Wakacje już za nami, więc przyszedł czas na kolejny rok harcerskiej przygody. Podsumowanie HAL 2016


Z tej okazji 22 września 2016 r. w Urzędzie Miejskim w Głubczycach w Sali Konferencyjnej odbyło się Podsumowanie Harcerskiej Akcji Letniej 2016 i Uroczyste Rozpoczęcie Nowego Roku Harcerskiego.

Podsumowanie HAL 2016 / © fot. M. Kitka
Podsumowanie HAL 2016 / © fot. M. Kitka

Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa i Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach zorganizowały w ramach Harcerskiej Akcji Letniej trzy turnusy kolonii nad morzem. Kolonia harcerska cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Łącznie wzięło w niej udział ponad 130 osób. Uczestnicy spędzali aktywnie czas w miejscowości Darłówko Wschodnie nad Morzem Bałtyckim, pod okiem naszej wykwalifikowanej kadry instruktorskiej i nauczycielskiej. Pogoda wprawdzie nie rozpieszczała nas, ale dzieci wróciły zadowolone, pełne wrażeń i wypoczęte.

Od 08.08.2016 r. do 16.08.2016 r. trwała Nieobozowa Akcja Letnia 2016, która została podzielona na trzy części: dwa turnusy półkolonii w Stanicy Harcerskiej w Ściborzycach Małych oraz zajęcia dla dzieci w Ratuszu Miejskim w „Sali pod Aniołem”.

Każda z tych form cieszyła się wysoką frekwencją. W zajęciach w Ratuszu brało udział średnio po 25 dzieci, które pod bacznym okiem opiekuna mogły wziąć udział w licznych konkursach kreatywnych i plastycznych, grach planszowych a także rozwijać swoje umiejętności sportowe. Natomiast w półkolonii w Stanicy Harcerskiej w Ściborzycach Małych uczestniczyło 90 osób, wśród których byli harcerze, młodzieżowe harcerskie drużyny pożarnicze oraz kadra instruktorska. Dzięki pomocy PSP Głubczyce i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy młodzież miała możliwość zapoznania się z działaniem sprzętu pożarniczego, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy i bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Łącznie w Akcji Letniej brało udział 340 dzieci. Zorganizowanie tak dużej akcji dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Głubczyce nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc finansowa Urzędu Miejskiego w Głubczycach, Kuratorium Oświaty w Opolu oraz sponsorów.

Podsumowanie HAL 2016 / © fot. M. Kitka
Podsumowanie HAL 2016 / © fot. M. Kitka

W uroczystym podsumowaniu Harcerskiej Akcji Letniej 2016 uczestniczył Starosta Głubczycki Pan Józef Kozina oraz Burmistrz Głubczyc Pan Adam Krupa, Komendant Powiatowej Policji w Głubczycach Pani insp. Joanna Paruszewska, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Pan bryg. Wojciech Semeniuk, Prezes Zarządu OSP Zopowy Pan Michał Klimek, Prezes Zarządu Miejsko Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Pan Adam Buchaniec oraz członkowie Rady Przyjaciół Harcerstwa w Głubczycach, a także dyrektorzy szkół, grono instruktorskie, nauczyciele, zuchy, harcerki i harcerze.

To już kolejny rok, kiedy Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach przy współpracy Urzędu Miejskiego, szkół podstawowych i gimnazjalnych promuje ideę harcerstwa. Rozpoczynamy już wspólnie kolejny Harcerski Start 2016/2017, który zapowiada się równie pracowicie jak ten miniony.

Podsumowanie HAL 2016 / © fot. M. Kitka
Podsumowanie HAL 2016 / © fot. M. Kitka

Na uroczystym podsumowaniu Przewodniczący Rady Przyjaciół Harcerstwa w Głubczycach Pan Adam Krupa wspólnie z Wiceprzewodniczącym RPH Panem Robertem Galara, zaproszonymi gośćmi i Komendantem ZHP wręczali dyplomy i podziękowania dla grona instruktorskiego za współpracę i trud włożony w pomoc naszej Komendzie, a także wyróżnili harcerzy i zuchy za czynny udział w życiu hufca i za zasługi indywidualne.

Przed nami kolejne przedsięwzięcia kulturalne, patriotyczne, historyczne i turystyczne. Zachęcamy wszystkie zuchy, harcerki, harcerzy oraz młodzież niezrzeszoną do udziału w wydarzeniach, takich jak: wypoczynek letni i zimowy, biwaki, rajdy, uroczystości państwowe i religijne oraz wiele innych. Przez takie przedsięwzięcia staramy się wychować młodych ludzi zgodnie z harcerskimi ideałami. Poprzez udział w rajdach i konkursach młodzież uczy się zdrowego współzawodnictwa i pracy zespołowej. Wspieramy rozwój młodych ludzi i kształtujemy postawy wspólnej odpowiedzialności.

Cieszymy się, że Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego gromadzi wokół siebie coraz to liczniejsze grono dzieci i młodzieży chcących brać udział we wspomnianych wcześniej wydarzeniach i być częścią naszej społeczności. Należy podkreślić również ogromną rolę nauczycieli i instruktorów, którzy w swoich placówkach pomagają nam w tym co robimy, bez nich nie bylibyśmy w stanie sprostać wszystkim zadaniom.

Dziękujemy i liczymy na dalszą owocną współpracę w kolejnym roku szkolnym 2016/2017!

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!
Dh. Anna Mazur

Poprzedni artykułStrzelcy z podopiecznymi w 10 Opolskiej BL
Następny artykułWiadomości TV Pogranicze 2016.09.27
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804