Przemówienie Pani Amelii Mamczar, prezes Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział Głubczyce i Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Oddział Głubczyce w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej


77. rocznica wybuchu II wojny światowej / © fot. M. Kitka
77. rocznica wybuchu II wojny światowej / © fot. M. Kitka

Panie Starosto, Panie Burmistrzu, Kombatanci, Weterani Wojny, Druhny, Druhowie, droga Młodzieży i społeczeństwo ziemi głubczyckiej.

Dzisiaj – 1 września mija 77. rocznica wybuchu największej w dziejach ludzkości II wojny światowej. Tego dnia wszystkie pokolenia Polaków oddają hołd obrońcom Ojczyzny, tym którzy gdy przyszła potrzeba bronić – nie szczędzili ofiary, krwi i życia. Wśród żyjących Polaków nie ma rodziny, która by nie straciła kogoś bliskiego w walkach za Ojczyznę.

W pierwszej kolejności wracamy myślą do pamiętnych dni września 1939 r. gdy nasz kraj stał się ofiarą zdradzieckiej napaści. Żołnierz polski zdawał wówczas najtrudniejszy egzamin bojowy walcząc w osamotnieniu, bez spodziewanej pomocy z zagranicy. Bił się mężnie i nieustępliwie z przeważającymi siłami najeźdźcy. Symbolem tej nieugiętej postawy stało się Westerplatte, placówka, której nieliczna załoga przez siedem dni trwała w nierównej walce.

Słynne bitwy pod Mokrą i Mławą, nad Bzurą, w obronie stolicy i Modlina czy pod Kockiem dowiodły, że ta bohaterska nieugięta postawa była powszechna w naszej armii.

Ci polscy żołnierze, którzy znaleźli się poza granicami kraju, wkrótce rozsławili chlubne tradycje oręża polskiego na różnych frontach II wojny światowej.

Wspominamy wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę, zginęli na polach bitew. Są wśród nich bohaterscy uczestnicy wojny obronnej 1939 r. Ci którzy oddali życie w Narwiku i Tobruku polegli w bitwie o Anglię na polach Lenino.

Na stokach Monte Cassino, ci którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim i partyzanckich walkach, przełamywali Wał Pomorski, wyzwalali ziemie piastowskie i zdobywali Berlin. Chylimy czoła przed Towarzyszami Broni, członkami naszego związku i innych organizacji kombatanckich, którzy z bronią w ręku, postawą w bojach godną najwyższego uznania dokumentowali, że najważniejszą dla nich dewizą jest: „Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy”.

Ta myśl przyświecała również tym, którzy dla walczącej Polski szli w szeregach ruchu oporu, a których udziałem często były więzienia, zesłania, obozy koncentracyjne i hitlerowskie katownie oraz sowieckie łagry.

Chwała im wszystkim.

77 rocznica II wojny światowej, wiąże się z życiorysami naszych polskich Weteranów. Przypomina ich rolę i dokonania w dziele odzyskania niepodległości i stworzenia warunków dla rozwoju kraju. Jest powinnością wszystkich, aby o tym pamiętali, że cnoty żołnierskie, odwaga i męstwo, powinności obywatelskie i zdolność do najwyższej ofiary – były wartościami najwyższymi.

Składamy Wam, drodzy Weterani, hołd za Wasze dokonania. A garstce żyjącym życzymy dużo zdrowia, wszystkiego co najlepsze, długich lat życia.

Związek Inwalidów Wojennych RP Oddział Głubczyce
Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Oddział Głubczyce
Amelia Mamczar

Poprzedni artykułVI Piknik Integracyjny w Nowych Gołuszowicach
Następny artykułDyskusyjny Klub Książki – “Inna dusza”
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804