W okresie pomiędzy 30.06 a 5.07.2016 na zaproszenie Stowarzyszenia Miast Partnerskich Saint Rémy-sur-Avre i Głubczyce – gościły we Francji w ramach rewizyty – rodziny z naszej gminy. Gospodarze przygotowali nam wiele atrakcji, z których mam przyjemność przedstawić relację


Po serdecznym powitaniu polskich przyjaciół na lotnisku w Paryżu – Beauvais pojechaliśmy autokarem na nietypową wycieczkę po Normandii była to wycieczka po trasie z dala od utartych szlaków (Mont Saint Michel będąca najpopularniejszą atrakcją zwiedziliśmy wcześniej). Po trzech dniach spędzonych w Normandii, dotarliśmy do Saint Rémy-sur-Avre. Tu poza oficjalnym spotkaniem z Merem i Radą Miejską oraz zarządem Stowarzyszenia pozostały czas spędzaliśmy wspólnie z rodzinami.

Normandia jest jednostką historyczną, geograficzną i kulturową, położoną na północnym zachodzie Francji nad Kanałem la Manche. W 2012 roku, ludność Normandii liczyła 3 568 476 mieszkańców i dodatkowo 160 000 poza Francją (na wyspach normandzkich).

Normanowie (inne określenie dla wikingów), groźni wojownicy, organizowali pierwsze wyprawy do Normandii w IX wieku. W 911 roku, rozległe tereny pomiędzy doliną Sekwany aż do regionu Cotentin, jak również wyspy na Kanale la Manche zostały nadane Rollonowi, wojownikowi i potężnemu wodzowi wikingów, w zamian za zaprzestanie najazdów i przyjęcie chrztu, wtedy to przyjął imię Robert jest uważany przez historyków za założyciela Księstwa Normandii.

Pierwszy dzień w Normandii kończył się (według uznania oglądaniem meczu Mistrzostw Europy Polska-Portugalia (2 MECZ) lub spacerem po Etretat i podziwianiu jego słynnych klifów

Słynne kredowe białe klify wyrzeźbione przez morze i szarawe kamieniste plaże z otoczaków otaczają niewielką miejscowość nadmorską Etretat. Miejsce to zostało uwiecznione przez wielu malarzy i pisarzy.

Następnego dnia podziwialiśmy most Pont de Normandie. Most został otwarty 20 stycznia 1995 roku. W momencie oddania do użytku ustanowił nowy rekord światowy dotyczący mostów wantowych wraz z głównym przęsłem o długości 865 metrów.

Przez cały czas budowy mostu, trzeba było dostosowywać go do specyficznych warunków ujścia Sekwany. Jedynie most wantowy pozwalał na połączenie dwóch brzegów Sekwany tworząc głębokie fundamenty pod północny pylon i sztuczną zabetonowaną wyspę utworzoną z 50 tysięcy tonowych skał. Dalszy ciąg wycieczki to podziwianie malowniczej, historycznej krainy jabłoni, stadnin i zabudowań wiejskich o konstrukcji szachulcowej.

Bazylika w Lisieux

Budowa bazyliki w stylu rzymsko-bizantyjskim na planie krzyża greckiego, rozpoczęła się w 1929 roku i zakończyła w 1954 roku. Mozaiki, które pokrywają prawie całą powierzchnię ścian wewnętrznych oraz witraże przedstawiają przesłanie św. Teresy. Kopuła ma prawie 100 metrów wysokości.

Św. Teresa, zmarła 30 września 1897 roku, została ogłoszona świętą 17 maja 1925 roku. Jej rodzice, Louis i Zélie Martin, zostali kanonizowani przez papieża Franciszka 18 października 2015 roku, są pierwszą parą małżeńską w historii Kościoła katolickiego, która została ogłoszona wspólnie świętą podczas tej samej uroczystości. Bazylika w Lisieux jako jedyna została powierzona opiece trzech świętych z tej samej rodziny.
Zwiedzanie fabryki serów Graindorge w Livarot – jest to kraina serów Camebert, Pont l’evque i Livarot.

Zwiedzamy fabrykę serów gdzie przez oszklony korytarz obserwowaliśmy różne etapy produkcji normandzkich serów. Przepisy przekazywane są z ojca na syna od jej powstania w 1910 roku. Sery produkowane są z surowego mleka od krów normandzkich, odbierane codziennie od 120 hodowców z okolicy Livarot. Wizyta zakończyła się degustacją serów.

Zwiedzanie miejsca pamięci II wojny światowej w Urville W gminie Urville i Grainville – Langannerie znajduje się jedyny polski cmentarz wojskowy we Francji. Główna aleja wiedzie do pomnika uwieńczonego rzeźbą stylizowaną na polskiego orła. Tu nasza delegacja oraz delegacją Polonii francuskiej złożyły kwiaty. Jest to miejsce pamięci upamiętniające 696 dzielnych polskich żołnierzy poległych w trakcie lądowania w Normandii, a następnie podczas licznych starć, które doprowadziły do wyzwolenia Francji.

