Prądopiłka 2016

0
Prądopiłka 17 lipca / © OSP

Prądopiłka to bardzo ciekawa dyscyplina sportowa, podobna do piłki nożnej, w której dwie drużyny walczą o zdobycie bramki


Ktoś powie “piłka to piłka – trzeba wbić w bramkę i tyle”. Nic bardziej mylnego! Prądopiłka jest niezwykłą odmianą piłki “nożnej” o ile w ogóle można kojarzyć tą konkurencję z nogami. Tyle o ile trzeba się ruszać, jednak bezpośredni kontakt z piłką ma strumień podawanej wody pod bardzo dużym ciśnieniem i w potężnej ilości. W zasadzie dwa strumienie (na jedną drużynę) a grają przecież dwa zespoły. Strumieni jest więc aż cztery!

Konkurencja należy do zabawnych, niecodziennych i jak przystało na strażaków – wyjątkowo trudnych. Na co dzień radzą sobie z trudnymi sytuacjami w pracy, dlatego w sporcie i zabawie też sobie wcale nie pobłażają.

Gra się przy sporej tafli wody. Najlepiej przy sztucznym zbiorniku, basenie ale też nie brodziku. Do gry potrzeba zsynchronizować co najmniej 8-10 zawodników na drużynę. Na każdym skrzydle po ok. 5 osób. 3-4 do sterowania wężem strażackim (do tego potrzeba jest naprawdę dużo siły), 1-2 do obsługi pompy podającej wodę. Piłkę najlepiej prowadzić w krzyżowym strumieniu wody popychając w kierunku bramki. Widowisko do oglądania atrakcyjne, szczególnie w upały.

Do historii przejdzie tegoroczna Prądopiłka z 29 maja. Strugi wody lały się nie tylko w podawanych strumieniach wody, ale przede wszystkim z nieba. Ulewy towarzyszące Dniom Głubczyc skróciły rozgrywki do symbolicznego czasu, gdyż na strażaków czekały obowiązki związane z niesieniem pomocy poszkodowanym przez wyjątkowo obfite opady deszczu.

17 lipca drugi raz można było podziwiać mokrą rywalizację. Poniżej przedstawiamy fotorelacje z obu imprez.

Mateusz Kitka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.