22 czerwca w Grobnikach przy Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. M. Konopnickiej odbyła się lekcja przyrody w terenie


Aby zapoznać z nią nieco bliżej najmłodszych, zaproszono ze Starostwa Powiatowego Pana Marcina Mordel znawcę drzew i roślin, z Urzędu Miejskiego Pana Adama Chryczka wyjątkowego fachowca w dziedzinie rolnictwa i łowiectwa oraz fotografa Mateusza Kitkę. Obecny był także inicjator spotkania, radny Głubczyc a dawniej sołtys Grobnik Pan Paweł Buczek.

Pogoda dopisała, było bardzo ciepło i słonecznie. Cała grupa wraz z nauczycielami bezzwłocznie udała się w plener na pasjonującą lekcję – bo gdzie jak nie w plenerze uczyć się o przyrodzie?

Młodzież zapoznała się z nasadzeniami pobliskich roślin, nauczyła się rozróżniać gatunki drzew liściastych, iglastych występujących w Parku Grobnickim. Zwrócono uwagę na potrzeby jakie mają poszczególne rośliny, mówiono też o chorobach wynikających z różnych przyczyn, m.in. z zanieczyszczenia środowiska.

Park nie był jedynym miejscem gdzie udała się grupa. Zamek Joannicki, przy którym niegdyś uprawiano cytrusy i inne gatunki flory podzwrotnikowej, a przy którym obecnie rosną okazałe kasztany był kolejnym punktem na trasie.

Ciekawostką przyrodniczą, która zaskoczyła wszystkich było to, że orzech włoski w Stanach Zjednoczonych nazywany jest orzechem polskim (!) ze względu na szczególną popularność tego drzewa w ogrodach polonii amerykańskiej.

Odwiedzono pobliskie pola, rozstaja dróg, zwrócono uwagę na bioróżnorodność i ukształtowanie terenu w okolicy Grobnik. Przyroda to fauna i flora, ale też jej element nieożywiony, kamień, skała, woda, powietrze, zjawiska atmosferyczne.

Podstawową lekcją jaką wzięła młodzież podczas tego spaceru, to miejsce człowieka w przyrodzie, począwszy od jego najmłodszych lat. Kwestia jego odpowiedzialności za otoczenie, szacunku i troski.

Dzieci chętnie uczestniczyły w spotkaniu, z zainteresowaniem słuchały a po wszystkim zjadły smaczną zupę na świeżym powietrzu.

Do zobaczenia następnym razem!

Mateusz Kitka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.