Przedstawiciele Polonii zaprosili nas do swojego kościółka-kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej z 1947 roku ozdobionego licznymi symbolami polskości. Jest to przykład chęci zachowania i przekazywania polskiej tradycji mimo exodusu. Na zapotrzebowanie polskich rodzin powstały liczne struktury, związki wzajemnej pomocy, sklepy z polskimi specjałami, szkoła, przedszkole, koła kulturalne, klub sportowy w którym oprócz Czecha i Francuza pozostali piłkarze byli Polakami. Kultura i polskie tradycje trwają mimo zamknięcia kopalni w 1989 roku

Na zakończenie spotkania zaśpiewaliśmy „Jak szczęśliwa Polska cała” oraz „Barkę” które wywołały łzy wzruszenia u gospodarzy.

Potem gościliśmy w Merostwie i siedzibie Polonii

Wizyta w Potigny zwanym „Małą Warszawą” to spotkanie z historią francuskiej Polonii w dawnym górniczym miasteczku w którym mieszkało ok. trzech tysięcy Polaków pracujących w kopalni Soumont w latach 1924-1931. Potigny zostało wyzwolone 15 sierpnia 1944 roku przez Kanadyjczyków i Pierwszą Polską Dywizję Pancerną. Dywizja ta wyróżniła się w bitwie pod Falaise-Chambois.

Ubogaceni w liczne wrażenia na noc wróciliśmy (22:30) do Gîte les Hellandes w Górnej Normandii.

Dzień następny zwiedzania rozpoczął przystanek przy tysiącletnim dębie w Allouville-Belfosse.

Zgodnie z legendą, dąb został posadzony w 911 roku z okazji powstania Normandii i był świadkiem przemarszu wojska Wilhelma Zdobywcy w kierunku Anglii.

Starzejące się drzewo wypróchniało od środka, oferując w swoim wnętrzu powierzchnię niezbędną dla życia pustelnika jakim był Pere du Cerceau, który tam mieszkał, stąd nazwa sypialnia pustelnika. .Dziś jest w tym wnętrzu dębu kaplica Matki Boskiej mieszcząca kilka osób.

Dąb z Allouville-Bellefosse, będący ciekawostką od XIX wieku, otrzymał status pomnika przyrody w 1952 roku.

Przystanek przy pomniku CAUDEBEC EN CAUX,

„Latham 47”

Betonowy pomnik nazwany CAUDEBEC EN CAUX, (dla tych z Latham 47) w Caudebec en Caus, został zbudowany w 1931 roku ku pamięci wodosamolotu produkowanego przez firmę Latham, znajdującą się nad Sekwaną, wyspecjalizowaną w produkcji samolotów i założonej przez Jean Latham, kuzyna Huberta Latham. Wodnosamolot Latham 47 wystartował z tego miejsca 16 czerwca 1928 roku, aby ratować pasażerów tonącego sterowca na krze na północy Norwegii. Wodnosamolot zaginął w tajemniczych okolicznościach, tylko zbiornik i pływak zostały odnalezione.

W tamtych czasach stanowił wyczyn techniczny w dziedzinie inżynierii lotniczej.

Niedaleko od tego miejsca podziwialiśmy most Pont de Brotonne, oddany do użytku w lipcu 1977 roku, łączy dwa brzegi Sekwany w pobliżu miasta Caudebec-en-Caux. Jego wymiary: długość 1 280m, główne przęsło 520 m, pylony o wysokości 125 m, jezdnia na wysokości 125 oraz 50 metrów nad Sekwaną.

Pont du Brotonne

Po obiedzie w restauracji „les 3 Vikings” (3 Wikingów) w Saint Wandrille-Rançon zakończyliśmy nasz pobyt w Normandii. Wieczorem dotarliśmy do „naszego” Saint-Rémy-sur-Avre, położonym na granicy rolniczego regionu Normandii i Beauce w spokojnej dolinie, przez którą przepływa rzeka Avre i gdzie rozpościerają się olbrzymie pola z uprawami zbożowymi.

Miejscowość ta powstała wokół kościoła, a od imienia jego patrona Św. Remigiusza od XI wieku wywodzi się nazwa parafii Saint Rémi. Kościół został wpisany na listę zabytków, posiada godne uwagi wrota a jeden z witraży przedstawiający saint-eloi jest niezwykle piękny.

Niedziela – oficjalna ceremonia i koktajl oferowany przez Mera Saint Rémy Sur Avre I Radę Miejską

oraz wspólny obiad w sali O.S.C.A.R. (Ośrodek Sportu Cultury A… Rekreacji) a po nim wizyta u strażaków

Wieczór i poniedziałek z rodzinami goszczącymi

Poprzedni artykuł10. rocznica poświęcenia kościoła w Nowym Rożnowie
Następny artykułZS Strzelec OSW na obchodach Dnia Pamięci
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804