gminy, dostrzegają potrzeby ludzi w zaawansowanym wieku, umożliwiając zintegrowanie tej grupy wiekowej z pozostałą częścią mieszkańców. Często tą najmłodszą, w wieku przedszkolnym i szkolnym.

“Bycie aktywnym wcale nie jest cechą przynależną osobom tylko w młodym wieku”

senioralia-2016-przemarsz-018Aktywność Głubczyckiej Rady Seniorów we współpracy z Domem Dziennego Pobytu, patronat honorowy burmistrza Głubczyc nad Senioraliami są dobrym przykładem tej integracji. Cykl imprez o różnym charakterze, głównie kulturalnym, gdzie przez prawie miesiąc czasu władza nad miastem zostaje przekazana seniorom jest przykładem, że bycie aktywnym wcale nie jest cechą przynależną osobom tylko w młodym wieku. Szereg organizowanych spotkań, warsztatów, wieczorków, koncertów tworzy platformę wymiany doświadczeń i relacji międzypokoleniowych.

“W niektórych przypadkach aktywność osób starszych przewyższa swoją częstotliwością i dynamiką aktywność młodego pokolenia”

Przełom września oraz października to nie jedyny moment w ciągu roku gdzie osoby starsze akcentują swoją obecności w życiu społecznym. Ich zaangażowanie w rozmaite sfery życia społecznego przybiera różnorakie formy. Osoby starsze chętnie rozwijają swoje zainteresowania i zdolności, uczestnicząc wspólnie w warsztatach hobbystycznych. Efekty ich pracy możemy podziwiać w trakcie różnego rodzaju imprez okolicznościowych. Stanowią też znaczną grupę uczestników wydarzeń kulturalnych skierowanych do powszechnego odbiorcy.

Można zaryzykować stwierdzenie, że w niektórych przypadkach aktywność osób starszych przewyższa swoją częstotliwością i dynamiką aktywność młodego pokolenia, co też może kierować do wysuwania ciekawych wniosków z tego płynących.

Czy taka aktywna postawa społeczna daje jakieś korzyści? Niewątpliwie tak, nie tylko samym seniorom, ale także nam, młodszym obywatelom naszego miasta. Z dobroczynnych skutków aktywności zarówno fizycznej jak i psychicznej w każdym wieku, wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę. Ludzie starsi wybierając taką postawę czują się potrzebni, zauważalni i doceniani. Poprawia się ich samopoczucie i co za tym idzie ogólny stan zdrowia. Czują się pełnoprawnymi członkami społeczności, w której na co dzień funkcjonują. A kiedy przestają być dla nas transparentni, kiedy dają się zauważyć, potrafimy skorzystać z ich wiedzy, doświadczenia i życiowej mądrości.

“Starość nie musi być smutna, pełna poczucia alienacji i bezradności”

senioralia-2016-sala-pod-aniolem-020Starość nie musi być smutna, pełna poczucia alienacji i bezradności. Ale to my wszyscy musimy na co dzień, nie tylko przy okazji organizowanych imprez, dążyć do tego aby jesień życia była tak jak w przyrodzie, piękna i złota. Pamiętajmy, że ludzie starsi są wśród nas, że nie chcą od nas wiele, może nieraz wystarczy uśmiech i grzeczne „dzień dobry!”. Może krótka rozmowa z sąsiadem lub sąsiadką, których wcześniej jakoś nie zauważyliśmy, może zaoferowanie jakiejś, nawet banalnej przysługi? Wtedy i oni i my na pewno poczujemy się lepiej!

Mamy jesień. Pora listopadowej zadumy nad tymi, którzy odeszli. Odwiedzając groby naszych bliskich, pewnie napotkamy mogiły osób starszych, których niegdyś znaliśmy. Jak ich wspominamy, czy kiedy żyli zdążyliśmy okazać im nasze zainteresowanie i życzliwość? Warto się nad tym zastanowić i przy odrobinie woli, może zamanifestować pamięć symbolicznym światełkiem.

Poniżej przedstawiamy fotogalerię z tegorocznych Senioraliów.

Redakcja TG

SENIORALIA 2016 / Przemarsz

SENIORALIA 2016 / Otwarcie w Sali pod Aniołem

SENIORALIA 2016 / Wieczór teatralny

SENIORALIA 2016 / Przedszkolaki

Senioralia 2016 – ZSCKR

 

Poprzedni artykułPiknik Integracyjny Nowe Gołuszowice [RELACJA]
Następny artykułŚwięto Drzewa – wśród pól
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804