Wynik okienka transferowego ZUS – OFE

Blisko 160 tys. oświadczeń wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w trakcie tzw. okienka transferowego ZUS-OFE. Miesięczna kwota składek, o których przez cztery miesiące zdecydowali uczestnicy II filaru to niecałe 10 mln zł

0

Blisko 160 tys. oświadczeń wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w trakcie tzw. okienka transferowego ZUS-OFE. Miesięczna kwota składek, o których przez cztery miesiące zdecydowali uczestnicy II filaru to niecałe 10 mln zł


W ramach trwającego od 1 kwietnia do 31 lipca okienka transferowego członkowie otwartych funduszy emerytalnych i osoby posiadające subkonto w ZUS, decydowali o miejscu przeznaczenia drugofilarowej składki emerytalnej w wysokości 2,92 proc. Mogli ją przekierować właśnie na subkonto w ZUS lub na konto w OFE.

Jak wygląda to w liczbach? Oświadczenie w tej sprawie złożyło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 158 251 osób. Z tej liczby ok. 18 proc. deklaracji zostało odrzuconych z uwagi na fakt, że osoba składająca deklaracje nie była do tego uprawnienia m.in. z powodu osiągnięcia wieku, w którym do emerytury brakuje maksymalnie 10 lat. Osoby, które osiągają wiek, w którym do emerytury brakuje właśnie 10 lat lub mniej, mają bowiem systematycznie przelewane składki z konta w OFE na subkonto w ZUS. W odniesieniu do części oświadczeń, z uwagi na błędy, nadal prowadzone jest postepowanie wyjaśniające. Z pozostałych osób składających oświadczenia 88,5 tys. zdecydowało się na przekazywanie części swojej składki emerytalnej do otwartego funduszu emerytalnego zaś 9,1 tys. zadeklarowało przelew całości składek do ZUS. Najintensywniejszym tygodniem w składaniu oświadczeń okazał się być tydzień między 25 a 31 lipca kiedy to wpłynęło do ZUS blisko 30 tys. formularzy.

Najwięcej oświadczeń, bo 8,2 tys. złożyli klienci Oddziału ZUS w Gdańsku. Ponad 70 proc. dokumentów to deklaracje osób w wieku między 30 a 49 lat, a 52 proc. to deklaracje mężczyzn.

Sebastian Szczurek – regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim informuje jak na tle całego kraju wybierali klienci opolskiego oddziału ZUS, czyli mieszkańcy Opolszczyzny: – „ w opolskim oddziale Zakładu oraz podległych jednostkach terenowych w województwie opolskim liczba złożonych oświadczeń wyniosła 4056. Jest to wynik trochę lepszy niż w większości innych oddziałów w kraju. Najliczniejszy wpływ oświadczeń odnotowano w siedzibie oddziału w Opolu. Kolejno, najwięcej deklaracji złożono w inspektoratach w Brzegu, Prudniku, Oleśnie i Głubczycach”.

Pierwsze składki na drugi filar, które były księgowane w oparciu o złożone oświadczenia dotyczą lipca. I tak zgodnie ze złożonymi w okienku transferowym deklaracjami klientów do OFE, za lipiec, ZUS przelał 7 mln zł. Na subkontach w Zakładzie zostało natomiast zapisane 2,7 mln zł zadeklarowanych w okienku składek.

Kolejnego wyboru pomiędzy OFE, a subkontem w ZUS ubezpieczeni będą mogli dokonać za 4 lata – w kolejnym oknie transferowym, które otwarte będzie w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.

Sebastian Szczurek
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego
tel.: 77 45 11 542
rzecz.opole.@zus.pl

Poprzedni artykułMłoda krew ratuje życie
Następny artykułRaport zdarzeń KP PSP 2016.09.05-11
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804