Gościmy u nas w parafii młodzież z Argentyny. Przyjechali wczoraj, w środę 20 lipca. Wszyscy pochodzą z Buenos Aires. Są po części uczniami szkoły Dámaso (szkoła wojskowa “Instituto Social Militar Dr. Dámaso Centeno”)


Goście z Argentyny w Urzędzie Miejskim w Głubczycach / © fot. M. Kitka
Goście z Argentyny w Urzędzie Miejskim w Głubczycach / © fot. M. Kitka

Ks. Adam Kondys, proboszcz parafii w Debrzycy. 

Z grupą młodzieży są nauczyciel oraz księża pracujący jako kapelani w tejże szkole.

Przyjechali zwiedzając Warszawę, później Częstochowę i tak dotarli do parafii w Debrzycy. Będą z nami od środy (20) do poniedziałku 25 lipca w ramach tzw. “Dni w diecezji”. Są to dni przed spotkaniem w Krakowie z Ojcem Świętym. W Krakowie będą uczestniczyli w spotkaniu z papieżem jak i w spotkaniach proponowanych: katechezach, modlitwach, koncertach.

Bardzo się cieszymy z ich pobytu, chociaż nie jest to duża grupa bo tylko 7 osobowa, ale jest czymś niecodziennym dla naszej wioski, dla parafii Debrzyca – gościć ludzi aż z Argentyny.

W naszej gminie jest tylko ta grupa młodzieży, jesteśmy uprzywilejowani. Generalnie jednak nie ma tylu uczestników ile spodziewali się organizatorzy. Zaprosiliśmy 10 osób. Zgłosiły się rodziny, które nastawiły się psychicznie do przyjęcia po 2 osoby, a przyjechało mniej. W całości diecezji jest podobnie. Liczba pielgrzymów jest mniejsza. Ale są i cieszymy się z tego.

Jakie są plany organizacyjne na “Dni w diecezji” dla grupy z Argentyny? 

W ramach tego pobytu dzisiaj jest “dzień poznania”, będziemy poznawali nasz region, miasto. Odwiedzimy Ratusz, Muzeum i wieżę widokową. Pojedziemy też do pobliskiego Krnova, na Cvilin gdzie odbędzie się uroczysta Msza Święta, będziemy też w Nysie.

Jutro jest “dzień miłosierdzia”, będziemy chcieli odwiedzić chorych w szpitalu w ZOLu.

W sobotę pojedziemy na Górę Św. Anny do Opola. Będzie tam ogólne spotkanie diecezjalne całej młodzieży, wszystkich przybyłych do naszej diecezji.

W niedzielę zakończymy spotkaniem z rodzinami w naszej parafii i na festynie. W Debrzycy jest to też nasz odpust parafialny. Przyjedzie młodzież z 2 innych parafii zaproszonych przeze mnie. Z parafii w Gościęcinie – będzie to duża grupa ok. 30 osób z Panamy i mniejsza grupka Włochów z parafii Cyprzanów.

Dziękuję za rozmowę.

Mateusz Kitka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.