Emerytura na konto bankowe? Proszę bardzo!

Powiększa się grono seniorów, którzy posiadają konto w banku. Coraz więcej jest osób, którym ZUS wypłaca świadczenia na rachunki osobiste. Nad obawą przed nowymi technologiami zaczynają przeważać korzyści i wygoda korzystania z własnych pieniędzy

0

Powiększa się grono seniorów, którzy posiadają konto w banku. Coraz więcej jest osób, którym ZUS wypłaca świadczenia na rachunki osobiste. Nad obawą przed nowymi technologiami zaczynają przeważać korzyści i wygoda korzystania z własnych pieniędzy


Niech przemówią liczby. Obecnie 70% emerytur i rent wypłacanych jest na konto bankowe.

Z 7,8 mln osób pobierający świadczenia z ZUS już 5,3 mln otrzymuje je na rachunek bankowy. Pozostali co miesiąc oczekują wizyty listonosza. Prawdą jest, że wskaźnik ubankowienia seniorów ciągle rośnie, jednak z danych raportu Banku Światowego nadal ok 22 proc. dorosłych Polaków nie ma rachunku osobistego, z czego większość to właśnie osoby starsze. Najbardziej ubankowieni świadczeniobiorcy ZUS mieszkają dziś w Warszawie i jest ich ponad 600 tys.

Na drugim miejscu plasuje się Gdańsk z ponad 340 tys. emerytów i rencistów mających konto w banku. Ponadprzeciętnie ten wskaźnik wygląda w województwie opolskim. – Nasz oddział na rachunki bankowe przekazuje około 75% wypłacanych emerytur, rent, rent socjalnych oraz świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Ten procent ciągle rośnie. Należności wypłacane w ten sposób wędrują do prawie 140 tys. świadczeniobiorców obsługiwanych przez opolski ZUS – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

Bezpieczniej

Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa. Próby wyłudzania pieniędzy od osób starszych na wnuczka, policjanta czy pracownika gazowni stały się popularną formą okpienia. Nasze babcie czy dziadków trudno czasem przekonać do korzystania z postępu technologicznego, w tym do korzystania z usług banku. Istotne jest to, by podnosić ich świadomość w zakresie bezpieczeństwa przechowywania swoich oszczędności.

Powszechnie

Dyrektywy ustanowione przez Unię Europejską pokazują jak celowa jest walka z wykluczeniem finansowym i cyfrowym. W świetle dyrektywy w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego, rachunek w banku uznany został za dobro, do którego prawo powinni mieć wszyscy, bez wyjątku. Polska wdrożyła postanowienia Dyrektywy w lipcu 2016 r. Projekt nowelizacji wprowadza podstawowy rachunek płatniczy, który ma być dostępny dla osób nie mających dotąd innego rachunku płatniczego w bankach krajowych, oddziałach banków zagranicznych, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz instytucjach kredytowych.

Dla starszych klientów banków ważne jest, że na dostawców usług płatniczych nałożono obowiązek bezpłatnego przekazywania informacji dotyczących opłat pobieranych za usługę prowadzenia rachunku płatniczego. Powinny one być precyzyjne, a klient ma wiedzieć za jakie usługi płaci.

Taniej

Ubankowienie generuje niższe koszty niż te związane z obrotem gotówkowym, które są obciążeniem dla budżetu, na który z kolei wszyscy łożymy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na samą dystrybucję świadczeń za pośrednictwem poczty wydaje rocznie w granicach 200 mln zł. Koszt przekazania emerytury, czy renty na rachunek w banku to dziś, dzięki korzystnym umowom, które zawarł ZUS, zero złotych.

To banki konkurują o seniora

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie tylko informuje o możliwości przekazywania należności na rachunek w banku. W zorganizowanym w 2015 konkursie, ZUS postawił bankom zadanie przedstawienia pomysłu i planu działań, mających zachęcać emerytów i rencistów do korzystania z kont bankowych i bezgotówkowego odbioru świadczeń. W ramach zwycięskiej oferty bank BPH zaproponował darmowe prowadzenie rachunku, przelewy krajowe, wypłaty z bankomatów, czy obsługę karty płatniczej przez okres 2 lat. Oprócz tego bank zaproponował zwrot części wydatków na leki opłacane w aptece kartą oraz otwarcie limitu na koncie, również bez opłat. Każdy emeryt czy rencista bez obaw może założyć konto we wskazanym banku. Jego bezpieczeństwo i brak ponoszenia opłat gwarantuje sam ZUS.

Poprzedni artykułCasting do Miss Opolszczyzny
Następny artykułAleja Lipowa przystosowana dla niepełnosprawnych
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804