W niedzielę, 28 sierpnia br. w Bogdanowicach miały miejsce obchody VI Dnia Kresowego


Rozpoczęły się o godzinie 12:00 uroczystą Mszą Św. w intencji Kresowian w kościele parafialnym – Sanktuarium Matki Bożej z Monasterzysk pod przewodnictwem kapelana Kresowiaków ks. proboszcza Adama Szubki.

O oprawę poetycko – muzyczną Mszy Św. zadbała Grupa Estradowa MOK pod kier. Marii Farasiewicz z akompaniamentem Marian Bażyńskiego i gościnnym występem 21 – letniego bas-barytona Tomasza Wierzby.

VI Dzień Kresowy po raz kolejny został zorganizowany przez Głubczyckie Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, parafię oraz sołectwo Bogdanowice.

Bogaty program owego Dnia Kresowego realizowany był od godziny 15:00 do 21:00 na profesjonalnej, dożynkowej scenie w centrum boiska. Rozpoczął się występem chóru „Fenix”, który wyśpiewał utwory swego kompozytora i akompaniatora – Józefa Kaniowskiego, po czym prezes głubczyckich Kresowiaków – Edward Wołoszyn wraz z ks. kapelanem dokonali uroczystego otwarcia VI Dnia Kresowego.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz samorządowych, a mianowicie radni sejmiku wojewódzkiego: Kazimierz Pyziak oraz Zbigniew Ziółko, wiceburmistrz Kazimierz Bedryj, radni gminy i powiatu oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kresowych. Wśród nich Jan Skalski – prezydent Światowego Kongresu Kresowian, Edward Bień – prezes Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Dzierżoniowskiej, Witold Listowski – prezes Stowarzyszenia Kresowian w Kędzierzynie – Koźlu i inni.

Centralnym punktem uroczystości było wręczenie przez prezesa Edwarda Bienia Krzyży Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymali je: dr Katarzyna Maler, dr Arkadiusz Szymczyna oraz Ryszard Brzeziński. Z kolei Maria Farasiewicz, Edward Wołoszyn i Kazimierz Naumczyk zostali uhonorowani złotą odznaką „Zasłużony dla Kresów II RP ”. Były miłe podziękowania, wyrazy uznania i wdzięczności.

W kolejnej części programu głos zabrał redaktor naczelny „Głosu Głubczyc” – Jan Wac, by rozpocząć tym samym cykl wspomnień o zapomnianych głubczyckich Kresowianach, którzy stracili życie i zdrowie, walcząc o wolną Polskę. Swą prelekcję poświecił postaci Kazimierza Czarneckiego, znanego z reportażu TV Głubczyce czy „Kalendarza Głubczyckiego 2010”. Po jego wystąpieniu nadszedł czas na występ zespołu „Lwowska Fala”, który, jak sama nazwa wskazuje, przybył z Lwowa, by przywołać specyficzny folklor miejski Lwowa lat trzydziestych XX wieku.

Ostatni punkt programu stanowił barwny, ponad dwugodzinny spektakl muzyczno-satyryczny pt. „Na kresową nutę i nie tylko” w wykonaniu Grupy Estradowej MOK w reżyserii Marii Farasiewicz. Nie mogło w nim zabraknąć aktora teatru TRADYCJA ZSM – Mietka Zająca w roli lwowskiego batiara oraz dobrze zapowiadającego się śpiewaka, wspomnianego wcześniej Tomasza Wierzby. Ponadto wystąpili: Witold Dereń, Beata Krzaczkowska, rodzeństwo – Maria Farasiewicz i Wiesław Wierzba (gitara), jak i akompaniujący na instrumentach klawiszowych Marian Bażyński. Licznie zgromadzona publiczność nie szczędziła braw wszystkim występującym.

Był to kolejny, jakże udany Dzień Kresowy. Na scenie wiele atrakcji artystycznych, a wokoło stragany pełne łakoci i jadła, o które postarały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Do zobaczenia za rok. Ta joj!

Redakcja ZSM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.