Dnia 01.10.2016 r. harcerze z Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach wzięli udział w Uroczystości Patriotycznej poświęconej ugrupowaniu „Wolność i Niezawisłość” – Kryptonim „Olimpia” w miejscowości Gościęcin


„WiN” działał w Gościęcinie w latach 1946-1950. Niestety, żaden z członków tego ugrupowania nie dożył chwili upamiętnienia ich działalności.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu kolumny marszowej do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na uroczystą Mszę Świętą prowadzoną przez Księdza Proboszcza Zygfryda Waskin i Księdza Tadeusza Isakowicz-Zaleski.

Po mszy zaproszeni goście w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i orkiestry dętej oraz harcerzy udali się przed budynek Wiejskiego Domu Kultury, gdzie członkowie rodzin „Żołnierzy Wyklętych” odsłonili tablicę pamiątkową, by następnie złożyć wieńce, kwiaty i znicze.

„Żołnierzom niepodległościowego podziemia i opozycji antykomunistycznej niegodzącym się na zniewolenie i sowietyzację Ojczyzny oddajemy należne cześć i chwałę. Mieszkańcy Gościęcina, październik 2016 r.” – głosi tekst na upamiętniającej żołnierzy tablicy.

W uroczystościach wzięli udział opolscy parlamentarzyści, władze województwa, powiatu oraz poszczególnych gmin. Po oficjalnej części programu na zaproszonych gości czekała tradycyjna wojskowa grochówka. Na zakończenie odbył się koncert orkiestry dętej i występy lokalnych zespołów.

Dh. Anna Mazur

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.