22 czerwca w Grobnikach przy Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. M. Konopnickiej odbyła się lekcja przyrody w terenie


Aby zapoznać z nią nieco bliżej najmłodszych, zaproszono ze Starostwa Powiatowego Pana Marcina Mordel znawcę drzew i roślin, z Urzędu Miejskiego Pana Adama Chryczka wyjątkowego fachowca w dziedzinie rolnictwa i łowiectwa oraz fotografa Mateusza Kitkę. Obecny był także inicjator spotkania, radny Głubczyc a dawniej sołtys Grobnik Pan Paweł Buczek.

Pogoda dopisała, było bardzo ciepło i słonecznie. Cała grupa wraz z nauczycielami bezzwłocznie udała się w plener na pasjonującą lekcję – bo gdzie jak nie w plenerze uczyć się o przyrodzie?

Młodzież zapoznała się z nasadzeniami pobliskich roślin, nauczyła się rozróżniać gatunki drzew liściastych, iglastych występujących w Parku Grobnickim. Zwrócono uwagę na potrzeby jakie mają poszczególne rośliny, mówiono też o chorobach wynikających z różnych przyczyn, m.in. z zanieczyszczenia środowiska.

Park nie był jedynym miejscem gdzie udała się grupa. Zamek Joannicki, przy którym niegdyś uprawiano cytrusy i inne gatunki flory podzwrotnikowej, a przy którym obecnie rosną okazałe kasztany był kolejnym punktem na trasie.

Ciekawostką przyrodniczą, która zaskoczyła wszystkich było to, że orzech włoski w Stanach Zjednoczonych nazywany jest orzechem polskim (!) ze względu na szczególną popularność tego drzewa w ogrodach polonii amerykańskiej.

Odwiedzono pobliskie pola, rozstaja dróg, zwrócono uwagę na bioróżnorodność i ukształtowanie terenu w okolicy Grobnik. Przyroda to fauna i flora, ale też jej element nieożywiony, kamień, skała, woda, powietrze, zjawiska atmosferyczne.

Podstawową lekcją jaką wzięła młodzież podczas tego spaceru, to miejsce człowieka w przyrodzie, począwszy od jego najmłodszych lat. Kwestia jego odpowiedzialności za otoczenie, szacunku i troski.

Dzieci chętnie uczestniczyły w spotkaniu, z zainteresowaniem słuchały a po wszystkim zjadły smaczną zupę na świeżym powietrzu.

Do zobaczenia następnym razem!

Mateusz Kitka

Poprzedni artykułFestyn rodzinny w Przedszkolu nr 3
Następny artykułPożegnanie Przemka Wachy przed Rio 2016
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804