W dniu 30.06.2016 harcerze z Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach na czele z Przewodniczącym Rady Przyjaciół Harcerstwa Panem Adamem Krupa wzięli udział w obchodach 17. rocznicy powstania 10. Brygady Logistycznej w Opolu


Jednostka ta od wielu lat pełni patronat nad naszym hufcem, ściśle współpracuje i pomaga nam w propagowaniu idei harcerstwa. Obchody rozpoczęły się od uroczystego apelu, złożenia meldunku, oraz przeglądu pododdziałów, po którym Poczet Flagowy podniósł flagę państwową na maszt.

Wśród zaproszonych gości znajdował się Dowódca 16. Brygady Wsparcia Logistycznego US Army płk Michelle Letcher, Szef Logistyki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, były dowódca 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, Przyjaciel Harcerzy Głubczyc płk Jacek Mroczek, przedstawiciele Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, instytucji rządowych i samorządowych województwa opolskiego, weterani ze stowarzyszeń i związków kombatanckich, dowódcy jednostek wojskowych, służby mundurowe oraz delegacje z organizacji pozarządowych.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe, resortowe, tytuły honorowe i odznaki pamiątkowe 10. Brygady Logistycznej, a także akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe. Na wniosek Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Rada Przyjaciół Harcerstwa przyznała za długoletnią współpracę i pomoc okazaną naszemu hufcowi Dowódcy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej płk Adamowi Słodczyk „Ryngraf Ratusz”. Szef Sekcji Wychowawczej mjr Dariusz Chądziński otrzymał statuetkę „Niezawodni”, a Dowódca 1 Batalionu Logistycznego ppłk Wojciech Grzybowski statuetkę „Dar Serca”. Statuetki wyróżnionym wręczył w asyście harcerzy Przewodniczący Rady Przyjaciół Harcerstwa, a zarazem Burmistrz Głubczyc Adam Krupa.

Młodzież Harcerska miała okazje osobiście poznać wielu ciekawych ludzi. Pułkownik Michelle Letcher i pułkownik Jacek Mroczek otrzymali od naszych harcerzy pamiątkową lilijkę i herb Głubczyc. Szczególne wyróżnienie spotkało także naszą harcerkę Natalię Tromsa, która za pomoc przy fladze Stanów Zjednoczonych otrzymała z rąk pułkownik Michelle Letcher ryngraf 16 Brygady Wsparcia Logistycznego.

Oficjalna część obchodów zakończyła się po wykonaniu przez orkiestrę Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, po której przegrupowano pododdziały do defilady. Po defiladzie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek w postaci tradycyjnej wojskowej grochówki.

W ramach dni otwartych koszar możliwe było zwiedzanie przygotowanych stanowisk i sprzętu wojskowego. Na poszczególnych stanowiskach można było dowiedzieć się jak wygląda współczesne uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie indywidualne żołnierza. Na terenie parku wojskowego ustawiono nowoczesne i wycofane już z użytku sprzęty i pojazdy wojskowe.

Komenda Hufca ZHP w Głubczycach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.