Kultura głubczycka zdobywa uznanie nie tylko wśród lokalnej społeczności, ale także w skali całego kraju


Waldemar Lankauf, założyciel grup teatralnych w Głubczycach, Głogówku i Kędzierzynie-Koźlu, został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość miała miejsce 4 października w siedzibie Ministerstwa w Warszawie. Odznaczenia – przyznane przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego – wręczyła wiceminister dr hab. Magdalena Gawin. W. Lankuaf znalazł się w gronie dziewięciu wybitnych osób wyróżnionych przez Ministerstwo Kultury.

Złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymała prof. Maria Bokszczanin, srebrny medal – prof. Lech Ludorowski, brązowy medal – prof. Richard Butterwick-Pawlikowski. Laureatami odznak honorowych „Zasłużony dla Kultury Polskiej” są: Anna Kukorowska, Elżbieta Piniewska, Jolanta Tomasiewicz, Waldemar Lankauf, dr Marek Minakowski oraz Andrzej Motak.

Waldemar Lankauf z wykształcenia jest polonistą, a z zamiłowania reżyserem teatralnym i biegaczem długodystansowym. Założył teatry amatorskie w Głogówku, Walcach, Kędzierzynie-Koźlu i Głubczycach (gdzie pracuje jako nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2). Wszystkie teatry prowadzone przez Waldemara Lankaufa mają na swoim koncie sporo nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach teatralnych. Jest absolwentem Podyplomowego Studium Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży PWST we Wrocławiu. Jego osiągnięcia zostały dostrzeżone i w roku 2003 został członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów Dzieci i Młodzieży ASSITEJ w Warszawie. Promuje ziemię głubczycką na arenie krajowej. Od lat przygotowuje ok. 15 premier rocznie. To rekordowa liczba!

Waldemar Lankauf pasjonuje się również biegami długodystansowymi uczestniczył m.in. w sztafetowych biegach do: Watykanu (1999), Betlejem (2000), Fatimy (2001), Loreto, Syrakuz (2003), Santiago de Compostella (2004), Medjugorie (2006) oraz szlakiem św. Jacka do Kijowa (2007). Uczestniczy w biegach maratońskich.

Gratulujemy Panu Waldemarowi tak prestiżowego odznaczenia i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Na podstawie: www.mkidn.gov.pl, we współpracy z M. Farasiewicz
Redakcja TG

Poprzedni artykuł72. rocznica I transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf
Następny artykułRocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804